Wojna, ludzie i medycyna

Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie
literatura faktu

Inne wydania

Wojna, ludzie i medycyna to wspomnienia lekarza chirurga, Adama Majewskiego z czasów II wojny światowej. Poznając historię dość często czytamy jedynie o ważniejszych wydarzeniach, umowach międzynarodowych, bitwach. Jednym słowem poznajemy suche fakty, które dają nam jako taki obraz historii i wydarzeń, które kiedyś miały miejsce. Książka Adama Majewskkiego jest pod tym względem inna. Napisana bardzo prostym i przystępnym językiem, przedstawia prawdziwe wojenne życie żołnierzy, widziane nie oczami historyków, którzy na podstawie zachowanych dokumentów próbują ustalić rzeczywisty bieg wydarzeń, ale oczami zwyczajnego, polskiego żołnierza lekarza.

źródło okładki: img.nokaut.pl

archiwista_cyklista | 2014-09-15
Przeczytana: 15 września 2014

O tym jak napisać "recenzje" tej książki myślałem całą drogę Kraków- Gdynia. I chyba nie jestem w stanie. To zbyt wartościowa książka. To jedna z tych 3 książek jakie znam, które w przystępny sposób łączą w sobie wiedzę z kilkudziesięciu książek (inne to Bracia Askenazy i Nie trzeba głośno mówić).

Autor, człowiek obdarzony takimi cechami jak spostrzegawczość i ciekawość świata ma pecha żyć w tzw. ciekawych czasach i szczęście podróżować po ciekawych miejscach. A my mamy szczęcie, że posiada także tzw. lekkie pióro i chęć, żeby pozostawić po sobie wspomnienia.

Dzięki tej książę dowiedziałem się wielu (dziesiątków? setek?) nowych rzeczy, lub potwierdziła ona stare wiadomości. Nawet nie ma sensu wymieniać dokładnie. Są i ciekawostki o organizacji różnych armii, i obserwacje podróżniczo socjologiczne. Jest i specyficzna pochwała wojny. I dużo o organizacji służby medycznej min. pierwszy raz czytałem opis działania batalionowego punktu opatrunkowego ze strony lekarza. I jest wreszcie...

Kandalf | 2013-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Zakończenie mdłe i niepasujące do reszty... Zapewne wymuszone sytuacją polityczną panującą w Polsce. Książka w ogóle nie mówi o tym co ruscy wyprawiali w Polsce(i nie tylko).
Jednak, poza tym wywołuje piorunujące wrażenie i jest godna polecenia. Wręcz lektura obowiązkowa, żeby dowiedzieć się co wyprawiali anogole, francuzi i tłumy naszych oficerów, których większość pragnęła się wzbogacić, a nie walczyć za ojczyznę... "Murzyn wykonał robotę i teraz powinien wracać do domu"- tak Majewski opisuje pożegnanie aliantów z polakami(którzy im tyłki uratowali).

jdm | 2013-05-16
Na półkach: 2013, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 16 maja 2013

Ta książka powinna być lekturą szkolną. Są to opowiadania młodego Lwowskiego lekarza wyrwanego z regularnego życia i rzuconego w świat, w wir wojny. Osobiste przeżycia Majewskiego są świadectwem wielkiego męstwa i odwagi żołnierza polskiego, ale autor nie ogranicza się jedynie do relacji postaw bohaterskich, daje świadectwo również obecności w polskiej armii postaw zgoła odmiennych i haniebnych jak zdrada, cały czas jednak przypominając czytelnikowi że równowagi miedzy tymi dwoma biegunami zachowań ludzkich w Polskiej armii nie było. Dominowało męstwo i niekiedy wręcz szalona odwaga. Nie szczędzi opisów stosunku obcych wojsk do żołnierza polskiego, a te wahały się od węgierskiej przyjaźni, do francuskiej niechęci... Warto przeczytać, warto poznać, warto poczuć się dumnym z tego że jest się Polakiem. szkoda jedynie że książka pisana była za czasów komuny, co niestety odbiło się w widocznie okrojonej treści... POLECAM...

agamiks | 2014-11-12

Poza wysokimi walorami merytorycznymi, momentami śmiałam się do łez, innym razem zaś przechodziły mnie zimne ciarki czytając tę książkę. Dosłownie naga prawda o życiu w armii alianckiej podczas II Wojny światowej, w tym zakresie, w którym autor był w stanie ją opisać.

Galnospoke | 2013-09-04
Przeczytana: 04 września 2013

Wybitny utwór. Szokuje niesamowita pamięc autora. Wielka lekcja patriotyzmu. Zamiast wielu z dziejszych obowiązkowych dyrdymałów ta książka powinna byc lekturą szkolną.

Krzysiek | 2015-11-17

Książka w mojej opinii interesująca, niestety z widocznymi działaniami ówczesnej cenzury.

mgforum | 2016-10-28
Przeczytana: 29 października 2016