Kimono. Jego dzieje i miejsce w kulturze japońskiej

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Oblicza Japonii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
83-88542-49-4
kimono, Japonia,
rękodzieło
Aelirenn

Takiej monografii na temat kimona nie ma w literaturze niejapońskojęzycznej! Książka Barbary Zaborowskiej stanowi nie tylko opis historii oraz wyglądu ubioru narodowego Japończyków, ale wykazuje głęboki związek kimona z tradycją i kulturą Japonii. To jest chyba najcenniejsze i godne szczególnego podkreślenia, że poprzez temat zdawałoby się tak błahy jak ubiór autorka ujawnia wiele niuansów japońskiej estetyki i tradycji. Estetyki i tradycji, dodać należy, do dziś żywotnych we współczesnej rzeczywistości Japonii, kraju znanego przede wszystkim z nowoczesności i przodującej w świecie techniki.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.czytaszpomagasz.pl/barbara-zaborowska-k...»

Gabrielle | 2015-11-14
Na półkach: Japonia, Przeczytane

Książka bardzo ciekawa i przystępnie napisana, opatrzona dużą ilością ilustracji. Jej największą wadą jest zdecydowanie to, że jest bardzo krótka.

kaiiko | 2011-09-30
Na półkach: Przeczytane, Japonia
Przeczytana: wrzesień 2011

Książka wzbudziła we mnie mieszane uczucia. Suche fakty, wręcz wyliczenia terminów, ubogie opisy, bardzo mało wniosków, wyjaśnień. Przyznaję, że zawiera ona sporo informacji przydatnych zwłaszcza dla osób, które nie zagłębiały się jeszcze w tematykę kimona. Jednak dla mnie ma charakter broszurowy.
Moja ocena byłaby niższa, gdyby nie miła niespodzianka w postaci bardzo dobrze napisanego działu o symbolice kimona - dobre opisy, wyjaśnienia, poparte przykładami zaczerpniętymi z literatury japońskiej. Zupełnie inny styl niż w poprzednich rozdziałach.
Ogólnie pozycję polecam głównie osobom, które w temacie są nowe. A jeśli ktoś poszukuje prawdziwej monografii na temat kimona, warto zajrzeć do "Kimona" Lizy Dalby, wydanego 10 lat przed książką Zaborowskiej (bardzo mnie zdziwiło, że autorka nie odwołuje się w swej bibliografii do "Kimona" Dalby, mimo że cytuje inne jej publikacje).

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26
Na półkach: Japonia, Przeczytane

Unikatowa pozycja na polskim rynku, gdzie próżno szukać tak dokładnego opracowania monograficznego o tym japońskim stroju. Są zatem wyczerpujące informacje o produkcji, o znaczeniu i kodzie kimona, o jego odmianach, pojawiających się w teatrze - stanowczo należy znać.

chiave | 2011-10-31
Przeczytana: 31 października 2011

Bardzo dobra rzecz - a na naszym rynku chyba jedyne takie opracowanie. Rzetelnie przygotowane, oprócz historii i charakterystyki, podejmuje także wiele aspektów zjawiska kulturowego, jakim jest kimono. Choć przyznam, że książka pozostawiła mi pewien niedosyt - w kilku miejscach zabrakło mi bardziej szczegółowego opisu, tu i ówdzie aż się prosiło o dogłębniejsze wyjaśnienie. Mam jednak świadomość, że aby odpowiedzieć na wszystkie rodzące się w trakcie lektury pytania, powinna być kilkakrotnie grubsza...

malotka | 2012-08-02
Przeczytana: 01 sierpnia 2012

Książka niezbyt obszerna, napisana w stylu "krótko, zwięźle i na temat". Czasem brakuje opisów, ale to chyba jedyna taka książka na polskim rynku, i jednak w dość łatwy i szybki sposób zaznajamia czytelnika z kimonem.

Ilona Lewandowska | 2012-10-16

Jedna z bardzo niewielu dobrych publikacji na ten temat.

Lenaila | 2016-08-23
matrioshka | 2015-12-01