Listy pogańskie

Seria: Seria z Tukanem
Wydawnictwo: ALFA
Hekate

"Listy pogańskie" napisane w 1938 roku są szczytowym osiągnięciem prozy Wacława Grubińskiego (1883-1973). Otrzymał za nie wawrzyn Polskiej Akademii Literatury w roku 1939. Jest to cykl opowiadań ujętych w formę listów, ukazujących panoramę Jerozolimy w czasach Chrystusa, Jerozolimy widzianej przez dostojnika rzymskiego, skazanego na wygnanie i piszącego listy pełne tęsknoty za grodem...

Jest to cykl opowiadań ujętych w formę listów, ukazujących panoramę Jerozolimy w czasach Chrystusa, Jerozolimy widzianej przez dostojnika rzymskiego, skazanego na wygnanie i piszącego listy pełne tęsknoty za grodem Romulusa.

Grubiński po mistrzowsku rysuje wyrafinowaną umysłowość narratora - epikurejczyka, rzymianina, którego elegancja i kultura przywodzi na myśl Sienkiewiczowskiego Petroniusza z "Quo vadis".

źródło opisu: Wydawnictwa Normalizacyjne Alfa., 1991

źródło okładki: http://www.conrada11.pl