Nauki tajemne w dawnej Polsce - mistrz Twardowski

Ossolineum
1986-03-01
1986-03-01
Twardowski Alchemia Astrologia Magia

Niestety, ale mało Twardowskiego w tej książce. Autor pisze o wszystkim dookoła, ale o samym Twardowskim niestety niewiele, a po podtytule spodziewałam się, że to o nim będzie traktować ta książka.
A poza tym, klasycznie jak to przy Replice. KOREKTA. Poznałam na przykład nowe słowo: prąwdopodołonie. Jak mniemam chodziło o "prawdopodobnie", jednak jestem w szoku, że ktoś nie zauważył tego babola. Zamiast literki "e" pojawiało się "c". Ludzie wydają na to pieniądze i dostają książki z takim czymś, wstyd!
Dodam jeszcze, że jakość ilustracji w tej książce jest po prostu fatalna. W internecie są dostępne te same ilustracje w dużo lepszej jakości, a to co jest w książce to jeden wielki bohomaz.
Droga Repliko, ciężko się ocenia treść, kiedy jakość wydania jest taka.

Trzymam w ręku księgę. Jedną z wielu, choć ta wydaje się zupełnie inna. Żeby móc ją dokładnie zbadać potrzebny jest popas, toteż staję u drzwi karczmy "Rzymem" zwanej. Karczmarz z daleka widząc moją osobę, nalewa garniec piwa. Siadam w ciemnym kącie, lustrując otoczenie. Wzrok mój przykuwa typek z kapturem nałożonym na głowę. Kiedy nasze spojrzenia się spotkały, to już wiedziałem kto zacz. Płonące oczyska, uśmiech diabelski. Nie dokończywszy piwa szybko wymknąłem się z karczmy zabierając grubą księgę ze sobą. Na karku wciąż czułem czarci oddech.

Teraz, gdy mogę na spokojnie oddać się lekturze książki Romana Bugaja, odnoszę wrażenie, że był to tylko sen wywołany treścią działającą mocno na wyobraźnię. Cóż mogę o niej rzec? Początek owego dzieła dość wolno wprowadził mnie w arkana sztuk tajemnych, mającej swój rodowód w czasach antycznych, by rozwinąć dalej swe skrzydła pod czujnym okiem średniowiecznych uczonych, takich choćby jak Johann Faust. Dalsze badania przywiodły mnie do Polski epoki renesansu, gdzie wiedza tajemna miała równie szerokie branie ze strony alchemików, astrologów, ale i też zwykłych krętaczy udających potężnych magów. Zdecydowanie największą część dzieła stanowi postać pana Twardowskiego, który na stałe zapisał się w legendach jako czarnoksiężnik znany z podpisania cyrografu z diabłem. Ów jegomość u Bugaja nabiera zupełnie innych barw, przez co dane mi było poznać jego historię od całkowicie przeciwnej strony.

Argumenty wytaczane przez autora zaprowadziły mnie do miejsca, które stawia Twardowskiego w w niesłychanie "obcym" świetle, aczkolwiek niezmiennym jest jego udział w przywołaniu ducha Barbary Radziwiłłówny dla króla Zygmunta Augusta. Pracę wykonaną przez autora bardzo doceniam(mimo zgrzytów na wstępie),a patrząc na ilość źródeł i pasję wkładaną w całość, to lektura ta pod wieloma względami trafiła do mnie oraz nasyciła głód wiedzy. Ponarzekać jednak muszę na korektę i literówki pojawiające się od czasu do czasu, co niestety u Repliki nie występuje od dziś. Niemniej jednak lektura ta warta jest poświęconego czasu, by móc w pełni zrozumieć, jak duży wpływ miała magia na życie naszych przodków.

Brnie się przez książkę dość wolno (zwłaszcza na początku),ale warto, bo zawarta w niej wiedza jest ciekawa.

2076

Historyczne opracowanie poruszające temat społecznej antropologii, ze szczególnym uwględnieniem postrzegania magii. Wychodząc od rozumienia i wykorzystania czarów, astrologii, okultyzmu itp. przez różne ludy starożytności - przyglądając się przede wszystkim wierzeniom Greków i Rzymian, autor daje czytelnikowi wgląd w pozycję, jaką tytułowe nauki tajemne zajmowały przez wieki, wśród różnych ludów. Skupiając się dalej na europejskim gruncie, charakteryzuje średniowieczne i renesansowe zarónwno ludowe gusła, jak i postrzeganą w kategorii nauki astrologię. Znając tło historyczne, autor przechodzi do opisu kluczowej postaci Mistrza Twardowskiego i opierając się na szeregu podań, źródeł historycznych, przywołuje fakty, niekiedy komentarze odnośnie jego działalności.

Książka bardzo dobrze udokumentowana historycznie, dużo przypisów źródłowych. Temat postaci i postrzegania nauk tajemnych z pewnością nie został wyczerpany, jednak w tej pozycji chodziło głównie o pokazanie podłoża, czynników które wykreowały postać Twardowskiego - i z tym zadaniem autor bardzo dobrze sobie poradził. Nie powinno jednak dziwić, że tematyka magii na przykład wśród ludów pierwotnych została prawie całkiem pominięta. Jeśli ktoś chce wiedzieć więcej, zdecydowanie powinien sięgnąć po "Złota gałąź" Frazera.

Kolejna część z Cyklu Rodzimych Wierzeń od wydawnictwa Replika porusza temat magii i czarów.

Jest to szeroki przekrój poprzez okultyzm, chiromancję i inne rodzaje sztuk magicznych. Dodatkowo książka skupia się praktykach magicznych w Polsce, gdzie główną osobą na celowniku jest Mistrz Twardowski.

Książka jest całkiem ciekawa … aaaaaale dwie sprawy: ogromna ilość odnośników i referencji (tak wiem, w końcu to pozycja popularnonaukowa),gdyby ktoś chciał naprawdę zgłębić temat, to musiałby się obłożyć wszystkimi tymi referencjami :)

Książka jest całkiem ciekawa … aaaaaale dwie sprawy: ogromna ilość...

Bardzo dobra książka, oparta na wnikliwej analizie materiałów źródłowych. Jest to pozycja historyczna więcej niż ezoteryczna, aczkolwiek zawarte w niej cytaty dają fajny wzgląd w specyfikę ówczesnych ksiąg ezoterycznych. Polecam wszystkim dociekliwym poszukiwaczom.

Kopernik była kobietą a Twardowski Niemcem.

(PS - to prawda. Półprawda.)

Kopernik była kobietą a Twardowski Niemcem.

(PS - to prawda. Półprawda.)

"Dochodzenie w sprawie" mistrza Twardowskiego.

"Po legendarnym magu zachowało się jedynie cudowne lustro i liczne opowieści. Był jednak realną postacią, choć nazwisko „Twardowski” traktować można jako pseudonim.[...] miał parać się czarnoksięstwem i przeprowadzić słynny seans spirytystyczny na dworze ostatniego Jagiellona. Przypisuje mu się również otwarcie w Krakowie szkoły dla magów. Potem, w dojść niejasnych okolicznościach, zniknął on jednak ze sceny dziejów…"

Magia ;)

"Dochodzenie w sprawie" mistrza Twardowskiego.

• Wierzenia i zwyczaje
  • 🔮 Okultyzm, magia, ezoteryka itp.
  • Brakujące z kolekcji

Dodaj cytat z książki Nauki tajemne w dawnej Polsce - mistrz Twardowski