Le Dame aux Camelias
837448005X
klasyka
klasyka
MiKa

XIX-wieczna Francja. Między piękną, wrażliwą i nieszczęśliwą kurtyzaną a nieodpowiedzialnym lekkoduchem wybucha gorąca miłość. Historia tego związku jest niezwykle burzliwa, obfituje w liczne zmiany sytuacji. Nie raz kochankowie, wspólnie i każde z osobna, rozważają decyzję o rozstaniu, nie raz dochodzą do wniosku, że nie mogą bez siebie żyć. Jak poradzą sobie z trudną sytuacją materialną? Czy będą w stanie dostosować swój tryb życia i realizacje marzeń do możliwości? Czy będą w stanie stawić czoła konwenansom i zakłamanej moralności? I czy wreszcie każde z nich będzie w stanie dostosować swój charakter do partnera? Czy ich związek ma szanse na to, by mówiono o nim: „żyli długo i szczęśliwie”?

źródło opisu: od Wydawcy

źródło okładki: www.kroliczajama.pl

Marlena | 2013-11-02
Przeczytana: 1993 rok

Jedna z moich ulubionych. Pierwsza z książek Aleksandra Dumasa - syna, ta, która sprowokowała mnie do przeczytania wielu innych jego książek. Romans wszech-czasów, najpiękniejsza historia miłosna. Opowieść Armanda, zaczyna się od śmierci Małgorzaty. Armand Duval to, przybyły na studia, z prowincji, młody człowiek, który zakochuje się w od pierwszego wejrzenia w paryskiej kurtyzanie, Małgorzacie Gautier. On zakochany do szaleństwa, z dobrego lecz biednego domu i ona, kobieta lekkich obyczajów, przyzwyczajona do życia w luksusach, które zapewniają jej liczni kochankowie, to związek od początku skazany na niepowodzenie. Armandowi udaje się jakimś cudem rozkochać w sobie słynną i wysoko opłacaną piękność i zamienia ją w zapomnianą, schorowaną nędzarkę...
Książka piękna i wzruszająca. Polecam.

orchideaidea | 2014-07-27
Na półkach: Przeczytane, K L A S Y K A
Przeczytana: 27 lipca 2014

"Dama Kameliowa" to kolejna z tych opowieści, w której autor chce nas przekonać, że każdy może prawdziwie kochać, nawet paryska kurtyzana.

Małgorzata Gautier to postać, która będąc kobietą lekkich obyczajów, pozwoliła sobie na spełnianie tej roli bez żadnych ograniczeń. Dobierając swoich kochanków, kierowała się głównie zasobnością ich portfeli. Dokonując tych wyborów równie nieobojętna była dla niej ich pozycja społeczna. Mimo, iż z jej usług korzystało na raz kilku amatorów jej wdzięków, kobieta ta przy takich wpływach środków do życia, stale żyła ponad stan i regularnie popadała w długi.
Dosyć długo kierowały nią próżność i obłuda. Było tak do momentu, aż w jej życiu nie pojawił się Armand Duval. Ten niezbyt zamożny młodzieniec z prowincji zakochał się w Małgorzacie na zabój. Od tego momentu dotychczasowe życie kurtyzany stopniowo zaczęło się zmieniać.
Niby okazało się, że jest ona zdolna do czystej i bezinteresownej miłości, jednak sama Małgorzata nie do końca wydawała...

Beata | 2017-10-12
Przeczytana: 12 października 2017

Przepiękny, klasyczny melodramat. Ponadczasowa opowieść o pięknej, nieszczęśliwej miłości. Wielokrotnie filmowana. Postać głównej bohaterki Małgorzaty Gautier odtwarzały najpiękniejsze i najwspanialsze aktorki w historii kina, m.in. Greta Garbo i Vivien Leigh. Historię kobiety kochającej kwiaty kamelii znają wszyscy, wszyscy się nią zachwycają. Wywołuje niezwykle silne emocje, genialnie napisana, niekiedy romantycznie słodka, innym razem naturalistycznie surowa i dosadna. Niezwykła, wyjątkowa, można ją czytać wielokrotnie i za każdym razem zachwyca.

Marzena | 2016-08-21
Przeczytana: 19 sierpnia 2016

Moje pierwsze spotkanie z autorem zrobiło ze mnie miazgę.
Potrzebował na to zaledwie 180 stron.
Spowodował, że współodczuwałam emocje jakie rządziły bohaterami.
W mniejszej skali oczywiście, ale jeśli mną targały niczym chorągwią na wietrze, jeśli ja czułam się jak Maluśkiewicz w swej łupince na rozszalałym oceanie uczuć, cóż czuć mogli Małgorzata i Armand???
To ich pierwsze prawdziwe uczucie.
Ona, nazywajcie ją jak chcecie, rzucajcie obelgi, jednak myślę, że nie nam ją oceniać; nigdy nie zaznała głębokiej prawdziwej miłości, której łaknie i pragnie i która pojawia się wraz z poznaniem Armanda.
On młody i pierwszy raz prawdziwie zakochany.
Nie ma tu miejsca na happy endy.
Jest za to cała gama uczuć od szczęścia do przyćmiewającej wszystko zazdrości, od poświęcenia do goryczy i pogardy, nienawiść, duma, tęsknota, żal, smutek, rozpacz.
Nie znajdziecie tu jednego - obojętności.
Przepiękna historia, szczerze polecam.

eduko7 | 2014-05-31
Przeczytana: 04 stycznia 1986

Miłość studenta do kurtyzany - piękna a jednocześnie trudna, wymagająca przeciwstawienia się konwenansom. Czy okaże silniejsza niż potrzeba zachowania status quo? Czy przetrwa najtrudniejsze próby? Jak powinni zachować się główni bohaterowie? Kto okaże się sprzymierzeńcem a kto - wrogiem? Jak potoczyłyby się losy Małgorzaty i Armanda, gdyby przyszło im żyć we współczesnym świecie? Te pytania nurtowały mnie, gdy w liceum pierwszy raz spotkałam się z tą powieścią, potem ze sztuką i gdy wracałam do niej po latach.

natkaaa003 | 2018-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2018

Gdybym miała określić jednym zdaniem, o czym jest ta powieść, powiedziałabym, że to dramatyczna historia pewniej bliskiej znajomości, której nie dane było się rozwinąć. On jest młodym mężczyzną, wykształconym i szanowanym, lecz niezbyt zamożnym. Ona jest paryską kurtyzaną, piękną, pożądaną i przyzwyczajoną do zbytku. On zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia, ona zaczyna darzyć go głębszym uczuciem, gdy odkrywa jego troskę i przywiązanie do niej. Dla tej miłości jest gotowa poświęć dotychczasowe wygodne, rozrywkowe życie i pozostać mu wierną. Niestety zbyt wiele przeszkód staje im na drodze do szczęścia. Pojawia się zazdrość, kłopoty finansowe, brak akceptacji ze strony społeczeństwa, wzajemne zadawanie sobie bólu, aż wreszcie choroba, która powoli odbiera jej życie. Młodzi kochankowie zostają zmuszeni do rozstania i więcej nie uda się im już spotkać.

Aleksander Dumas (syn) w „Damie kameliowej” ukazuje nam realia XIX wiecznego świata z nieco innej perspektywy niż ten, do...

Degamisz | 2018-05-24
Przeczytana: 24 maja 2018

Jako, że jestem ogólnie otwarty na style, gatunki i autorów bardzo chętnie sięgam po coś nowego, równie chętnie przy tym sięgam po klasykę, której czytanie sprawia mi ogromną przyjemność. Z wielkim zainteresowaniem zabrałem się za „Damę kameliową” Aleksandra Dumasa syna albowiem dotąd znałem jedynie dokonania jego ojca – znakomitych „Trzech muszkieterów” i równie świetną „Królową Margot”. Dumas ojciec z miejsca awansował do grona moich ulubieńców. Niestety z synem się raczej nie zaprzyjaźnimy.

Nie wiem jak to ubrać w słowa, bo nie chcę krytykować ani stylu ani talentu Dumasa syna ani tym bardziej niewątpliwej wartości „Damy kameliowej”. Chodzi po prostu o to, że nie autor użył takich środków, że nie przykuł mojej uwagi, nie wzbudził entuzjazmu ani zainteresowania. Historia, chociaż napisana bardzo dobrze, okazała się dla mnie nudą. Nie mogę się przyczepić do strony technicznej – stylistycznie czy językowo było naprawdę w porządku. Ale po prostu to nie jest historia dla mnie, nie w...

Edyta Zawiła | 2017-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Marie Duplessis, kim był ta kobieta, która żyła 23 lata, zmarła na gruźlicę w osamotnieniu i nędzy?
Marie Duplessis, kobieta, która stała się nieśmiertelna, dzięki synowi sławnego pisarza francuskiego , weszła w kanon literatury, muzyki czy baletu i wciąż fascynuje wszystkie pokolenia...i stała się pierwowzorem Małgorzaty Gautier i Violetty Valery.
Każdego dnia, ktoś czyta książkę A. Dumasa "Dama kameliowa" czy ogląda operę "La Traviata" Verdiego.
Niezwykła dziewczyna z uroczym uśmiechem, drobną budową ciała i burzą czarnych włosów, skromnie ubrana w stonowane barwy odcieni szarości lub perłowej bieli i nieodłączną kamelią.
Zdobyła Paryż, wszyscy mężczyźni zabiegali o względy najsłynniejszej kurtyzany...wśród nich był Aleksander Dumas, który się zakochał i tę niezwykłą miłość, która się zrodziła, choć nie mogła się zrodzić...

"...Prawdziwa miłość czyni zawsze lepszym, kimkolwiek byłaby kobieta, którą się kocha..."

"...Błądziłem po kuluarach, wyobrażając sobie, jak...

TheLostSymbol | 2014-03-13
Przeczytana: 10 marca 2014

Parę lat temu widziałam fragment filmu, który powstał na podstawie tej książki, ale pamiętałam z niego tylko tyle, że był o kurtyzanie, która lubiła kamelie. Dlatego też, gdy byłam ostatnio w bibliotece i przez przypadek trafiłam na tę książkę, postanowiłam poznać całą historię Małgorzaty Gautier.

Nie jest to banalny romans, bo ta historia pokazuje brutalny świat luksusowej kurtyzany, widzimy, jak kobieta dla pieniędzy, luksusu i zachcianek staje się przedmiotem w rękach mężczyzn. Jeżeli dziewczyna jest ładna, łatwo może stać się częścią tego świata, ale cena za to jest ogromna. Musi wyrzec się miłości, bo nie można tak łatwo zerwać z przeszłością. Tak osławiona dziewczyna nie może zacząć życia „od nowa” u boku ukochanego mężczyzny.

Każda z postaci ma swoje istotne miejsce w historii. Istotną rolę w życiu kochanków pełni Prudencja, która na początku wydawała mi się sympatyczna, ale jak się okazało była materialistką, która chciała zdobywać pieniądze bez większego wysiłku.

Gdy...

Monique | 2015-10-17

Dama kameliowa
Dumas syn

Książka leżała na półce u mamy od kiedy pamietam. Teraz jest moja perełką.
Tyle czasu czekała na mnie.
Wspaniała wzruszająca historia miłości.
Tragicznej miłości.
Piękna opowieść.
Atrakcyjności książce dodaje fakt, iż jest to opowieść oparta na autentycznych wydarzeniach z życia kurtyzany Marie Duplessis i jej romansu z pisarzem.

Szczerze polecam.