Psychologia ezoteryki

Wydawnictwo: Kos
Psychology of the esoteric
83-89375-58-3
Justyna

Proces ewolucji jest procesem rozwoju świadomości. Drzewa są bardziej świadome niż skały, zwierzęta są bardziej świadome niż drzewa, człowiek jest bardziej świadomy niż zwierzęta, buddowie są bardziej świadomi niż człowiek. Stan bycia buddą, świadomość chrystusowa, oświecenie – wszystko to oznacza jedno i to samo: rozkwit totalnej świadomości. Materia jest totalnie nieświadoma, budda jest totalnie świadomy. Człowiek jest gdzieś pośrodku, nie jest ani jednym, ani drugim. Żyje w stanie zawieszenia. Nie jest już zwierzęciem, jeszcze nie jest bogiem. Nie jest już tym, czym był, ale nie jest jeszcze tym, czym może się stać. Ewolucja nieświadoma kończy się na człowieku – mówi Osho. – Zaczyna się ewolucja świadoma. Ale ewolucja świadoma niekoniecznie zaczyna się w każdym człowieku. Zaczyna się tylko wtedy, gdy Ty postanowisz, aby się zaczęła.

źródło opisu: http://www.dobreksiazki.pl/b3124-psychologia-ezoteryki.htm

źródło okładki: http://www.dobreksiazki.pl/okladka3124-psychologia-ezoteryki.htm

yggdrasil84 | 2014-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

W niniejszej książce Osho podejmuje się wyjaśnienia nam - czytelnikom, pewnych ezoterycznych kwestii. Mowa jest przede wszystkim o naszych siedmiu ciałach: fizycznym, eterycznym, astralnym, mentalnym, duchowym, kosmicznym oraz nirwanicznym. Jasno przedstawia podstawowe problemy i naświetla niejasności. Ocenia rozmaite metody np. przekraczania każdego z tych ciał, tłumaczy sny poszczególnych z nich. Odnosi się przede wszystkim do mistycznej tradycji wschodniej, ale podaje również pewne odnośniki do naszej, zachodniej kultury. Wyjaśnia nam (już nie po raz pierwszy) niezależne ścieżki rozwoju tradycji i kultury Wschodu oraz Zachodu. Podaje najważniejsze czynniki, które na taki stan rzeczy wpłynęły. Pewne wizje odnośnie pojednania i wzajemnych korzyści. Wiele ciekawostek.

Dla mnie osobiście pozycja ta stanowi niejako uzupełnienie nauczania Osho. Ten tak jak mistrz Zen podając uczniom do rozwiązania koany, w pewnym sensie manipuluje czytelnikami poprzez irracjonalność oraz absurd,...

nici | 2016-04-27
ChiHeng | 2016-04-20