Wędrowiec

Okładka książki Wędrowiec D.J. MacHale
Okładka książki Wędrowiec
D.J. MacHale Wydawnictwo: Rebis Cykl: Pendragon (tom 1) Seria: Fantasy literatura dziecięca
literatura dziecięca
2007-01-01
Lucyna Targosz
Pendragon

Na półkach: , , , , , ,

Zaczęłam tą serię lata temu (były u nas wtedy bodaj cztery tomy) i przez lata konsekwentnie poszukiwałam w bibliotece kolejnych tomów aż doszłam do przedostatniego. I tak jak skończyłam biblioteczne wycieczki, tak nigdy nie dokończyłam tej serii i dziś nie czuję się kompetentna, żeby zaczynać od końca, stąd reread. I bardzo dobrze, bo w mojej głowie ta historia zaczyna się od trzeciego tomu i o matko, ja zupełnie zapomniałam, że na początku historii Bobby miał ledwie czternaście lat i to takie akward 14. Cholera, mogłabym być jego matką i początek był dla mnie serio bolesny. Druga połowa na szczęście się podniosła, ale to bodajże debiut autora i czuć mocno niestety, ale mimo to dobrze było przypomnieć sobie tą historię od początku i coś czuję, że nie będę mieć dużej przerwy między tomami, bo mimo wszystko kocham tak samo ♡

Pierwszy tom zapowiada świetną serię. Czyta się bardzo szybko a zwroty akcji są zaskakujące. W tle głębokie przesłanie o potrzebie zachowania równowagi.
Polecam.

Polecam.

Kurczę, kiedyś bardzo lubiłam tę serię. Każda kolejna część była wielkim wydarzeniem w nastoletnim życiu, każda przygoda jakaś taka barwna, emocjonująca i fantazyjna. Ostatnio, tak sobie patrząc na domowe półki, natrafiłam właśnie na Pendragona. Co tam, pomyślałam, to była rozrywka, że hej, odświeżę sobie.

No i to jest przykład tego, że może pewne wspomnienia z dzieciństwa, rzeczy, które wydawały się magiczne i takimi też we wspomnieniach pozostały, lepiej zostawić samym sobie. Bo choć cykl o Pendragonie ma w sobie cholernie duży potencjał, a wykreowany przez MacHale'a świat od początku swoją tajemniczością, ale i ciekawym pomysłem wyjścia urzeka; kusi, żeby zajrzeć w każdy kąt, to niestety magia ta trochę, bardzo, została pożarta przez niską jakość warsztatu autora. Nie wiem na ile pewne słowa, powiedzonka są winą tłumaczenia, a na ile MacHale sam takowymi zwrotami się posługiwał. Nieważne, bo nawet jeśli, gdyby je pominąć, wyciąć z powieści, to ta wciąż jest ciężkostrawna, szczególnie gdy śledzimy historię oczami Pendragona - czyli przez większość opowieściowego czasu.

No nic, pomęczyłam się, porządnie rozczarowałam, tom pierwszy skończyłam. I mogę powiedzieć: cóż z tego, że ten warsztat tak irytujący, jak przed chwilą sięgnęłam po tom kolejny? Jakaś magia chyba w tym wszystkim, gdzieś na uboczu, pozostała.

No i to jest przykład tego, że może pewne wspomnienia z...

Troche nudna ale czasami porywająca książka. Polecam !

Troche nudna ale czasami porywająca książka. Polecam !

Świetny początek bardzo ciekawego 10 tomowego cyklu. Zaczęłam czytać już jako dorosła, ale sprawiła mi radość jak dziecku. Zdecydowanie polecam dla młodszej młodzieży, ponieważ książka uczy o potędze przyjaźni i uczciwości oraz o tym, że każde zło można przekuć w dobro.

Czytałam tę ksiązkę kilka razy, kiedy widziałam ją po kilku latach w bibliotece myślałam "hmm...", gdyż mieliśmy tam zaledwie trzy tomy, a po raz pierwszy podeszłam do serii mając jakieś 10 lat (?). Ostatnie podejście zakończyło się przeczytaniem całej serii za własne pieniądze i na pewno go nie żałuję. Serdecznie polecam wszystkie 10 częci :)

Super książka, bardzo spodobał mi się sposób jej napisania, boję się jednak że kolejne części będą miały treść do przewidzenia: Bobby wysyła listy które zostaną przeczytane przez jego przyjaciół, ale oprócz tego że Bobby będzie przeżywa historie w który ratuje kolejny "świat" nic z tego czytania listów przez przyjaciół nic nie winika, dlatego boję się tego.Puki co, ta część jest super bardzo wciągająca.

Bobby Pendragon, niby zwykły nastolatek, ale... Nagle w jego życiu zmienia się wszystko. Nawet ziemia, po której stąpa. Dosłownie. Polecam!

Nie jestem pewna na ile ta książka mnie wciągnęła, bo czytałam ją jako nastolatka, a na ile rzeczywiście jest wciągająca. Nie mniej jednak polecam osobom w wieku 12-17 lat. Wciągnęła mnie na tyle, że zdecydowałam się przeczytać całą serię, która liczy łącznie kilka tysięcy stron.

Jedna jedyna gwiazdka za moją Osę :'-(

Jedna jedyna gwiazdka za moją Osę :'-(