Żywi i martwi

Tłumaczenie: Jerzy Brzęczkowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kolekcja Literatury Radzieckiej, Trylogia Wojenna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
Żywyje i miortwyje
rosyjski

„Żywi i martwi” - pierwsza część głośnej trylogii wojennej K. Simonowa, poświęcona najcięższym dniom drugiej wojny światowej, kiedy zaskoczone wojska radzieckie cofały się pod naporem armii hitlerowskiej, ukazująca zacięte zmagania z wrogiem i heroiczne boje o Moskwę, opowiada o przeżyciach jednego z radzieckich oficerów, Sincowa, któremu cudem udało się w czasie walki wyrwać z okrążenia. Niestety - bez dokumentów, i to stało się przyczyną osobistej tragedii bohatera. Minie wiele czasu, zanim odzyska on należne mu miejsce w żołnierskiej społeczności.
Ta wstrząsająca i wzruszająca książka jest hołdem złożonym bohaterstwu żołnierza radzieckiego.

źródło okładki: www.alejka.pl

Marcin | 2012-02-23
Przeczytana: 07 października 2011

Chyba najlepsza z całej trylogii. Poza tym wyjątkowa na tle literatury radzieckiej traktującej o wojnie ojczyźnianej, bo pokazująca pierwsze miesiące wojny. I tu zaskoczenie... bez upiększeń propagandowych, bez zwalania winy na innych. Klęska, upokorzenie, i wszechobecne powalające zaskoczenie że taki [pogrom, po tylu zapewnieniach o własnej mocarstwowości. Świetne sceny batalistyczne, zwłaszcza doskonały opis przedzierania się przez lasy w stronę frontu. Zadęcie propagandowe trochę wyłazi przy opisach walk pod Moskwą (zwłaszcza sceny w cegielni) ale do zniesienia. Przez całą lekturę da się odczuć delikatny zarzut wobec tow. Stalina że tak się podłożył Niemcom.

straszny_mruk | 2016-07-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Jedna z najlepszych książek wojennych. Mało w niej propagandy, dużo świetnych scen i bohaterów.
Polecam cały cykl.

nameless | 2016-11-03