Drogi Billy

Dear Billy
978-83-61319-15-3
komiksy
Lucyfer

Czy moje życie ma zostać po prostu ukradzione? I to przez nich? Jakim prawem? Czy już nie dość krzywd wyrządzili? Okrucieństwa drugiej wojny światowej w Azji były wcale nie mniejsze niż w Europie. Japończycy zabijali, palili, gwałcili. W odwecie wojska alianckie zabijały, paliły, gwałciły... Ale nim doszło do wielkiej kontrofensywy amerykańskiej na Pacyfiku, Europejczycy byli w odwrocie -...

Ale nim doszło do wielkiej kontrofensywy amerykańskiej na Pacyfiku, Europejczycy byli w odwrocie - Japończycy w ekspresowym tempie zajmowali coraz to nowe obszary Azji Południowo-Wschodniej, gromiąc Brytyjczyków, Francuzów i Holendrów.

Tuż przed upadkiem należącego do Brytyjczyków wielkiego miasta Singapur, ucieka z niego grupa białych kobiet. Zostają schwytane przez Japończyków, potem zgwałcone, a w końcu rozstrzelane. Z punktu widzenia historii - jeszcze jedna z wielu milionów zbrodni wojennych. Ale nie z punktu widzenia jedynej ocalałej z rzezi kobiety, pielęgniarki Carrie Sutton. W tym momencie rozpoczyna się dla niej prywatna zemsta na Japończykach, toczona na tle dziejów konfliktu ogólnoświatowego.

Znakomite połączenie opowieści wojennej z thrillerem o seryjnym mordercy, autorstwa sławnego scenarzysty Gartha Ennisa (Kaznodzieja, The Boys) i rysownika Petera Snejbjerga (Light Brigade).

źródło opisu: http://www.komiks.gildia.pl

źródło okładki: http://www.komiks.gildia.pl

Arthaniel | 2016-05-10
Przeczytana: 10 maja 2016

"Drogi Billy" to przede wszystkim komiks psychologiczny; wojna stanowi tu jedynie tło dla prawdziwego dramatu, jaki rozgrywa się w głowie głównej bohaterki. Na plus świetnie napisana postać Carrie - jestem pod ogromnym wrażeniem!

Gitarą Rysowane | 2016-05-17

Twórczość brytyjskiego scenarzysty Gartha Ennisa pełna jest komiksów wojennych. Napisane przez niego „Opowieści wojenne” stanowią najlepszy przykład jego fascynacji historią II wojny światowej. W jego tekstach można odnaleźć nawiązania do klasycznych brytyjskich komiksów wojennych takich jak „Commando. Wydaje się, że autor ten próbuje wskrzesić klimat tamtych opowieści, wzbogacając zarazem ich tematykę o wątki dotychczas pomijane.

Powieść graficzna „Drogi Billy” to przykład takiego podejścia do historii wojennych. Ennis opowiada w niej historię Carrie Sutton. Bohaterka była jedyna kobietą jaka przeżyła zbiorowy gwałt oraz masową egzekucję, których dopuścili się na brytyjskich kobietach japońscy żołnierze. Pomimo prób powrotu do „normalnego” życia, Carrie nie może odnaleźć się w zmieniającej się wojennej rzeczywistości. Nie umie poradzić sobie z traumą, koniecznością ukrywania tragedii oraz pragnieniem zemsty. Carrie pracuje jako pielęgniarka. Kiedy do jej placówki trafiają ranni...

giera | 2016-04-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiks