W dół, do ziemi

Wydawnictwo: Rebis
Downward to Earth
8385202013
Pablos

Powieść "W dół, do ziemi" jest opisem inicjacji religijnej ziemianina na jedną z planet. Efektem jest wewnętrzne przeobrażenie przybysza.

Voudini | 2016-07-28

Znakomita powieść o poszukiwaniu siebie i wewnętrznej przemianie, zdradzająca ewidentne duchowe pokrewieństwo z cyklem „Ekumena” Ursuli Le Guin i pozostająca wolna od charakterystycznego dla najnowszej fantastyki grzechu pustosłowia.
Zawsze to dobrze przypomnieć sobie, jak arbitralny i tymczasowy charakter mają ludzkie kategorie, mimo iż w swym zaślepieniu przyznajemy im status absolutnych.
Jest tu sporo intelektualnej subtelności, ale niektóre myśli można było moim zdaniem lepiej zakamuflować, bo jak uczy sam Silverberg, radość z odkrycia musi być poprzedzona stosownym trudem oraz nieodłącznym błądzeniem. Nie należy jednak wątpić, że „W dół, do Ziemi” to rzecz oryginalna i wartościowa.

RIP | 2013-03-02

Kontemplacyjna SCI- FI
Wielu ludzi niemalże z dumą twierdzi, że nigdy nie ogląda drugi raz tych samych filmów i nie wracają po raz kolejny do książek, które przeczytali kiedyś tam. Bo to stare, bo to nieświeże i nieatrakcyjne już, bo nowości jest tyle i do przodu trza iść…. A ja tak sobie myślę, że książki rzeczywiście pozostają takie same i treści w nich zawarte też, ale my, czytelnicy i czytacze namiętni jak każdy człowiek, zmieniamy się z każdym dniem, miesiącem, rokiem, dekadą. Zmieniamy poglądy i sposób patrzenia na świat. Dojrzewamy lub dziecinniejemy, mądrzejemy lub głupiejemy, albo wszystko naraz w proporcjach nierównych, co spotyka moją osobę, jak sądzę. Sięgając powtórnie po wielu latach po tę samą książkę znajdziemy w niej to, czego nie byliśmy w stanie odczytać wcześniej, zaczynamy rozumieć treści niezrozumiałe kiedyś. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich książek, ale jedynie tych wyjątkowych. Jedną z nich jest niewątpliwie „W dół, do ziemi” Roberta Silverberga z...

Rogi | 2017-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2017

Jest to historia pogubionego, dręczonego wyrzutami sumienia Ziemianina, który wypuszcza się w podróż po odkupienie. Lektura należy do szybkich i lekkich, a momentami zaskoczyć może przyzwoity klimat - ale "W dół, do ziemi" to retro sf ze wszystkimi tego konsekwencjami. Ma poważne problemy z niezamierzonym komizmem (opowiada o planecie zamieszkanej przez inteligentne zielone kudłate słonie!) i przyspieszonym uwiądem starczym (napalona panna ubrana jedynie w budyniowatą formę życia mogła wydawać się na miejscu tylko we wczesnych latach 70-tych). Z jednej strony przesłanie jest uniwersalne, bo potępienie kolonializmu i zachęta do kwestionowania swoich uprzedzeń wciąż cieszą, ale z drugiej strony - podano je naiwnie. Choćby to: cywilizacja nildorów opiera się prawie wyłącznie na obrządku religijnym i wcinaniu liści, przez co ciężko traktować ją poważnie. Końcówka to albo nieudana zabawa z mistycyzmem, albo pokraczny zapis silverbergowej jazdy na kwasie. Poza tym mamy tu też raczej...

“W dół, do ziemi” Roberta Silverberga czytam dość regularnie, co jakieś pięć lat wpada mi w ręce i nie pozwala myśleć o czymś innym. To krótka, bardzo eteryczna opowieść o byłym zarządcy planety Belzegor, który po jej zwrocie tubylcom wrócił na Ziemię. Gundersen ma jednak koszmarne wyrzuty sumienia. Autochtony – przypominające ziemskie słonie inteligentne stworzenia – mają tajemniczy rytuał zwany ponownym narodzeniem. Nikt nie wie, co on naprawdę znaczy i jak przebiega. Wiadomo tylko, że jest to najświętsze wydarzenie w życiu każdego nildora, jak nazywają się tubylcy. Pewnego dnia, kiedy ryzyko powodzi było ogromne, Gundersen zmusił bronią kilku nildorów pielgrzymujących do miejsca, gdzie odbywają się ponowne narodziny, do pracy przy zaporze. Tym samym odebrał im możliwość wzięcia udziału w rytuale. Kolejny raz będą mogli pielgrzymować za kilka lat, albo już nigdy. Wtedy Gundersen nie przejął się za bardzo ich losem. Teraz poczuł, że musi polecieć jeszcze raz. Zmierzyć się z...

julia | 2012-05-02
Przeczytana: 23 kwietnia 2012

Jest to jedna z moich ulubionych powieści science fiction. Potwierdza to fakt, że teraz czytałam ją po raz trzeci (i pewnie nie po raz ostatni) oraz, że polecam ją wszystkim swoim znajomym.
Jest to powieść o poszukiwaniu człowieczeństwa i duszy.
Wspólnie z głównym bohaterem Gundersenem wyruszamy na planetę nazywaną Światem Holmana. Mimo wielu podobieństw z Ziemią jest to jednak obcy świat, który jak się przekonamy może dosłownie wchłonąć nieostrożnego człowieka. Na planecie mieszkają dwa gatunki inteligentnych istot: nildory (podobne do ziemskich słoni) oraz sulidory (owłosione z opisu przywodzące legendarnego potwora yeti). Oba gatunki żyją w zgodzie mimo, że sulidory są mięsożerne, żadne z nich nigdy nie poluje na nildory. Ponadto jak się przekonuje bohater, te dwa gatunki mają wspólne wierzenia i związane z tym rytuały. Jednym z tych rytuałów są tajemnicze „Ponowne Narodziny”. Właśnie dlatego Gundersen wraca na planetę, by przekonać czym jest ten rytuał i odkupić swoją dawną...

michal3 | 2014-10-30
Przeczytana: 29 października 2014

Książka Silverberga, w której pobrzmiewają echa "Jądra ciemności" Conrada, z całą pewności jest pozycją wartą przeczytania. Interesujący Świat Holmana ukazany jest dosyć dualistycznie, jednak w żaden sposób nie psuje to lektury. I chociaż nie przepadam za SF, to jednak ciężko jest odczuć, że akcja książki dzieje się na obcej planecie.

Gundersen wraca na planetę po kilku latach nieobecności. W tym czasie główny bohater przeszedł swojego rodzaju wewnętrzną przemianę. Zapragnął wrócić do świata, gdzie kiedyś pracował, odnaleźć dawnych znajomych i poszukać odkupienia wśród rządzących planeta nildorów (podobne do słoni) i sulidorów (człekokształtne, owłosione stwory). Autor stara się, poprzez dążenie Gundersena do "ponownych narodzin", zagłębić w ludzką duszę, a zarazem ukazać pewne rządzące światem zależności. I z tego "mglistego" zakończenia prześwituje wiele metaforycznych prawd o nas samych.

Awenturyna | 2013-03-04
Przeczytana: 24 lutego 2013

Książka niewątpliwie ciekawa i warta przeczytania. Oczekiwania miałam nieco inne, spodziewałam się raczej podróży wgłąb ziemi lub czegoś w tym guście, ale, no cóż... Warto sięgnąć, ale mistrzostwem świata książka nie jest.

Ewelina7991 | 2016-01-24
Przeczytana: 22 stycznia 2016

Wybitna książka, z doskonale zarysowanym przesłaniem. Przypomina mi trochę "Z milczącej planety" C.S. Lewisa. Warta przeczytania, nie tylko dla fanów fantastyki i sc-fi.

OmniModo | 2013-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2013

Ciekawa i ujmująca historia człowieka przez duże C. Napisana niezwykle sugestywnie potrafi wzbudzić w dojrzałym czytelniku sporo refleksji.

buraukkaforesee | 2016-03-03
Przeczytana: 02 marca 2016

Nie potrafię ocenić tej książki wiarygodnie, ani tej oceny wyjaśnić. Treść, jak to zwykle u Silverberga, bywa szokująca, a zakończenie nie jest niczym więcej jak pustym dźwiękiem. Zaskoczył mnie fakt opisu z tyłu książki zdradzający zakończenie w szczegółach. Na szczęście nie czytałam tego opisu przedtem, przed zakończeniem powieści, toteż nie wpłynęło to na mnie tak bardzo. Lubię spoilery, ale bez przesady. Tytuł całkowicie nie pasuje mi do treści. Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Nie jestem w stanie polecić jak i nie polecić książki - musicie zabrać się do niej sami nie oczekując wiele i potem ocenić w miarę własnych możliwości - chętnie posłucham co macie na ten temat do powiedzenia.