Przyjaciele Wolności. Tadeusz Kościuszko, Thomas Jefferson, Agrippa Hull

Tłumaczenie: Jarosław Mikos
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Bohater i jego czasy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Świat Książki
Friends of Liberty: Thomas Jefferson, Tadeusz Kościuszko and Agrippa Hull
978-83-247-1219-9
historia
Lilja

To dość niezwykła trójca: polski szlachcic, który został inżynierem wojskowym i rewolucjonistą; pochodzący z amerykańskiego Południa właściciel plantacji i społeczny wizjoner, który, choć posiadał wielu niewolników, stał się żywym symbolem idei wolności oraz ubogi, czarnoskóry mieszkaniec Nowej Anglii. Ich biografie to opowieści o narodzinach amerykańskiego narodu, wpisane w toczącą się...

Ich biografie to opowieści o narodzinach amerykańskiego narodu, wpisane w toczącą się wówczas po obu stronach Atlantyku walkę o uniwersalne prawa człowieka. Dla każdego z nich wolność była wielką nadzieją, a jej największym wrogiem rozmaite formy zniewolenia. Kościuszko, Jefferson i Hull zmagali się z pytaniem: jak walczyć z uciskiem w Ameryce, w której w 1800 roku żyło milion niewolników, oraz w Europie, gdzie wielu jej mieszkańców tkwiło w poddaństwie i skrajnej nędzy.

źródło opisu: Okładka książki

Aleksandrus | 2012-09-16
Przeczytana: 05 września 2012

Bardzo dobra książką przedstawiająca losy niewolnictwa w U.S. Pokazuje drogę od deklaracji niepodległości poprzez dni rewolucji, wojnę angielską z 1812r i aż po śmierć trójcy bohaterów - Kościuszki, Jeffersona oraz Hull'a.
Pierwszy raz spotkałem się w kisiążce z przykładem prawdziwego życia wolnego afroamerykanina ( Agripa Hull). Oprócz tego sprawa testamentu Kościuszki, mankamenty jego wykonania oraz wszędobylscy spadkobiercy, którzy chcą kawałek tortu dla siebie.
Najbardziej rozczarowuje postawa Jeffersona, ojca wolności dla którego jednak wolność jest tylko dla białych.
Polecam!

Blinker | 2016-08-01