Hiroszima 6 sierpnia 1945 roku

Darmowe dodatki Edytuj książkę
836033921X
historyczna
Hub

Hiroszima - dzień 6 sierpnia 1945 roku. W piękny słoneczny poranek na niebie pojawiają się trzy potężne bombowce B-29. W mieście nie włączono nawet syren alarmowych. Ostatnie sekundy życia dla tysięcy ludzi biegły nieubłaganie. Przez 60 lat lewicowa propaganda poświęcała wiele uwagi wyłącznie cierpieniom ofiar i oskarżała amerykańskie władze. Ta opowieść jest inna. To szczegółowa kronika operacji od strony jej wykonawców, łącznie z ich późniejszymi losami. Wskazuje też nieoczekiwanego, ale rzeczywistego głównego winowajcę użycia bomby atomowej. Czyta: Jan Wilkans, Muzyka: Maciej Szmajda, Realizacja i opracowanie muzyczne: Tomasz Budkiewicz.

źródło opisu: http://www.petlaczasu.pl/hiroszima-6-sierpnia-1945/b00061417

Robin | 2014-02-03
Na półkach: Przeczytane, Audiobook, 2014
Przeczytana: 03 lutego 2014

Dla równowagi proponuję poczytać: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/68686/hiroszima-1945-bosonogi-gen-1

Hub | 2011-02-18
Przeczytana: 16 lutego 2011

W surowym, oszczędnym stylu Ox prezentuje suchy spis faktów wiodących do zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki. Styl, niemal reportażowy, z rzadka odwołujący się do zabarwienia emocjonalnego, pozwala śledzić szczegóły procedur zrzucenia obu śmiercionośnych bomb, co jest chyba największą zaletą dzieła.
Sama opowieść jednak nie próbuje nawet uwodzić językiem, jest do bólu sprawozdawcza, nieco podlana sosem martyrologicznym made in USA. Brakuje tej książeczce pazura, który pozwoliłby docenić ją za coś ponad zwykłe zebranie faktów.

zdomukowalska | 2018-02-17
Marian | 2018-01-22