Cud w Meksyku

Tłumaczenie: Maria Głowacka
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Najpiękniejsze miłości". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
A Miracle in Mexico
83-7082-534-6
Dorota_1988

Pod względem geograficznym Meksyk należy do wyjątkowych krajów. Posiada niebotyczne góry, rozległe, wysoko położone płaskowyże i zielone, porośnięte lasami doliny. Temperatura w Meksyku jak i krajobraz są bardzo zróżnicowane. Opady w niektórych regionach kraju ograniczają się zale­dwie do kilku kropli w ciągu roku, dochodząc jedno­cześnie na południu w rejonie doliny rzeki GrijaWa aż do...

Pod względem geograficznym Meksyk należy do
wyjątkowych krajów. Posiada niebotyczne góry,
rozległe, wysoko położone płaskowyże i zielone,
porośnięte lasami doliny. Temperatura w Meksyku
jak i krajobraz są bardzo zróżnicowane. Opady
w niektórych regionach kraju ograniczają się zale­dwie do kilku kropli w ciągu roku, dochodząc jedno­cześnie na południu w rejonie doliny rzeki GrijaWa aż do szesnastu stóp.
Historia Meksyku to dwadzieścia wieków naja­zdów, okupacji i rewolucji. Po inwazji Hiszpanów język hiszpański stał się w Meksyku językiem urzę­dowym, chociaż angielski jest tu również popular­ny. W niektórych bardziej odległych rejonach kraju
tubylcy posługują się językami dawnych Indian.
Quetzalcóatl — bóg życia, deszczu i gwiazdy po­rannej — zawsze odgrywał wielką rolę w życiu mieszkańców Meksyku. Ku jego czci wznoszono mia­sta, a ceremonia ślubna opisywana przeze mnie w tej powieści wciąż jest żywa wśród jego wyznawców. Benito Juarez — Indianin z plemienia Zapote­ków, ukończył szkołę przyklasztorną i dostąpił najwyższych zaszczytów w państwie. Dwukrotnie
był prezydentem Meksyku; przez pewien czas prze­bywał na emigracji w Nowym Orleanie; ku jego czci wzniesiono wiele pomników. Był wielkim czło­wiekiem znanym z ogromnej prawości, wzniosłych ideałów i dążenia do przeobrażania Meksyku w kraj bogaty i niezależny. Zainicjowany przez niego ruch reformatorski doprowadził do konfiskaty dóbr kościelnych, ustanowienia państwowego nadzoru nad oświatą i wychowaniem oraz proklamowania swoód religijnych, co w praktyce oznaczało rozdział
Kościoła od państwa.
Proces wprowadzania wszystkich tych zmian
trwał wiele lat, ale zapoczątkował go Juarez, ów
wykształcony w szkole przyklasztornej indiański intelektualista, który przyczynił się do rozbudze­nia i utrwalenia świadomości narodowej mieszkań­
ców Meksyku.

źródło opisu: Amber, 1996