Transakcyja albo Opisanie całego życia jednej sieroty przez żałosne treny od tejże samej pisane roku 1685 (fragmenty)

Seria: Klasyka Mniej Znana
Wydawnictwo: Universitas
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
8324203281

Pamiętnik Anny Stanisławskiej w siedemdziesięciu siedmiu trenach spisany. W wydaniu pominięto utwory: 25 - 63.

Jedyne pełne wydanie pochodzi z 1935 r.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: http://www.universitas.com.pl

Maja | 2014-05-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Klasyka
Przeczytana: 06 maja 2014

Anna Stanisławska uważana jest za pierwszą polską pełnoprawną poetkę. Cały jej dorobek literacki stanowi tylko jeden tekst ,,Transakcyja", której pełny tytuł to ,,Transakcyja albo Opisanie całego życia jednej sieroty przez żałosne treny od tejże samej pisane roku 1685". Jak sama nazwa tego dzieła wskazuje tekst ten powstał w 1685 roku, czyli w czasie dojrzałego baroku, trzysta dwadzieścia dziewięć lat temu. Całość składa się z siedemdziesięciu siedmiu różnej długości i tematyki trenów.

,,Transakcyja" opowiada o życiu Stanisławskiej, które nie należało do najłatwiejszych. Na autorce i jej zmarłym w dzieciństwie bratem wygasł bowiem ród Stanisławskich. Między innymi z tego powodu tekst ten jest utrzymany w pesymistycznym tonie. Pierwszym mężem Anny był upośledzony umysłowo Jan Warszycki zwany przez swą żonę wymownie - Ezopem, kolejne małżeństwa, szczęśliwe, zakończyły się wraz z rychłą śmiercią obu mężów. Pomimo licznych przeciwności losu poetka nie ustawała w dążeniach o...

Łukasz Kuć | 2016-08-26
Na półkach: Posiadam, Chcę przeczytać