Akira tom 10. Spotkanie w podziemiach

Tłumaczenie: Rafał Rzepka
Cykl: Akira (tom 10)
Wydawnictwo: J.P. Fantastica
Akira
manga, komiks, klasyka, supermoce, japonia
komiksy
Moonlight

Rok 2019. Na gruzach byłego Tokio powstała nowa metropolia - miasto moloch, które nie może się otrząsnąć po III Wojnie Światowej. 38 lat wcześniej naukowcy, próbując okiełznać siłę ludzkiego umysłu, stworzyli straszliwą broń, która zrównała z ziemią Tokio, a wraz nim miasta na całym świecie. Niemal pół wieku później sytuacja geopolityczna zmieniła się radykalnie. Nowy rząd znalazł się pod...

Niemal pół wieku później sytuacja geopolityczna zmieniła się radykalnie. Nowy rząd znalazł się pod silnym wpływem dyktatora, Pułkownika, człowieka silnie powiązanego z amerykańskim wywiadem. Stolica odbudowana nad Zatoką Tokijską zmieniła się w cybernetyczną dżungle, terroryzowaną przez młodociane gangi motocyklistów. Na ulicach toczy się otwarta wojna pomiędzy wojskami, a rewolucjonistami dążącymi do obalenia ustroju w państwie.
Pewnej nocy grupa motocyklistów, uczniów szkoły przysposobienia zawodowego, kierowana przez pyskatego Kanedę, pędzi w kierunku Starego Miasta, gdzie do dziś znajduje się wielki lej po wybuchu, który rozpoczął III Wojnę Światową. Na środku opuszczonej autostrady wyłania się niespodziewanie dziwne dziecko o twarzy starca, zwane "Numerem 26". Rozpędzony Tetsuo Chiba uderza wprost w malca, któremu - o dziwo - nie tylko nic się nie stało, ale i ku zaskoczeniu wszystkich rozpłynął się niczym mgła. Oddziały rządowe zabierają rannego Tatsuo do tajnych laboratoriów, skąd ten szybko ucieka. Od tego momentu wydarzenia nabierają pędu. Zakompleksiony dotąd chłopiec zaczyna odczuwać narastającą w sobie dziwną moc, która podświadomie pcha go do laboratoriów strzeżonych przez Pułkownika i jego kohorty. A we wszystkie te wydarzenia wplątany jest mistyczny Akira.

źródło opisu: J.P.Fantastica, 2001

źródło okładki: http://jpf.com.pl/

Hari_Seldon | 2016-11-24
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 24 listopada 2016

Tym razem w tomie jest trochę więcej akcji. Tetsuo postanawia udać się na spotkanie z „Oświeconą”, a Kei razem z Chiyoko muszą uciekać by chronić pozostałe przy życiu „stare dzieci”.

W tym tomie czytelnik dowiaduje się dużo na temat eksperymentów, które dały moce Akirze – w sumie można było łatwo się domyślić, że tak wyglądała historia tych wydarzeń. Ciekawsze są jednak rozważania na temat samej natury nadludzkich zdolności bohaterów – wynikać z nich może, że Akira jest tu takim dr Manhattanem z komiksu „Strażnicy” – ludzki umysł nie jest go w stanie pojąć, on sam inaczej postrzega czas i dlatego świat zewnętrzny w większości wydaje się być dla niego obojętny.

Jeżeli chodzi resztę wątków, to pojawia się tu nowa postać, która może dać Akirze bardziej ludzkie spojrzenie na rzeczywistość niż to jakie serwowali mu Tetsuo czy wojskowi naukowcy. Mam nadzieję, że ta bohaterka skończy lepiej niż jej filmowy odpowiednik. Do gry powraca także jeden z bohaterów, który wcześniej wydawał się...

Kris1982 | 2016-10-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy