Strażniczka istnień

Cykl: Piekło i szpada (tom 1)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
piekło, szpada

Inne wydania

Opowieść toczy się w Starej Ziemi Heastseg i odciska swe piętno na późniejszej historii Zjednoczonych Królestw, a szczególnie prowincji Valaquet. Stanowi samodzielną i zamkniętą historię, mającą swój początek i koniec. Możliwe też, że wynika z niej jakiś morał.

Yvaine | 2012-06-10
Przeczytana: 2010 rok

W porównaniu z "Piekłem i szpadą" czy "Klejnotem i wachlarzem" wypada blado, nudno i niestety - słabo. Do pozostałych wrócę chętnie. Do tej wiem, że już nie sięgnę.

Artur | 2015-04-01
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Powrót do dawno czytanych książek tym razem udany. Jeżeli ktoś kiedykolwiek czytał cokolwiek pana Kresa wie czego może się spodziewać. Książka może razić niewprawionych kresowych czytelników pewnymi skrótami myślowymi i wątkami, które na bieżąco nie znajdują wyjaśnienia. Jednak tutaj cierpliwość i zacięcie są nagradzane.

Strażniczka istnień odsłania przed nami świat, w którym rasa ludzka znajdująca się w rozwoju mniej więcej na etapie końcówki XVII wiecznej Europy podbija dotychczas uznawany za mityczny region swojego świata. Ten nowy przyczółek musi sprostać zupełnie nowym zagrożeniom. Tym bardziej, że nie tajemnice znajdują się nie tylko w wielkiej puszczy, ale także w duszach kolonizatorów.

Dużym plusem książki są opisy innych, baśniowych ras. Szczególnie opisy senea są pełne swoistego dynamizmu, który świetnie pasuje do samej rasy.

Sławek Jurusik | 2012-01-29
Przeczytana: 26 stycznia 2012

Wszystko, tylko nie kres Kresa

Który pisarz przy swoim talencie potrafi być na tyle egoistyczny, by napisać kilka świetnych cykli, a następnie zniknąć z kręgu regularnie tworzących fantastów, pozostawiając u czytelnika wrażenie niedosytu? Mowa oczywiście o Feliksie W. Kresie, autorze szczytowych tytułów polskiej fantastyki, takich jak „Król Bezmiarów” czy „Klejnot i Wachlarz”, które uczyniły pisarza jednym z najbardziej cenionych na rodzimej scenie.

Mimo że to „Cykl szereski” jest ajbardziej rozbudowaną i docenianą serią autorstwa Kresa, dużo ciekawiej pod względem atmosfery wykreowanego świata prezentuje się saga „Piekła i szpady”, inspirowana – jak wskazuje choćby tytuł – opowieściami przygodach muszkieterów, szermierzy czy piratów umiejscowionymi w XVII-wiecznych realiach. „Strażniczka istnień” to pierwsza część tej serii, sięgająca swymi wydarzeniami wiele lat wstecz od rozpoczęcia akcji dwóch kolejnych tomów.

Podobnie jak w całym cyklu, także i tutaj główną rolę odgrywa...

Kasjopeja | 2013-06-11
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 11 czerwca 2013
katarzyna_heathcliff | 2013-08-29

Świetna książka. Wciągająca! Zakończenie wprost niesamowite. Element tajemnicy sprawia, że nie można oderwać oczu od książki, wciąż ciekawiło mnie kim są Senea. :)

Krzysiek | 2015-05-29
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane

Bardzo dobra rzecz. Kawalerowie i damy o mrocznych sekretach próbują osiągać sukcesy na dziwnych, niebezpiecznych ziemiach. Wciągające.

Aiwlys | 2013-01-23
Przeczytana: 27 stycznia 2010

Nie powiem, bardzo mi się spodobał ten 'leśny' świat, Stara Ziemia Heastseg. Najlepiej czytało mi się wątki z senea. Pierwszy raz mam z czymś takim do czynienia i właśnie za to polubiłam autora.

laki83 | 2014-05-06
Przeczytana: 06 maja 2014

Trudno mi się wypowiadać na temat tej książki, początek mnie odrzucał, środek zaciekawił, a końcówka skołowała. Myślałem, żeby jeszcze raz przeczytać końcówkę, ale już nie miałem ochoty.

Olka | 2011-09-09

Bardzo, bardzo ciekawa książka. A jakie było moje zdziwienie kiedy po przeczytaniu dokładniej zagłębiłam się w opis autora a tu proszę: Polak! :)

figgin | 2011-01-10

Czytając odniosłam wrażenie, że nie mam do czynienia z książką, ale ze szkicem książki. Nie wiem po co to wydano w takiej formie.