Nauczycielskie perypetie. O wojnie wszystkich ze wszystkimi

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
poradniki
Ula

To znakomita, napisana błyskotliwie i z humorem książka opowiadająca o szkole, nauczycielach, uczniach i ich rodzicach jako najważniejszych podmiotach procesu edukacji. Chętkowski, wbrew panującej w szkołach zasadzie „choćby cię smażono w smole, nie mów, co się działo w szkole”, realnie opisuje szkolną rzeczywistość. Jest przy tym ironiczny, krytyczny, ale i autokrytyczny oraz szczery. Z humorem opowiada o swoich codziennych perypetiach – o sukcesach, ale i o błędach. To książka zarówno dla nauczycieli uczących, jaki i dla osób przygotowujących się do zawodu lub zastanawiających się nad jego wyborem.

źródło opisu: GWP, 2010

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Abi | 2012-11-06
Przeczytana: 01 września 2012

Jako początkujący nauczyciel wiele dowiedziałam się na temat tego co wolno, a czego nie wolno młodemu poloniście i skwapliwie z tego korzystam. Autor co i rusz zaskakuje błyskotliwymi uwagami na temat polskiego szkolnictwa i bezpardonowo obnaża jego prawdziwe oblicze. Dziękuję, panie Chętkowski! Książka pomogła mi uwierzyć, że moja szkoła nie jest taka zła, bo Pańska jest zdaje się dużo gorsza ;)

Sanna | 2014-01-22
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Mam wobec tej książki mieszane uczucia. Wydawałoby się, że doświadczenia autora i moje powinny być zbliżone, jako że oboje jesteśmy nauczycielami w liceach w dużych miastach – tymczasem nasze odczucia i spostrzeżenia są w przeważającej mierze zupełnie inne. "Przygody" autora wydają mi się, w porównaniu do moich, dość traumatyczne. Może autor jest pechowcem, a może to ja mam wyjątkowe szczęście? W końcu – co szkoła, to obyczaj. Najwyraźniej nie w każdej szkole musi być tak nieprzyjemnie jak wynika z opowieści autora.

Zmartwiła mnie, a wręcz zaniepokoiła, inna kwestia. Autor ubolewa nad upadkiem autorytetu nauczyciela, tymczasem sam niestety podcina gałąź, na której siedzi, przyznając się bez bicia do popełnienia paru bardzo poważnych wykroczeń(!) lub po prostu nieładnych zachowań. Nie wydaje się przy tym wykazywać skruchy (cóż, wszyscy popełniamy błędy, ale ta książka nie jest spowiedzią skruszonego nauczyciela – jest to raczej odnotowanie faktów, że nastąpiło to czy tamto)....

99groszy | 2015-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2015

Książkę dosłownie pochłonęłam. Wczoraj pożyczyłam, dziś przeczytałam (a przecież to prawie 300 stron)

Yuzuki | 2016-02-02
Przeczytana: 04 lutego 2016