Kościół od wewnątrz zagrożony

Okładka książki Kościół od wewnątrz zagrożony Michał Poradowski
Okładka książki Kościół od wewnątrz zagrożony
Michał Poradowski Wydawnictwo: Nortom religia
religia
Nortom
2001-01-01
2001-01-01
838968411X
kościół katolicki katolicyzm teologia

Odnosząc się do opinii Piratki.
Widać uprzedzenia do Feliksa Konecznego.
Ksiądz Michał dosyć szczegółowo opisuje na czym ta poganizacja chrześcijaństwa przez protestantyzm polega, więc być może ktoś czytał bez zrozumienia? To, że Luter nakazał palić synagogi nie przeczy temu, że i sam protestantyzm jest judaizacją chrześcijaństwa, do podobieństw zaliczyć można odrzucenie kapłaństwa, które obecne było w mozaizmie. W judaizmie jest nauczyciel Pisma - rabin, w protestantyzmie pastor. W Stanach Zjednoczonych bardzo wiele wspólnot protestanckich nie mając odpowiednio przygotowanych "nauczycieli" Pisma chętnie zapraszało do swoich zborów właśnie rabinów, którzy ich nauczali. W obu przypadkach możemy mówić o religii księgi (Tora, Talmud, Pismo Święte). Tych podobieństw jest oczywiście więcej. Chociażby protestanckie prosperity gospel jest starotestamentową wizją Boga. Ksiądz słusznie odróżnia judaizm od mozaizmu, z resztą napisał na ten temat oddzielną książkę. Mozaiści też oczywiście jak to ludzie błądzili, ale judaizm jest religią typowo opartą na nauczaniu Talmudu, który niekoniecznie w sposób prawdziwy interpretuje Torę. Jest bardziej religią stworzoną ręką ludzką i wypacza to, co nauczał Mojżesz czy Prorocy. Wszystkie spory faryzeuszów, czy uczonych w Piśmie ukazane na kartach NT pokazują, że już wtedy "tworzono" jakby inną religię.
Uznawanie przez Luteran postanowień Soboru Nicejskiego nie przeczy temu, że protestantyzm może prowadzić do arianizmu. Ksiądz przecież nie pisze, że wynika to z pism Lutra, ale o tym, że jest to długotrwały proces. Jest to tym bardziej możliwe, że protestantyzm zawiera wiele błędów. Wiele punktów w nauczaniu protestantów sobie zaprzecza.
Moim zdaniem Piratka przeczytała książkę w pewnym, z góry założonym kluczu i wyczytała tam co chce, a jej komentarz jest manipulacją wyrwanych z kontekstu kilku zdań.

Odnosząc się do opinii Piratki.
Widać uprzedzenia do Feliksa Konecznego.

„Protestantyzm (...) jest zjawiskiem cywilizacyjnym, chociaż nie jest on cywilizacją (używając słowa "cywilizacja" w sensie jakie daje mu Feliks Koneczny); jest także zjawiskiem historycznym...” (s. 5)
Koneczny jako „ałtorytet” ....
Protestantyzm jest równocześnie „poganizacją” chrześcijanstwa (s. 16) i jego „judaizacją” (s. 34). Sprzeczność, można by pomyśleć. Jednak wedle księdza dobrodzieja „judaizm jest pogańską religią żydowską” (s. 34),rozróżnia „judaizm” i „mozaizm”, ten drugi niby lepszy, lecz też nie za bardzo „nawet mozaiści mieli wypaczone pojęcie o Mesjaszu” (s. 35).
Pod wpływem protestantyzmu zachodzi „powrót do arianizmu, który przecież był herezją żydowską, inspirowaną przez Talmud” To zapewne wyjaśnia, czemu Luter nawoływał do palenia synagog, a Wyznanie augsburskie w art. 1 uznaje za obowiązujące uchwały Soboru Nicejskiego przeciw Ariuszowi. „Także judaizacja katolicyzmu, a więc i jego protestantyzacja dokonuje się poprzez proces marksizacji teologii. Marksizm bowiem jest w istocie swej judaizmem...” (s.74, skracam. lecz brak logiki zostawiam)

Koneczny jako „ałtorytet” ....

Świetna książka opisująca zmiany zachodzące w Kościele, obejmująca okres od czasów Lutra, praktycznie po dzień dzisiejszy. Wyjaśnia przyczyny Reformacji, jej wpływ na katolicyzm, związki protestantyzmu z judaizmem, a także wpływ marksizmu na teologię katolicką.

Wyśmienite studium protestantyzmu.

Wyśmienite studium protestantyzmu.

• Chcę kupić
  • Msza Święta/Zagrożenia dla wiary/Kryzys w Kościele/Sobór

Dodaj cytat z książki Kościół od wewnątrz zagrożony