Tajemnice Mussoliniego. Pamiętniki 1932-1938

Wydawnictwo: Bellona
Mussolini Segreto. Diari 1932-1938
9788311119482
dytko

Najbardziej intymne i prywatne strony Mussoliniego w pamiętnikach jego kochanki, wyjątkowego świadka czasów faszyzmu. Poznali się przypadkowo podczas przejażdżki ulicami Rzymu: Claretta Petacci miała dwadzieścia lat i była piękną dziewczyną o arystokratycznym pochodzeniu. On Benito Mussolini, był przywódcą faszystowskich Włoch. Początkowo ich znajomość miała charakter na wpół oficjalny: Claretta, zafascynowana dyktatorem, prosiła go o wstawiennictwo na rzecz ojca, lekarza papieskiego, a także męża; oficera. Kochankami zostali dopiero w roku 1936. Jej dzienniki zawierają drobiazgowy opis codziennych zajęć, przyzwyczajeń i nawyków Mussoliniego, a także jego poglądów dotyczących wydarzeń w Europie i sytuacji w ojczyźnie. Duce zapewnia kochankę o swoim uczuciu, tłumaczy się z każdego wyskoku miłosnego; zdrad z licznymi kochankami, a nawet z... własną żoną. Jest to jednak Mussolini, który pomimo niezliczonych deklaracji miłosnych, stawia swój własny wizerunek Imperatora; ponad wszystko; dlatego też związek z Clarettą ma charakter prawie konspiracyjny. Między kochankami dochodzi do częstych kłótni, które zawsze kończą się upojnym pojednaniem. Oboje zostali schwytani przez partyzantów i straceni 28 kwietnia1945 r. w Mezzegra. Ciała powieszono potem na stacji benzynowej przy Piazzale Loreto w Mediolanie.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=5141

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=5141

Alicja | 2015-10-23
Przeczytana: 23 października 2015

"Czasami iluzja jest lepsza od rzeczywistości" (str 339)
Mussoliniego poznajemy z kart pamiętnika jego wieloletniej kochanki. Zostały one skonfiskowane przez rząd i odtajnione po 70-ciu latach. Pamiętnik rozbudowuje się treściowo wraz z upływem czasu, od krótkich jednozdaniowych informacji do szczegółowych relacji z każdego prawie dnia. "Tylko w 1938 zapisała 1810 stron" (str 7)
Mnie osobiście lektura ich bardzo wymęczyła, gdyż praktycznie w kółko było to samo. Lecz łatwo krytykować osobiste wynurzenia, skoro nie były przeznaczone dla szerszej publiczności , a i okres czasowy jest inny. Na pewno przybliżyła nam sylwetkę duce. Był człowiekiem bardzo zaangażowanym w politykę swojego państwa, pragnącym uczynić go potęgą europejską. Uważał się za doskonałego przywódcę krytykując przy tym innych. Dowiadujemy się o jego zmiennych nastrojach, o uwielbieniu samego siebie, wręcz narcyzmie, jego zadufaniu w sobie,zaborczości, zazdrości i zdradach.
"Ja i Hitler jesteśmy niczym bogowie...

Ariadna | 2013-10-19

Szczerze mówiąc to nie wiem dlaczego rząd włoski tyle lat zabraniał publikacji tych pamiętników. Nie ma w nich nic specjalnie interesującego, a ich walor literacki jest żaden. Czy naprawdę uważano, że ziemia przestanie się kręcić wokół słońca, gdy świat dowie się, że Mussolini czasami miewał gorsze dni, dawał kasę swoim kochankom,lubił chodzić do teatru i mógł dwa razy z rzędu? Autorka tych pamiętników to któraś tam z kolei kochanka dyktatora relacjonująca z pieczołowitością średniowiecznego skryby swoje miłosne perturbacje z łamaczem damskich serc - Benito Mussolinim. Czytając to trudno oprzeć się wrażeniu, że wszystkie kobiety faszystowskich Włoch nie dość, że były głupie jak but, to jeszcze leciały tylko i wyłącznie na kasę i za przeproszeniem - nie należały do najcnotliwszych. Autorka jawi się jako modelowa przedstawicielka tej kobiecej społeczności. Brnąc przez tą nudę trudno także oprzeć się wrażeniu, że wszystko to jedna wielka blaga. Zakładając, że Pani Claretta faktycznie...

Morte | 2016-10-05

A to kawał wała. Saluto il Duce