Songs of the Humpback Whale

Wydawnictwo: Washington Square Press
jodi picoult powieść
angielski
Paulina

In this novel, Jodi Picoult interweaves five rich narrative voices to tell a story of love, loss, and self-discovery. The voices belong to a mother, her daughter, and three very different men. Jane had always lived in somebody's shadow. Escaping a childhood of abuse by marrying oceanographer Oliver Jones, she finds herself taking second place to his increasingly successful career. However,...

Jane had always lived in somebody's shadow. Escaping a childhood of abuse by marrying oceanographer Oliver Jones, she finds herself taking second place to his increasingly successful career. However, when her daughter Rebecca is slighted, Jane's dramatic stand takes them all by surprise.

Leaving Oliver and his whale tapes behind in San Diego, Jane and Rebecca set out to drive across America to Uncle Joley and the sanctuary of the Massachusetts apple orchard where he works. Joley directs Jane across the United States in a series of letters waiting for her in designated post offices. Each letter gives concise directions to the next post office; each letter provides Jane with a chance to reflect on her forgotten past.

Oliver, used to tracking male humpback whales across vast oceans, now has the task of tracking his tantalizingly unpredictable wife across a continent. To do so he must learn to see the world-- and even himself-- through her eyes.

Songs of the Humpback Whale is a powerful and sensitive novel of family life that questions how songs are passed down from male speaker to male speaker, but also examines the female tradition of listening that women unconsciously pass on to their daughters.

źródło opisu: http://www.jodipicoult.com/songs-humpback-whale.html

źródło okładki: http://www.jodipicoult.com/songs-humpback-whale.html

gwiazdka | 2017-11-04
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 04 listopada 2017

„Głos serca” to najnudniejsza powieść Picoult. Jedynym usprawiedliwieniem jest oczywisty fakt, iż książka jest debiutem autorki. Już tutaj na szczęście widać styl i gładki język znany z kolejnych powieści, które sprawiają, że ta autorka przypadła mi do gustu. W „Głosie serca” szwankuje jedynie treść. Przede wszystkim przez powtórzenia- czyli opis wydarzeń z punktu różnych osób- czytałam po trzy- cztery zrazy to samo bez najmniejszych zmian. Wszyscy widzieli te same wydarzenia w ten sam sposób. Po drugie tych wydarzeń nie było wcale tak dużo, żeby rozpisywać się na 550 stron, połowa wystarczyłaby w zupełności. No i bohaterowie… odniosłam wrażenie, ze żądne nie jest dość dojrzałe, żeby uznać je za pełnoletnie, za to nastolatka zachowuje się chwilami jak sześćdziesięciolatka, chwilami zaś jakby miała lat pięć. Wyszła z tego dość głupowata mieszanka. Do tego postaci są niekonsekwentne, nie do końca wykształcone, zmiany, które miały w nich zajść może i zaszły, ale autorka w tym...

Pollyanna | 2017-02-12
Na półkach: Przeczytane, MBP, 2017
Przeczytana: 12 lutego 2017

Kolejne, po dłuższej rozłące, spotkanie z Jodi Picoult. Niestety, najmniej udane. Powieść rozpisana na kilka głosów i pozbawiona chronologii. Mam wrażenie, że autorce nie udało się zapanować nad historią. Powstał chaos, przez który początkowo trudno było przebrnąć i wczuć się w klimat książki. Sporo nudnych kawałków i nijakie zakończenie. Zabrakło wrażeń i emocji, chociaż temat interesujący. Ucieczka przed przemocą, molestowanie seksualne, relacje matka-córka, mąż-żona, brat-siostra oraz prawdziwa miłość, która pojawia się za późno. Szkoda. Może dlatego, że to był debiut? Mimo to dalej pozostaję wielbicielką twórczości autorki.

wiech | 2015-11-06
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 06 listopada 2015

Narażę się miłośnikom Jodi Picoult, ale książka mnie nie zachwyciła.
Naprawdę chciałam, żeby mi się podobała.
Niestety. Czytałam bez emocji.
Historia na pozór ciekawa, pokazująca różne oblicza miłości.
Opisana jednak bardzo chaotycznie. I to było denerwujące.
Słaba książka - moim zdaniem – nawet lekko nudna.
Czegoś mi w niej zabrakło – klimatu? – dobrego stylu pisarskiego?
Były to jednak pierwsze kroki Jodi Picoult, więc myślę, że powinnam jej wybaczyć.
Może inne jej książki zostawią po sobie milsze wspomnienia.
Chyba po prostu źle zaczęłam :)

allison | 2012-11-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 11 listopada 2012

Ciekawie opowiedziana, rozpisana na kilka głosów życiowa historia - interesująca, ale nie tak porywająca jak inne powieści autorki, które miałam przyjemność przeczytać (może dlatego, że to jej debiutancki utwór).

Na pewno plusem jest polifoniczny charakter opowieści - każdy z bohaterów opisuje te same wydarzenia, chociaż w różnej kolejności i z różnego punktu widzenia. Dzięki temu czytelnik ma okazję poznać wiele szczegółów związanych ze skomplikowanymi losami postaci. Te epizodyczne elementy czasami odgrywają bardzo ważną rolę i pozwalają lepiej zrozumieć motywy postępowania bohaterów.

Lekturę nieco utrudnia brak chronologii opisywanych wydarzeń. Fabuła przypomina rozsypane puzzle, które stopniowo zaczynają układać się w całość. Im bliżej końca, tym więcej zaskakujących szczegółów - i to narastające napięcie sprawia, że czyta się "Głos serca" z zaangażowaniem i emocjami.

Aksamitt | 2016-08-08

Jodi Picoult, jedna z moich ulubionych autorek, więc gdy biorę jakąkolwiek jej książkę zawsze jestem pozytywnie nastawiona do lektury. Co oczywiście nie oznacza, że przymknę oczy na niedociągnięcia, czy wręcz nudne fragmenty, a nawet powtórzenia. Jak to ma w zwyczaju Picoult funduje nam historię opowiadaną z punktu widzenia wielu bohaterów. Najczęściej daje to bogatszy obraz, przemyślenia idące od każdego zaangażowanego bezpośrednio w wydarzenia. Jednakże w tym konkretnym przypadku zdarzyło się wiele wpadek, gdzie np dwóch bohaterów opisuje pewne zdarzenia mniej więcej tymi samymi słowami, co tylko niepotrzebnie rozwleka całość. I bądźmy szczerzy, nie dzieje się tak tylko w przypadku "Głosu serca", a jedynie tu jest mocno widoczne, bo opowiedziana historia jest mniej wciągająca niż te, które odbieram jako słabsze tejże autorki. O ile "Z innej bajki" po prostu nie było moją bajką i otrzymało ode mnie przeciętną ocenę, o tyle "Głos serca" powodował znudzenie i byc może dlatego...

| 2013-01-03
Przeczytana: 12 grudnia 2012

Do tej powieści idealnie pasuje komentarz mojej córki, która czasem mówi: "Ale pocisnęła!!!!".
Poczynię krótką dygresję, że jak na pisarkę niezłego formatu jaką niewątpliwie jest Picoult "Głos serca" to prawdziwe "srele-morele", za ogromnym przeproszeniem. Co najwyżej ten pisarski debiut mogę polecić jako "pozycję startową" Czytelnikom, którzy jeszcze nie znają twórczości Amerykanki, a planują zaprzyjaźnić się z jej dorobkiem bądź klasyfikują się w gronie fanów-fanatyków (w tej opcji pozycja obowiązkowa!;)

Ania | 2016-07-17
Przeczytana: 14 lipca 2016

Cóż ta książka nie zachwyciła mnie,czytałam ją ale bez tzw napięcia.Jest jakaś taka monotonna,nic nadzwyczajnego nie dzieje się tutaj.
Jest to powieść o poznawaniu samego siebie,miłości,traumach z dzieciństwa,które wciąż są w pamięci i lękach.

molik | 2012-11-15
Przeczytana: 13 listopada 2012

Nudy, po prostu nudy. To nie jest moja ulubiona Jodi Picoult. Jest to moim zdaniem nieudany debiut Jodi.Gdyby to była moja pierwsza jej powieść to na pewno nie sięgnęłabym po następne.

Kasiek m | 2012-05-22
Przeczytana: 22 maja 2012

Przystępuję do opisania Wam wrażeń moich z lektury najnowszej książki Picoult. Właśnie ostatnią stronę skończyłam, a emocje się kłębią… chociaż jest to książka inna niż wszystkie, nie mogę powiedzieć że gorsza, chociaż wiele osób uzna pewnie ją za słabą, wiele serc ta książka poruszy. Wiele osób będzie w takim stanie jak ja – swoistego otępienia. Czuję się rozbita, jest mi, po prostu cholernie źle. ..

Jane ma wszystko o czym marzyła. Cudowną córkę która przeżyła katastrofę lotniczą – cudem. Męża, który był jej pierwszą miłością i którego pokochała od pierwszego wejrzenia. Dodatkowo mąż zabrał ją z domu – patologicznego i wywiózł w świat nauki, bo Oliver jest słynnym naukowcem. Jane ma też pracę która daje jej satysfakcję i radość. Nie ma jednego – uwagi męża, który rozwija się naukowo i ceni pracę wyżej niż rodzinę… Jane raz od niego uciekła, ta ucieczka zakończyła się katastrofą lotniczą i pogodzeniem się przy łóżku cudownie ocalonej Rebeki. Jak skończy się ta...

marcia | 2014-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2014

To już moja trzecia książka Jodi Picoult i jest zdecydowanie najsłabsza.
"Głos serca" jest napisana z perspektywy kilku osób (przeważnie to mi nie przeszkadzało), ale w tej książce wprowadziło to tylko chaos. W dodatku historia jest nudnawa....

"Każdy z nas ma na tym świecie jedną jedyną osobę, która jest mu przeznaczona. Tacy ludzie połączeni są nicią utkaną przez Boga. Nie da się tego zmienić, nie sposób się sprzeciwiać. Tą drugą osobą niekoniecznie musi być mąż czy żona lub kochanek. Albo przyjaciel. W wielu przypadkach wcale nie jest to ktoś, z kim się idzie przez życie."

Jane Jones przeżyła wiele, zaczęła kiepskim dzieciństwem, a skończyła w nieszczęśliwym małżeństwie, dla jej męża, wielkiego naukowca ważniejsze od niej są wieloryby.
Jane jednak widzi tylko swój dramat. Nie zauważa, że jej córka Rebeka cierpi za każdym razem, kiedy ojciec zapomina o niej, albo kiedy widzi z jaką obojętnością traktują się jej rodzice.
Jane poznaje mężczyznę, z którym powinna być, swoją...