Na barykadach Warszawy : pamiętnik podchorążego "Nałęcza"

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
83-7399-005-4
historia
Wojtek Nowak

Na barykadach Warszawy-jeden z najwcześniejszych pamiętników J 2 Powstania Warszawskiego. Napisany przez 21 -letniego podchorążego Armii Krajowej, który przeszedł przez trzy dna piekieł: Stare Miasto, Powiśle l Górny Czerniaków. Oddany do druku w 1946 r. nie został opublikowany z powodu ingerencji cenzury. Udało się go wydać dopiero po październikowej odwilży, w 1956 r., i od razu wzbudził wielkie zainteresowanie wśród czytelników. Książka była kilkakrotnie wznawiana. Została wyróżniona nagrodą Ministra Obrony Narodowej w 1964 r.
Pamiętnik ten należy do powstańczej klasyki. Dzisiaj, gdy przed polską młodzieżą stoją zgoła inne wyzwania, książka ta nie straciła swej aktualności, przypomina o obowiązkach wobec Ojczyzny oraz o naukach, jakie płyną z historii dla każdego pokolenia Polaków.

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl/2647

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/2647

Te_klimaty | 2014-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2014

Po takich książkach czuję się totalnie BEZNADZIEJNA.

Czasami jestem dumna z siebie, że robię coś małego dla ojczyzny. A potem się załamuję. To Ci ludzie zrobi coś wielkiego dla ojczyzny. Takie lektury są potrzebne na świecie. "Na barykadach Warszawy" jest wyjątkowa, bo pisana w czasie powstania przez podchorążego Stanisława Komornickiego ps. "Nałęcz". Jako dziecko na Powstanie Warszawskie patrzyłam jako na walkę małych dzieci, które jednak zwyciężyły.

Po takich właśnie dziełach przychodzi czas na pytania (na które zresztą odpowiedzi możecie mi wysyłać):
Czy umiałabym walczyć za ojczyznę, mając świadomość, że jesteśmy słabo uzbrojeni, przez co nasz zryw jest z góry skazany na klęskę? Czy umiałabym opuścić mój dom i rodzinę? Czy umiałabym patrzeć na miasto ruin, na rannych i umierających, w tym także moich znajomych? Czy umiałabym poświęcić się dla ojczyzny? Czy byłabym dumna, z tych 63 dni chwały? Czy umiałabym bym przetrwać fizycznie i psychicznie ten krwawy bojowy szlak? Czy...

Jacek Augustyn | 2012-09-12

pamiętnik z pierwszej linii walk powstania Warszawskiego,autor będąc nastolatkiem idzie na powstanie odprowadzany przez matkę od której otrzymuje słoik marmolady,przyłącza się do grupy takich jak on nastolatków bez broni,niewiarygodne,ale akcja i opisy walk ze starówki mistrzostwo świata dla wszystkich obeznanych w temacie

Magiczny Krzysztof | 2015-03-01
Przeczytana: 2004 rok

Najlepszy powstańczy pamiętnik.Pełna emocji opowieść młodego mężczyzny którego okoliczności zmusiły do szybkiego dorastania,Powstanie poznajemy od warszawskiej starówki przez kanały po czerniaków i w końcu praski brzeg Wisły.Opowieść o heroizmie i głupocie młodych żołnierzy płonącej warszawy w 1944 roku.

Yadgi | 2013-09-18
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Ogólnie do książek historycznych podchodzę z dystansem, jednak ta historia pochłonęła bez reszty. To książka, którą czyta się w kilka wieczorów. Wspaniałe opisy walk, miejsc i dramatów ludzkich (o ile te mogą być wspaniałe). Niesamowita historia heroicznej walki, nadzieji, patriotyzmu.

krystyna kalinowska | 2012-03-19

Wspaniała opowieść o bohaterach Powstania Warszawskiego.Ciekawa i zajmująca