Wyzwanie czytelnicze LC

Przemysł I. Syn Władysława Odonica, książę wielkopolski 1220/1221-1257

Seria: Biografie Wielkopolan
Wydawnictwo: WBPiCAK
historia

Monografia Przemysła I (1220-1257), księcia wielkopolskiego, kolejny tom serii historycznej, autorstwa znanego poznańskiego historyka Bronisława Nowackiego. Wartościowy wkład do dziejów Wielkopolski w przełomowym okresie konstytuowania się jej jako głównej obok Śląska i Małopolski dzielnicy Polski okresu rozbicia dzielnicowego, z której wyszła idea odrodzenia Korony Królestwa Polskiego. Zawiera bogaty materiał ilustracyjny, korzystanie ułatwiają indeksy: osób oraz nazw geograficznych.

Toperz85 | 2014-10-03

Obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów polskiego średniowiecza!
Dla wszytskich wielbicieli skrytobójczych realiów rozbicia dzielnicowego!
A tak na poważnie - solidna pozycja, przystępnym językiem (mimo paru łacińskich wtrętów) napisana.
Jedyny zarzut - wbrew tytułowi, Przemysł I pojawia się dopiero po 130 stronach, albowiem pierwsze rozdziały to zarys sytuacji politycznej i dzieje rozbicia dzielnicowego w pigułce. Zarzut ten należy jednak potraktować jako zaletę - autor bardzo szczegółowo wprowadza nas w temat, jakim są losy Wielkopolski w XIII w.

lucanin | 2016-09-04
Franc | 2016-01-08