Ślady potyczek

2009-01-01
2009-01-01
978-83-7648-196-8
publicystyka artykuł historia

Bardzo dobrze czytało mi się artykuły napisane przez Leona Beynara vel Pawła Jasienicę. Czytanie poszczególnych rozdziałów czy też konkretnych artykułów prowadzi do głównego wniosku, że autor był osobą wybitnie inteligentną, posiadającą nietuzinkowy zmysł obserwacyjny rzeczywistości go otaczającej. Jasienica wyraża się w sposób niezwykle elokwentny, co tylko wzmaga odczucie, że czytanie jego publikacji to nie jest czas stracony. Szczerze powiedziawszy podczas lektury miałem wrażenie, że jest to swojego typu rozmowa prowadzona na wiele ciekawych tematów. Artykuły nie są długie - często jest to tylko zasygnalizowanie jakiegoś ówczesnego problemu, ale jest to przedstawiane w taki sposób, że czytelnik chętnie zgłębiłby temat. Zrozumiałą sprawą będzie, że niektórzy mogą krytykować budowę tej książki, bo wygląda ona nieco na robioną "bez ładu i składu" - tzn artykuły są na mnogie tematy - m.in czasy wojenne, literatura, technika, nauka, relacje międzyludzkie ówczesnej Polski, sprawy komunistyczne i socjalistyczne, ale moim zdaniem byłaby to krytyka przesadna. Pomimo tego, że w książce poruszane są tematy bardzo ważne i poważne zarazem, wytrwały czytelnik znajdzie w niej również nieco wysublimowanego humoru na bardzo wysokim poziomie. Jedynym rzucającym się w oczy minusem jest moim zdaniem to, że autor, być może nieświadomie, jest nieco pro komunistyczny. Oczywiście wytyka błędy ówczesnego systemu, nawet nad nimi boleje, jednak w gruncie rzeczy wydaje się być osobą o ugruntowanym przekonaniu prosocjalistycznym. Nie jest to dla mnie niezrozumiałe biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie te artykuły powstawały w latach 50tych XX wieku, wówczas gdy komunizm jeszcze nie dał się tak we znaki naszym przodkom. Dlatego tutaj można autora jak najbardziej rozgrzeszyć, bo zapewne rozczarowanie socjalizmem przyszło nieco później. Reasumując, polecam tę książkę wszystkim tym, którzy lubią trudne wywody osoby o nieprzeciętnej inteligencji, których nie odstrasza poruszanie kwestii trudnych i często bolesnych. Wreszcie polecam wszystkim, którzy lubują się w krótkiej formie wypowiedzi pisarzy - jaką bez wątpienia jest artykuł prasowy. Oczywistym jest również, że więcej z tej książki wyniosą osoby o jakimś pojęciu o czasach socjalistycznych - chociaż ja socjalizm znam głównie z opowieści rodziców i dziadków. Na pewno lektura tej książki dostarczy fajnych przeżyć i nie będzie to bez wątpienia czas bez sensu zmitrężony.

• Chcę kupić
  • Papierowa 2017
  • Esej
  • Klasyka polska
  • Polska
  • Uzupełnić księgozbiór

Dodaj cytat z książki Ślady potyczek