Akira tom 6. Satelita pościgowy

Tłumaczenie: Rafał Rzepka
Cykl: Akira (tom 6)
Wydawnictwo: J.P. Fantastica
Akira
manga, komiks, klasyka, supermoce, japonia
komiksy
Moonlight

Rok 2019. Na gruzach byłego Tokio powstała nowa metropolia - miasto moloch, które nie może się otrząsnąć po III Wojnie Światowej. 38 lat wcześniej naukowcy, próbując okiełznać siłę ludzkiego umysłu, stworzyli straszliwą broń, która zrównała z ziemią Tokio, a wraz nim miasta na całym świecie. Niemal pół wieku później sytuacja geopolityczna zmieniła się radykalnie. Nowy rząd znalazł się pod...

Niemal pół wieku później sytuacja geopolityczna zmieniła się radykalnie. Nowy rząd znalazł się pod silnym wpływem dyktatora, Pułkownika, człowieka silnie powiązanego z amerykańskim wywiadem. Stolica odbudowana nad Zatoką Tokijską zmieniła się w cybernetyczną dżungle, terroryzowaną przez młodociane gangi motocyklistów. Na ulicach toczy się otwarta wojna pomiędzy wojskami, a rewolucjonistami dążącymi do obalenia ustroju w państwie.
Pewnej nocy grupa motocyklistów, uczniów szkoły przysposobienia zawodowego, kierowana przez pyskatego Kanedę, pędzi w kierunku Starego Miasta, gdzie do dziś znajduje się wielki lej po wybuchu, który rozpoczął III Wojnę Światową. Na środku opuszczonej autostrady wyłania się niespodziewanie dziwne dziecko o twarzy starca, zwane "Numerem 26". Rozpędzony Tetsuo Chiba uderza wprost w malca, któremu - o dziwo - nie tylko nic się nie stało, ale i ku zaskoczeniu wszystkich rozpłynął się niczym mgła. Oddziały rządowe zabierają rannego Tatsuo do tajnych laboratoriów, skąd ten szybko ucieka. Od tego momentu wydarzenia nabierają pędu. Zakompleksiony dotąd chłopiec zaczyna odczuwać narastającą w sobie dziwną moc, która podświadomie pcha go do laboratoriów strzeżonych przez Pułkownika i jego kohorty. A we wszystkie te wydarzenia wplątany jest mistyczny Akira.

źródło opisu: J.P.Fantastica, 2000

źródło okładki: http://jpf.com.pl/

Hari_Seldon | 2016-11-23
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 19 listopada 2016

Troszkę powtórka z rozrywki – znowu fabuła kręci się wokół starcia Tetsuo z wojskiem z tym, że tym razem chodzi tu o ucieczkę z podziemnego kompleksu, a bohaterowi towarzyszy przebudzony Akira. Troszkę rozczarowała mnie postać tytułowa serii – z jednej strony jestem pozytywnie zaskoczony, że poszli tu w inną stronę niż w filmie, ale z drugiej sam bohater niewiele tutaj robi – to Tetsuo głównie działa. To, w jaki sposób wojsko usiłuje go powstrzymać jest całkiem pomysłowe i naprawdę cieszy oko. Tym razem jednak walka nie jest jedynym wątkiem komiksu. W tle widzimy wielką politykę, wprowadzenie nowej siły porządkowej na ulice, a do akcji wkracza nowa tajemnicza postać. Na dodatek, bohaterowie zyskują tutaj całkiem silną dobrze zbudowaną ochroniarkę – plus dla fanów nietypowego przedstawiania kobiet w komiksach. Warto przy tym wspomnieć, że podczas końcowego etapu walki w środku tomu pojawiają się kolorowe strony wydrukowane na lepszym papierze z informacją o końcu tomu 2 –...

electric_cat | 2016-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2016