Psychologia ezoteryki

2005-01-01
2005-01-01
83-89375-58-3
Mariusz Włoczysiak

W niniejszej książce Osho podejmuje się wyjaśnienia nam - czytelnikom, pewnych ezoterycznych kwestii. Mowa jest przede wszystkim o naszych siedmiu ciałach: fizycznym, eterycznym, astralnym, mentalnym, duchowym, kosmicznym oraz nirwanicznym. Jasno przedstawia podstawowe problemy i naświetla niejasności. Ocenia rozmaite metody np. przekraczania każdego z tych ciał, tłumaczy sny poszczególnych z nich. Odnosi się przede wszystkim do mistycznej tradycji wschodniej, ale podaje również pewne odnośniki do naszej, zachodniej kultury. Wyjaśnia nam (już nie po raz pierwszy) niezależne ścieżki rozwoju tradycji i kultury Wschodu oraz Zachodu. Podaje najważniejsze czynniki, które na taki stan rzeczy wpłynęły. Pewne wizje odnośnie pojednania i wzajemnych korzyści. Wiele ciekawostek.

Dla mnie osobiście pozycja ta stanowi niejako uzupełnienie nauczania Osho. Ten tak jak mistrz Zen podając uczniom do rozwiązania koany, w pewnym sensie manipuluje czytelnikami poprzez irracjonalność oraz absurd, nielogiczność. W pewnym momencie wyjaśnia czemu ma to służyć. Odniosłem wrażenie (już nie po raz pierwszy czytając Osho),że pragnie on nas przywrócić naszej własnej naturze, boskości, terażniejszości, spontaniczności. Abyśmy byli naturalni jak małe dzieci. I to cała jego mistyka. Aby czytający go mogli uświadomić sobie własne z nich wyalienowanie. Aby zacząć żyć pełnią życia w wolności i spontaniczności, za sprawą zrozumienia i świadomości. Bo czy człowiek ze swym racjonalnym umysłem tak naprawdę żyje? Nie, bo za bardzo go od życia oddaliły liczne konceptualizacje, definicje, ramy, interpretacje faktów, doświadczeń i przeżyć, które ze swej natury nie podlegają konceptualizacji ani możliwości przekazu. Człowiek ze swym racjonalnym, logicznym umysłem obładowanym wiedzą nie wie już jak żyć. I cała nauka Osho zmierza ku pojednaniu go na powrót z Życiem.

• Psychologia
  • Osho