Tajemnica Brygu Warsaw

Wydawnictwo: Papierowy Motyl
978-83-62222-21-6
warsaw, bryg, nawrot, statek, morze
przygodowa
Robert

Statki tonęły i toną z różnych powodów: sztormów, niedoskonałości konstrukcji, błędu człowieka, wojen lub pirackich napadów. Na podstawie danych brytyjskiego towarzystwa ubezpieczeniowego „Lloyd” oraz innych źródeł historycznych obliczono, że w ciągu ostatnich 2000 lat tonęło przeciętnie ok. 500 statków rocznie. Na dnie mórz i oceanów spoczywa więc około miliona wraków. O jednych wiadomo prawie wszystko, gdzie, kiedy i z jakich przyczyn zatonęły. Wiele jednak przepadło bez wieści, a ich losy pozostają do dzisiaj nierozwiązaną tajemnicą. Wraz ze statkami ginęli ludzie. Pochłonięci przez morski żywioł, pozostawili swych bliskich w rozpaczy lub w złudnej nadziei, że kiedyś powrócą z dalekiej podróży.

By rozwiązać zagadkę morskiej katastrofy i wyjaśnić losy zaginionej załogi, trzeba wiele pracy, cierpliwości i, co najważniejsze, odrobiny szczęścia. Należy przeszukać stoczniowe archiwa, przejrzeć portowe raporty i wykazy handlowe. Należy umieć odczytać pisane ręcznie, najczęściej w różnych językach dokumenty, porównać je z zeznaniami rozbitków i starymi mapami. Ale nie zawsze zdobyta w ten sposób wiedza wystarcza, by odróżnić fakty od legend zasłyszanych w portowych tawernach.

W książce tej prawda historyczna czasami miesza się z legendą, bo nie wszystko udało się odtworzyć, ustalić i udowodnić ponad wszelką wątpliwość.

źródło opisu: nota wydawcy

Maria | 2012-09-27