Windykatorzy

Wydawnictwo: Albatros
The Repossession Mambo
978-83-7659-235-0
Ag2S

Znakomity, dziejący się w nieodległej przyszłości lub w rzeczywistości alternatywnej, thriller science-fiction eksplorujący temat cyborgizacji i bezwzględności kapitalistycznego systemu. Już w tym roku do kin trafi ekranizacja powieści z Judem Lawem oraz Lievem Schreiberem w rolach głównych. Nieśmiertelność jest na wyciągnięcie ręki. Postęp medyczny i technologiczny sprawił, ze na rynku...

Nieśmiertelność jest na wyciągnięcie ręki. Postęp medyczny i technologiczny sprawił, ze na rynku dostępne są już sztuczne odpowiedniki wszystkich ludzkich organów. Niestety, ich cena jest tak wysoka, że większość potrzebujących przeszczepu ludzi, kupuje je na kredyt. Zazwyczaj udzielające pożyczek firmy nie mają problemu z egzekwowaniem płatności. Kredytobiorcy mają znakomitą motywację. Brak jednej raty oznacza wizytę windykatora – wyrok śmierci…
Narrator pracuje w zawodzie Bio-Windyka od lat. Jest jednym z najlepszych. Do czasu. Jeden wypadek zmienia wszystko – cudem wydobyty ze stanu śmierci klinicznej, mężczyzna musi teraz spłacić swoje nowe serce. Gdy dostaje zlecenie odebrania nerek swojej byłej żonie, odkrywa, że nie jest już w stanie dalej mordować ludzi… Kobieta umiera w trakcie ekstrakcji, pozostawiając bohatera z wyrzutami sumienia. Niezdolny do wykonywania obowiązków, mężczyzna musi się zmierzyć z brutalną prawdą. Niegdyś był tropicielem, teraz stał się zwierzyną.

źródło opisu: Nota Wydawcy

źródło okładki: Wydawca

ReaderX | 2013-11-10

Książka rewelacyjna pod każdym względem. Mamy tutaj wszystko-dużo specyficznego humoru od tzw. "rozważań" na temat życia aż po umiejętnie dopasowany humor sytuacyjny a żeby było jeszcze "weselej" narracja z 1 osoby, która w tym wypadku sprawdza się idealnie, pozwalając czytelnikowi na szybsze "wejcie w buty" głównego skalpela eee tzn. bohatera. Nie sposób nie zauważyć też świetnego tempa akcji, która potrafi chwilami naprawdę przyspieszyć by chwile później zwolnić ale nigdy się całkowicie się nie "zatrzymuje"-nawet w scenach retrospekcji coś się dzieje. Jest także ciekawa wizja niedalekiej przyszłości, choć opisana jest bardzo konkretnie(słyszalem też opinie, że wręcz oszczędnie) to jednak czytelnik szybko dowiaduje się "co i jak" a kilka "przyszłościowych" wątków autor zostawił nam czytelnikom do rozważania i ewentualnego dopowiedzenia sobie reszty. Jak dla mnie duży plus. W końcu to nie ma być Kolejna Wielka Powieść SF tylko książka "na szybko", którą człowiek poprostu czyta z...

marysmusial | 2014-03-19
Przeczytana: 19 marca 2014

"Każde ciało ma swoją cenę. Każdy organ można kupić. Tylko nie zapomnij uważnie przeczytać umowy"

Książkę "wygrzebałam" w koszu z napisem WYPRZEDAŻ. Już wcześniej oglądałam film na podstawie książki 'Repo Men' bardzo mi się spodobał i miałam nadzieję,że książka będzie równie dobra a nawet lepsza.
Cała historia skupia się na jednym z pracowników-windykatorze korporacji zwanej Credit Union, która sprzedaje sztuczne organy. W świecie ukazanym w książce rzadkością jest człowiek mający naturalne narządy. Prawie każdy ma coś sztucznego, czy to nerkę, serce ze świetnymi dodatkami i 'BAJERAMI'. Wszystko pięknie do czasu, aż nie kończą się nam pieniądze i windykator dostaje na nas zlecenie.

Cała historia jest bardzo ciekawa, napisana swobodnym językiem powoduje że szybko się ją czyta. Troszkę męczyłam, może dlatego, że znałam już tą historię, ale to nie zmienia faktu, że należą się brawa i ukłony dla autora za wymyślenie takiej historii.

Polecam , dla chłopaka, dla dziewczyny.. dla...

Dziub | 2015-07-21
Przeczytana: 20 lipca 2015

Najbardziej wartościowe w tej książce jest zakończenie. Początek jest toporny, jeszcze nie spotkałam się ze sf pisanym strumieniem świadomości, ale pod koniec historii akcja wciąga. Generalnie sam pomysł mnie przeraża i mam nadzieję, że wszyscy będą w tym widzieć zagrożenie, a nie marzenie. To jest świat niepotrzebnego dążenia do nieśmiertelności za wszelką cenę. Dobrze, że można się w nim nawrócić.
Pozostawiając otoczkę ponurego świata literackiego to dla mnie jest to powieść, która miała dla Garcii przepracować pewne procesy.
Książka ku przestrzodze, powtarzam, nie dla zachwytów.
Dziwi mnie, że tak szybko stała się bestsellerem i od razu pojawiła się ekranizacja. Właśnie ją oglądam i jednak wolę swoją wyobraźnię, powieść jest pod tym względem lepsza. Przynajmniej na razie.

akane171 | 2013-07-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Sci-fi

Jedna z tych dziwnych książek, które wzięłam w księgarni do ręki od tak sobie i po pierwszej stronie wiedziałam, że muszę ją mieć. Nie myliłam się :D Jedna z najbardziej pokręconych, groteskowych i przerażających wizji przyszłości jednocześnie, do tego okraszona czarno-krwisto-trupim poczuciem humoru. Czy da się polubić gościa, który zarabia na życie wycinając biednym ludziom trzustki? Otóż da się. Powiem nawet że główny bohater jest na swój sposób uroczy. Nie wiem jakim cudem, ale jest.
Ogólnie książka nie dla każdego, ale miłośnicy klimatów Paragrafu 22 i Rzeźni numer pięć powinni być zachwyceni.

Film i książkę najlepiej traktować moim zdaniem jak dwie różne opowieści - wtedy ani jedno, ani drugie nie zawiedzie.

Piotrek | 2013-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

No proszę - "ślepej kurze ziarno" czy jakoś tak. Książka z saloniku prasowego, po sensownej obniżce. Przypadek jak zwykle, ale jaki. Podoba mi się ta książka, pomimo że dzieje się w niedalekiej i wydumanej przyszłości. To że ludzie w tej książce wymieniają masowo narządy, bo boją się śmierci jest mało ważne. Najważniejsza jest postać głównego bohatera, windykatora długów. Możecie sobie go wyobrazić jak siedzi przed wami w fotelu z cygarem w jednej ręce, a szklanką whiskey w drugiej, mówiąc "Synku, to posłuchaj tego...". To człowiek z którym mógłbyś wypić cysternę wódki i przeżyć. Jego poczucie humoru, w większości czarnego, cynicznego i sarkastycznego zaraża czytelnika śmiechem. Każdy rozdział czy podrozdział kończy się jego "złotą myślą". Ot, taki staromodny facet, który niejedno widział i ma swoje zdanie na to wszystko co się wokół niego dzieje. Sama fabuła to liczne retrospekcje, które wyszły książce na dobre. Da się to czytać i nie zgubić. Fajna historia może nieco pokręcona ze...

ewa | 2013-08-15
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Bardzo ciekawa wizja przyszłości. Bohater którego da się lubić. Powieść pisana w formie pamiętnika. Niestety najpierw obejrzałam film, dlatego czytając szukałam cały czas podobieństw i różnic. Pewnie to popsuło cały efekt. Ale zakończenie szokujące, wzruszające i dające nadzieję.

Pinokio1983 | 2013-09-26
Przeczytana: 25 września 2013

Jeśli osoba zajmująca się odzyskiwaniem organów z żyjących jeszcze ludzi może być sympatyczna, to taki właśnie jest bohater. Od pierwszej strony sprawia, że przywiązujemy się do niego i kibicujemy mu... ale...

Chwilami zbyt wiele tu retrospekcji, bo w pewnym momencie mamy dość czytania o tym jak to było w wojsku, albo jak bardzo bohater nie dogadywał się z jedną ze swoich byłych żon. Plus taki, że okazuje się pod koniec, że układa się to wszystko w pewną logiczną całość. Niestety, nie mogę wybaczyć autorowi ostatniego rozdziału. Przez niego z porządnej siódemki ocena spadła na sześć (a ostatnie zdanie książki opuściło ją jeszcze o dodatkowy punkcik). Mimo to, książka jest nawet warta polecenia, ale raczej na raz, bo nie wyobrażam sobie, abym miał do niej kiedyś wrócić.

Mourner | 2011-05-09
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Falenica
Przeczytana: 03 maja 2011

Jeśli zamierzasz cieszyć się z filmu to nie czytaj tej książki, film nie będzie Ci się podobał. A to oznacza jedno : książki jak z reguły bywa - są duuuużo lepsze niż film. :)

| 2014-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2014

opinia z mojego bloga: http://rownolegleswiaty.blogspot.com/ ZAPRASZAM!

Parę lat temu w moje łapy wpadł film "Repo Men - Windykatorzy" z Judem Law i Forestem Whitakerem w rolach głównych. Okazał się być bardzo "przyjemnym", dość mrocznym thrillerem Sci-fi ze sporymi elementami kina akcji, i doskonałym, przewrotnym zakończeniem. Dopiero jakiś czas po obejrzeniu filmu odkryłem, że scenariusz powstał na podstawie książki Erica Garcii pod tytułem "Windykatorzy". Niedługo potem książkę znalazłem na wyprzedaży w jednej z lokalnych księgarni i po wysupłaniu zawrotnej kwoty 7,99, powieść trafiła na półkę do sekcji "Do przeczytania kiedyś".

"Kiedyś" w końcu nadeszło i mogę z czystym sumieniem przenieść książkę do prestiżowej sekcji "Przeczytane. Zachować, nie sprzedawać".

Mroczny, cyberpunkowy thriller z ciekawie poprowadzoną narracją, a oprócz tego naprawdę czarna satyra na konsumpcyjne społeczeństwo, owładnięte manią życia na kredyt. I to dosłownie.

W niesprecyzowanej, acz wyraźnie...

Judith | 2015-07-21
Przeczytana: 13 czerwca 2015

Po książkę "Windykatorzy" sięgnęłam z wielkim entuzjazmem, w pamięci miałam bowiem oglądany przed kilku laty świetny film "Repo-men". Jestem zagorzałą fanką dobrego sci-fi, uwielbiam klimaty świata w przyszłości, w których rozwój techniki doprowadza do rozkładu moralności, wartości ludzkiego życia, poczucia dobra i zła w społeczeństwie. Kiedy jednak zaczęłam czytać "Windykatorów", ochłonęłam natychmiastowo. Jest to historia o Bio-Windykatorze, który odbiera ludziom niespłacone przez nich narządy. Odbiera w sposób dosłowny, wycinając je, co zazwyczaj skutkuje śmiercią dłużnika. Lubi to robić i świetnie się do tego nadaje, doświadczenie zyskując w wojsku. I tu kończy się podobieństwo do filmowej ekranizacji, która jest raczej tylko zaczerpnięciem pomysłu, aniżeli ekranizacją sensu stricto. W książce bardzo irytowało mnie "pocięcie" fabuły i porozrzucanie jej w różnych miejscach, tworząc ogólny bałagan i nieład. Z początku w ogóle ciężko było się połapać, które wydarzenia nastąpiły...