Polka w Londynie

Wydawnictwo: Bauer
Aniołeczek

Justyna Tomańska urodziła się w 1975 roku w Ozimku koło Opola. Po maturze wyjechała na 2-tygodniowy kurs języka angielskiego do Londynu, a została tam... 6 lat, nie tylko ucząc się angielskiego, ale także pracując. Była niańką, sprzątaczką, lecz także bezdomną, ukrywającą się przed policją emigrantką. Jednego dnia spotykała gwiazdy kina, drugiego - nie miała co jeść, na pewno się jednak nie nudziła. Jej przeżycia zaskakują niezwykłością, a ich opis szczerością. Poznała Londyn od podszewki. Poznała też swojego przyszłego męża, z którym prosto z Londynu przeprowadziła się... do Madrytu. Obecnie prowadzi firmę zajmującą się oprawą programów telewizyjnych dla największych hiszpańskich sieci, jest projektantką mody, działa w branży reklamowej i pracuje nad nową książką.

Powieść "Polka w Londynie" to "2 w 1", czyli pamiętnik autorki i poradnik dotyczący jej pobytu w Londynie. Jest dowodem na to, że marzenia się spełniają, trzeba tego tylko bardzo mocno chcieć!

źródło opisu: Wydawnictwo Bauer, 2004

źródło okładki: Wydawnictwo Bauer, 2004

Karolina | 2014-03-08
Przeczytana: 04 marca 2014

Na swoją kolej czekała już od dłuższego czasu (ba, kilka lata spoczywała spokojnie na półce zajmując swoją pozycję obok książek, które miały w zainteresowaniu mnie więcej szczęścia niż ona).
Chwilowe odcięcie od świata sprawiło, że wpadła w moje ręce.
Czyta się ją naprawdę szybko i lekko. Przedstawiona historia jest łatwa w przyswojeniu a co się z tym wiąże nie wzbudza żadnych większych emocji.
Historii podobnych do tej opisanej przez Justynę Tomańską znam wiele z opowieści o własnych doświadczeniach bliższych lub dalszych znajomych.
Dziś kiedy emigracja stała się chlebem powszednim książkę można potraktować jako nawet przyjemny odskok od rzeczywistości i sposób na miłe (bo z lekturą w dłoni!) spędzenie czasu w autobusie, pociągu czy metrze.

Barbara Klimek | 2015-09-20
Przeczytana: 29 lipca 2015

recenzja na moim blogu: cornusowo.blogspot.com

Polka w Londynie to zwariowana przygoda nastolatki, która wyrusza w świat, aby poznać język Szekspira.
Akcja książki rozpoczyna się w 1993 roku, kiedy wyjazdy zagraniczne były czymś egzotycznym i niecodziennym, a podróż do Anglii marzeniem wielu Polaków, nie tylko Justyny Tomańskiej - autorki i zarazem bohaterki powieścio-pamiętniko-poradnika.

Justyna pisze w nim:

Jest rok 1993. Mam 18 lat, mieszkam w Ozimku, małej miejscowości położonej 20 km od Opola. Marzę o tym, by wyrwać się w świat. Odważyć się na coś więcej niż codzienne wyjazdy do Opola, gdzie chodzę do ogólniaka o profilu pedagogicznym Uczę się nawet nieźle, tylko ten angielski (...). Wiem, że bez znajomości "anglika" czeka mnie nieciekawa przyszłość. Ale wiem też, że w szkole nie jestem w stanie się go nauczyć. To dlatego od dawna marzy mi się podróż do Wielkiej Brytanii albo Stanów Zjednoczonych. Niestety, taki wyjazd jest mało prawdopodobny, bo przecież kosztuje...

FraniaS | 2012-08-22

Kiedy przeczytałam tą książkę po raz pierwszy to zainspirowała mnie do realizowania swoich marzeń i życiowych celów. Dzięki temu również wyjechałam do Londynu. Po kilku latach z chęcią sięgnęłam po tą książkę i tym razem zaczęłam dostrzegać jak "głupiutka" momentami wydawała się główna bohaterka. Ale tylko momentami. Prawda jest taka, że w obcej metropolii, gdy jest się samemu i trzeba sobie poradzić z wieloma sytuacjami na własną rękę, to kilka przygód można przeżyć.
Podziwiam ją za to, że twardo stała przy swoim i że udało jej się wybrnąć ze wszystkich tarapatów.
Książka jest bardzo lekką lekturą i bardzo przyjemnie się ją czyta.
Więcej recenzji na franiasushi.blogspot.co.uk!! :)

czerwona | 2011-04-14
Przeczytana: 26 maja 2008

ciekawie opisane życie Polaka za granicą;]

Katarzyna Jesionek | 2012-03-21
Przeczytana: 19 stycznia 2007

Justyna Tomańska opisuje swoje przeżycia emigrantki, która trafia do Londynu i pracuje jako opiekunka do dzieci. Dziennik szczery, na pewno może posłużyć jako poradnik dla osób wybierających się do Londynu rozpocząć tam nowe życie.

Elly | 2012-02-20
Przeczytana: 01 stycznia 2003

Ciekawa opowieść o spełnionych marzeniach z przydatnymi wskazówkami dla wybierających się do UK

Nadiaq | 2015-12-10

Czytałam kilka razy, dobry umilacz :)

ana | 2016-06-19
Anula | 2016-04-28