Dziewczę z sadu

Tłumaczenie: Władysława Wielińska
Wydawnictwo: Optimus
Kilmeny of the Orchard
ladybird

Inny tytuł: "Kilmeny ze starego sadu" Historia niemej dziewczyny, w której zakochuje się pewien młodzieniec. Książka tym razem pisana jest z punktu widzenia młodego mężczyzny. Młody Eryk Marshall opuszcza rodzinne Queenslea i na prośbę starego przyjaciela obejmuje posadę nauczyciela w miejscowości Lindsay położonej na wyspie Księcia Edwarda. Tam poznaje prawdziwą miłość, a także dowiaduje...

Inny tytuł: "Kilmeny ze starego sadu"

Historia niemej dziewczyny, w której zakochuje się pewien młodzieniec.

Książka tym razem pisana jest z punktu widzenia młodego mężczyzny. Młody Eryk Marshall opuszcza rodzinne Queenslea i na prośbę starego przyjaciela obejmuje posadę nauczyciela w miejscowości Lindsay położonej na wyspie Księcia Edwarda. Tam poznaje prawdziwą miłość, a także dowiaduje się jak potężna może być zawiść.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

ChanLee | 2019-04-22
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 21 kwietnia 2019

Przystojny i wykształcony młodzieniec otrzymuję posadę nauczyciela w zatęchłej dziurze, tam poznaje piękną nieznajomą i dla niej traci swoją dotychczas pełną rozsądku głowę. Jako dwunastolatka łykałabym to jak pelikan, ale dobija mi ćwierćwiecze i nie mogę uwierzyć jaką szmirę popełniła w tej książce Montgomery.

Tutaj idea miłości opiera się na pięknym wyglądzie wybranki. Jej wykształcenie, wiedza, inteligencja, poczucie humoru, styl bycia lub pasje - nie mają żadnego znaczenia. Możesz być nawet niewidoma, głucha lub niema, ale jednocześnie posiadać piękną twarz i już wygrałaś w konkursie na znalezienie dobrej partii za męża. Nie ma co ukrywać, że główny bohater taką partią nie jest. Przystojny, bystry, wykształcony, oczytany, romantyczny. Nic tylko brać do ołtarza i za niego za mąż wychodzić. I to mnie najbardziej zdumiewa i wkurza jednocześnie: w innej książce autorka skupiła na innej idei miłości - połączeniem dwojga dusz, miłości wynikającej z życia we wspólnocie.

Dlatego...

Kinga | 2019-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2019

Nowela łatwa w odbiorze, w miarę zaskakująca, mimo że fabułę łatwo sobie jakoś tam przewidywać. Może przedstawia trochę wyidealizowane spojrzenie na miłość, ale nie wydała mi się zbyt przesłodzona, zwłaszcza, jeśli wziąć pod uwagę ówczesne czasy.

Ynka | 2019-03-25
Przeczytana: 23 marca 2019

Bajka dla dorosłych - czy może raczej dla młodzieży? - ale jakże urocza i pięknie napisana bajka! Polubiłam bohaterów, spodobała mi się fabuła - i cóż z tego, że była trochę naciągana ;) Dwadzieścia stron przed końcem już wiedziałam co będzie dalej... co nie przeszkodziło mi nadal cieszyć się lekturą :)
Polecam przede wszystkim fanom L.M. Montgomery, miłośnikom romansów w starym dobrym stylu oraz tym, którzy pragną czegoś lekkiego, przyjemnego i optymistycznego.

Renata | 2019-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Cóż za piękna książka! Czuć w niej lekkość i świeżość. A Kilmeny od razu zdobyła moją sympatię, jest jak wiosna - rozkwitająca, słoneczna i niewinna. Sama historia jest pouczająca i wzruszająca. Daje nadzieję na lepsze jutro. Pani Lucy Maud Montgomery ma niesamowity dar pisania i oddawania w mojej wyobraźni każdego dźwięku, powiewu wiatru czy rozwianych włosów w słoneczny ciepły dzień - nawet gdy za oknem mróz i śnieg. Czytając tę książkę czułam zapach kwiatów, słyszałam dźwięk skrzypiec i czułam majowe, świeże ciepło. Jestem bardzo zauroczna!

Ksebardo | 2018-12-27
Przeczytana: 04 września 2018

Dziewczę z Sadu. Lucy Maud Montgomery. Klasyczna historia o romantycznej miłości. Historia krótka, ale mimo wszystko podobała mi się głównie za to, że była w klasycznym wydaniu. Dawno nie czytałam książki w takim klimacie i napisanej takim językiem. Miłość okiem młodego mężczyzny co nie zdarza się często... Muzyka, sad i dwoje ludzi, którzy nie powinni być razem. Kilmena jest nietuzinkowa i tajemnicza. Czy da się poznać? Czy ta miłość ma rację bytu? Przeczytacie tę książkę w jedno popołudnie - a przenosi w dalekie miejsce - historię.

aniela231 | 2018-08-25
Przeczytana: 17 sierpnia 2018

Ów książka niestety nie przypadła mi do gustu, jako jedna z niewielu przeczytanych przeze mnie w te wakacje. Nie spodobał mi się sposób pisania: mało konkretny, niezbyt ciekawy, długie teksty, z których nic nie wynika i słaba fabuła, z której może i by "coś" było ale to dopiero po przebrnięciu przez nie do końca ciekawy początek. Przyznam się szczerze: przekartkowałam tylko tą książkę.

Ale może Tobie się spodoba.

Ania | 2018-04-03
Przeczytana: 01 kwietnia 2018

Montgomery u mnie wciąż na tapecie : )

sarablack | 2018-04-02
Przeczytana: kwiecień 2018

Lucy Maud Montgomery to ulubiona pisarka z moich młodych lat. Jak wiele dziewczyn, uwielbiałam Anię za... wszystko i chłonęłam każdą książkę pani Montgomery właśnie z tego względu. Dziś, po latach, przypadkowo natrafiłam na książeczkę, której nie znałam. Mimo że cieniutka, dosłownie na jeden wieczór, okazała się perełką. Przypomniało mi się, za co tak lubiłam panią Montgomery. Jej opisy, tu np. sadu Connorów, to poezja... Cudownie się przy niej odprężyłam. Polecam nie tylko wielbicielom "Ani z Zielonego Wzgórza".

czerwona | 2017-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2017

czyta się szybko (niecałe 120 stron), ale jest to chyba najsłabsze dzieło pani Montgomery. bardzo proste i przewidywalne. poza tym mam kilka wątpliwości co do "odpokutowywania grzechów" rodziców przez dzieci - trochę naciągane

Agata Musiał | 2017-11-10
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 06 listopada 2017

Kocham powieści Montgomery, ale myślę, że ta nie za bardzo jej się udała. Może dlatego, że jest pisana z perspektywy mężczyzny? Nie wiem czy to rzeczywiście powód, ale coś zdecydowanie poszło nie tak.