Kodeks Hammurabiego

2000-01-01
8371791925
Marek Stępień
Kodeks Hammurabi prawo

Nie wiem komu bardziej należy się pochwala za to dzieło. Czy wydawcy książki, Hammurabiemu który jest „twarzą” tego kodeksu czy też jego pomysłodawcom i wykonawcom. Ci ostatni są i pozostaną jednak bezimienni. W każdym razie historia ma to szczęście, że stelle prezentującej zbiór praw przetrwały do naszych czasów. Dzięki nim jeszcze lepiej możemy zrozumieć mentalność społeczeństw tamtych czasów i ich poczucie sprawiedliwości. Książka zawiera w zasadzie większość zapisów prawnych kodeksu. Tłumaczenie uwzględnia trudności lingwistyczne i kontekstowe i próbuje jak najlepiej oddać ducha tamtych praw. A ten jest naprawdę twardy. Tak samo jak ówczesne życie. Niebywałe jak wielki dokonał się postęp cywilizacyjny. Miałem jeszcze jedną refleksję, a mianowicie towarzyszyło mi poczucie wielkiej bliskości między rozwiązaniami prawnymi przyjętymi w Kodeksie Hammurabiego, a prawem Biblii Hebrajskiej.

"Jeżeli obywatel złamał kość, kość złamią jemu". Kodeks Hammurabiego to zbór praw spisany i ogłoszony za panowania króla Hammurabiego. Prawa te określają najważniejsze i pomniejsze sprawy, np. cudzołóstwo, czy ogrodnictwo. Są dość proste, jednoznaczne i nie ma tu miejsca na różne interpretacje. Duży plusy dla dr Marka Stępinia za możliwie, jak najwierniejsze przetłumaczenie i czasami dostosowanie tak trudnego tekstu w przekładzie na język polski. Bez uciekania się w wielokropki i inne takowe, które można spotkać, chociażby w różnych przykładach "Sztuki wojny".

Nie miałem co prawda tej pozycji omawianej na studiach, ale sięgnąłem po nią z czystej ciekawości. Chciałem wyrobić sobie własne zdanie. Kodeks może szokować, zwłaszcza polit-poprawnych liberałów. A jednak jest w nim coś, co nie pozwala przejść obok propozycji Hammurabiego obojętnie. Tym czymś jest wyostrzone ale jednocześnie elementarne poczucie sprawiedliwości.

Do dzisiaj takie prawo powinno funkcjonować, przynajmniej w wybranych aspektach :)

• Do kupienia
  • Historia (Robocza bibliografia)
  • Posiadam / Historia, Sztuka, Archeologia, Religie
  • Polityka