Polski wiek świateł : obszary swoistości

Seria: Monografie FNP
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
literatura polska,
historia
hunter

Polski wiek świateł . Obszary swoistości ISBN: 83-229-2298-1 Rok wydania: 2002 Teresa Kostkiewiczowa Od 1971 roku kierownik Pracowni Literatury Oświecenia w Instytucie Badań Literackich PAN. W 1983r., otrzymała tytuł profesora. Tematem książki jest oświecenie polskie w kontekście zjawisk i tendencji charakterystycznych dla Europy (a w szczególności Francji) XVIII wieku. Autorka analizuje...

Polski wiek świateł . Obszary swoistości
ISBN: 83-229-2298-1
Rok wydania: 2002

Teresa Kostkiewiczowa

Tematem książki jest oświecenie polskie w kontekście zjawisk i tendencji charakterystycznych dla Europy (a w szczególności Francji) XVIII wieku. Autorka analizuje piśmiennictwo polskie tego okresu; poruszając się w kręgu zagadnień takich jak: uniwersalizm i rodzimość, pojmowanie utopii, stosunek do antyku - ukazuje swoistość postaw, poglądów i form wypowiedzi, uwarunkowaną tradycjami naszej kultury oraz jej sytuacją w czasach reform politycznych i przemian świadomościowych

źródło opisu: www.fnp.org.pl

źródło okładki: www.fnp.org.pl