Listy pogańskie

Wydawnictwo: ALFA
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
literatura piękna
Hekate

"Listy pogańskie" napisane w 1938 roku są szczytowym osiągnięciem prozy Wacława Grubińskiego (1883-1973). Otrzymał za nie wawrzyn Polskiej Akademii Literatury w roku 1939. Jest to cykl opowiadań ujętych w formę listów, ukazujących panoramę Jerozolimy w czasach Chrystusa, Jerozolimy widzianej przez dostojnika rzymskiego, skazanego na wygnanie i piszącego listy pełne tęsknoty za grodem...

Jest to cykl opowiadań ujętych w formę listów, ukazujących panoramę Jerozolimy w czasach Chrystusa, Jerozolimy widzianej przez dostojnika rzymskiego, skazanego na wygnanie i piszącego listy pełne tęsknoty za grodem Romulusa.

Grubiński po mistrzowsku rysuje wyrafinowaną umysłowość narratora - epikurejczyka, rzymianina, którego elegancja i kultura przywodzi na myśl Sienkiewiczowskiego Petroniusza z "Quo vadis".

źródło opisu: Wydawnictwa Normalizacyjne Alfa., 1991

źródło okładki: http://www.conrada11.pl

Zbigniew_Malinowski | 2019-08-08
Przeczytana: 05 sierpnia 2019

Jest w kinie cały dział "filmów drogi", w których mniej jest ważne jaki jest sens akcji i co jest celem drogi za to samo pokonywanie drogi jest ważne i zazwyczaj prowadzi do jakiejś przemiany duchowej bohatera. Są książki o podobnej tematyce, co ciekawe, w "książkach drogi" bywa, że akcja się nawet nie przemieszcza.

A ja po raz pierwszy trafiłem na książkę, w trakcie czytania której czułem się jak "czytelnik drogi". Nie jest tu ważne jaka jest akcja (w zasadzie żadnej nie ma), nie jest ważne czy ta książka coś ważnego mówi (raczej nic szczególnie przełomowego), nawet forma nie jest jakoś szczególnie ważna (choć w literaturze polskiej jest dość niezwykła - być może nawet jeśli chodzi o światową to nie ma poprzedników). Ważne jest natomiast, żeby dać się ponieść pięknym opowieściom, żeby dać się wciągnąć kilku intrygującym myślom, żeby odłożyć ją wreszcie ciut lepszym człowiekiem.

Co ciekawe: Grubiński żadną miarą nie mógł czytać "Mistrza i Małgorzaty" bo pisał swoją...