Kruk

Okładka książki Kruk Kelly Creagh
Okładka książki Kruk
Kelly Creagh Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Nevermore (tom 1) fantasy, science fiction
Nevermore (tom 1)
Nevermore
Jaguar
2011-11-09
2011-11-09
Jacek Drewnowski

Paranormalne kłopoty

Bardzo ciekawa książka jest tam bardzo dużo zwrotów akcji
więc napewno nie będziecie się nudzić.Polecam.

Bardzo ciekawa książka jest tam bardzo dużo zwrotów akcji
więc napewno nie będziecie się nudzić.Polecam.

Po dobrych opiniach spodziewałam się czegoś lepszego.
Nie czułam tu grozy ani tajemnicy. Było to nijakie. A główni bohaterowie robili wszystko na siłę…

Po dobrych opiniach spodziewałam się czegoś lepszego.

Jednym minusem dla mnie jest to, że to książka dla nastolatek

Jednym minusem dla mnie jest to, że to książka dla nastolatek

Po książkę sięgałam wielokrotnie, jednak nigdy jej w pełni nie przeczytałam, kiedy byłam w wieku nastoletnim. Wznowa trylogii dała mi niezłą motywację, aby wreszcie dokładniej poznać historię Isobel i Varena. Ale czy to było tego warte?
Z perspektywy czasu z pewnością da się zauważyć, że jest to debiut autorki, ponieważ książka ma dość prosty wątek główny. Romans owiany tajemnicą. I tutaj zaczynają się już schody. O ile początek jest wciągający, rozwinięcie akcji jest dość logiczne i zwarte, tak pod koniec mam wrażenie, że wdarł się chaos. Chaos, który niestety nie miał nic wspólnego ze światem cieni, do którego wkroczyła bohaterka zawiązując relację z Varenem. Same postacie są przeciętnie wykreowane, bardzo polubiłam postać Gwen i liczę, że jeszcze będzie miała szasnę zabłysnąć.
Zdecydowanie na plus wysuwa się poznanie historii Edgara Allana Poego, po którego twórczość ostatnimi czasy często się sięga. Dla starszych czytelników historia może i jest oklepana, ale z pewnością jest sentymentalną podróżą do pozycji YA z czasów pierwszej dekady lat dwutysięcznych. Nastolatki może nieco bardziej zachwycą się mrocznym i pociągającym Varenie oraz klasycznymi kliszami związanymi z problemami z dorastaniem :)

Sięgnęłam po tę książkę w bibliotece, z zaciekawieniem przeczytałam opis i pozwoliłam się porwać. Choć z początku opowieść trochę się ciągnie, to od pewnego momentu łapie za kark i nie pozwala się oderwać. Przyjemny, lekki język prowadzi przez świat wykreowany przez Kelly Creagh, malując go przed oczami, ale pozostawiając też nieco miejsca dla wyobraźni odbiorcy.

współpraca reklamowa @wydawnictwojaguar

Isobel jest popularną kapitanką cheerleaderek, ma wszystko czego można sobie zapragnąć.

A Varen no cóż wykolczykowany got, który nie zamienił z nikim słowa.

Co łączy ze sobą tą dwójkę? Szkolny projekt, ale czy na pewno tylko to?

Nasza bohaterka ulega fascynacji światem chłopaka i wokół nich zaczynają dziać się niepokojące rzeczy. Dziewczyna zaczyna słyszeć głosy i mieć dziwne sny. No właśnie, ale czy na pewno są to sny?

Szczerze jestem zakochana w tej książce i nie wiem dlaczego tak długo leżała na półce i czekała na recenzję, także wybaczcie mi za to więcej nie popełnię takiego błędu przysięgam!

Kocham fantastykę, kocham kiedy książka jest pełna mroku i tajemnic. Świat jak i historia wciąga czytelnika (przynajmniej mnie) od pierwszych stron. Nie mogłam oderwać się od tej książki. Także mogę wam ją polecić z całego serca, a ja nie mogę się doczekać reszty tomów!

współpraca reklamowa @wydawnictwojaguar

A Varen no cóż wykolczykowany got, który nie zamienił z nikim słowa.

Co łączy ze sobą tą dwójkę? Szkolny projekt, ale czy na pewno tylko to?

Książka dla młodzieży pełna grozy, mroku i zagadek. Najpopularniejsza dziewczyna w szkole i chłopak, odrzutek, gnębiony przez innych. Czy coś ich połączy oprócz pracy domowej? Jesteście ciekami to zapraszam do lektury.

Zakochana w serialu słyszałam, że to książka skierowana do fanów Wednesday. Zdecydowałam się sprawdzić, czy opinie są uzasadnienie.

🐦‍⬛ Historia książki jest mistyczna i owiana tajemniczością, co w połączeniu z fascynującą opowieścią o dwójce młodych ludzi sprawia, że trudno oderwać się od lektury.

Główne postacie, popularna cheerleaderka i niezbyt sympatyczny got, zostają skazane na wspólne zadanie domowe dotyczące życia i twórczości Edgara Allana Poe. Początkowo trudno im znaleźć wspólny język, ale z biegiem czasu ich relacja zaczyna ewoluować, co przyczynia się do urozmaicenia fabuły.

🐦‍⬛ Warto zaznaczyć, że klimat utrzymany jest w mrocznym tonie, przesyconym grozą - co dla wielu czytelników może stanowić dodatkowy atut.

⭐️ Akcja nie pędzi jak szalona, co pozwala nam na spokojne poznanie bohaterów oraz stopniowe wchłonięcie się w to, co za chwilę zacznie się dziać.

🕯️Autorka bierze czas na budowanie atmosfery, co przekłada się na przyjemne wciągnięcie czytelnika w świat powieści.

Jestem ciekawa co przyniesie kontynuacja serii 🤫

Główne postacie, popularna cheerleaderka i niezbyt sympatyczny got,...

O cyklu Nevermore nie słyszałam wcześniej za wiele, do czego się otwarcie przyznaję. Owszem, gdzieś z tyłu głowy kołatał mi się ten tytuł, ale do tej pory nie mogłam powiedzieć o nim nic więcej. Kiedy wydawnictwo Jaguar ukochało mnie aż trzema tomami cyklu, wiedziałam już, że nie mogę dłużej zwlekać z jego poznaniem. Czy historia Isobel i tajemniczego Varena przypadła mi do gustu? O tym poniżej.

Isobel jest popularną kapitanką drużyny czirliderek i może pochwalić się niezwykle uporządkowanym życiem. Los jednak lubi mieszać i takim oto sposobem pewnego dnia nastolatka otrzymuje do wykonania projekt w parach – ma współpracować z owianym złą sławą i mrokiem V arenem. Ich praca ma dotyczyć twórczości Edgara Allana Poego, co już samo w sobie zwiastuje dość upiorne zadanie do wykonania. Przy bliższym poznaniu Varen okazuje się tak samo... chłodny, jak się wydawało, jednak ma coś, na czym zależy Isobel najbardziej — szeroką wiedzę na temat twórczości Poego. Czy ta dwójka da radę ze sobą współpracować i stawić czoła czemuś mrocznemu, co po cichutku się do nich zakrada?

Przyznaję, że przed rozpoczęciem lektury tej powieści, miałam co do niej pewne oczekiwania. Nastawiłam się przede wszystkim na wciągającą powieść młodzieżową z wątkiem dreszczowca – a takiej właśnie książki potrzebowałam w ostatnim czasie. Lektura pierwszych stron upłynęła mi bardzo przyjemnie, a ja coraz bardziej zaczęłam wciągać się w świat wykreowany przez Kelly Creagh.

Główna bohaterka wydała mi się ciekawą postacią i myślę, że gdybym była młodsza, z pewnością mogłabym się z kimś takim zaprzyjaźnić. Patrząc jednak na zachowanie Isobel z perspektywy osoby już dorosłej, momentami wydawało mi się ono mało dojrzałe — szczególnie uderzyło mnie to w jednym z początkowych fragmentów, gdy nastolatka postanawia zataić pewne informacje przed swoim chłopakiem i przyjaciółmi. No cóż... może i jest to zrozumiałe, ale jednak, czy nie łatwiej było powiedzieć prawdę? W każdym razie – Isobel to dobrze wykreowana postać, aczkolwiek podczas lektury czułam, że jest to powieść napisana już jakiś czas temu i zachowanie bohaterów w książce pisanej w obecnych realiach wyglądałoby inaczej.

Varena z kolei nie zdołałam poznać za dobrze. Jestem w stanie powiedzieć o nim tylko tyle, że był obecny w całej tej historii, ale niestety nic ponadto. Być może to też wina tego, że moja uwaga bardziej skupiła się na samej Isobel i to jej postać interesowała mnie bardziej. Z lektury książki wyniosłam na pewno to, że Varen otoczony był najczarniejszym mrokiem, jaki można sobie tylko wyobrazić, a i tak na swój sposób sprawiał wrażenie całkiem sympatycznego bohatera.

Pióro Kelly Creagh mogę ocenić dobrze. Jej kreacja postaci czy tworzenia samej fabuły przypadły mi do gustu, choć było kilka rzeczy, które spokojnie można było poprawić. Patrzę na tę powieść jednak odrobinę przychylniejszym okiem — została ona napisana ponad dekadę temu, więc i sam styl pisania powieści młodzieżowych mocno ewoluował od tamtego czasu. Jeśli chodzi o samą książkę, w odniesieniu do gatunku, jaki reprezentuje – zdecydowanie jest to jedna z przyjemniejszych, wciągających i tych szybciej “czytających się” pozycji, jaką przyszło mi poznać. Nie jest może ona czymś odkrywczym w tym podgatunku, ale uważam ją za bardzo dobrą pozycję, jeśli ktoś dopiero próbuje swoich sił w tego typu powieściach.

Do gustu bardzo przypadł mi klimat panujący w tej historii — ciemność, niepewność powolutku rosnące napięcie to coś, co najmocniej zapamiętałam z lektury tej pozycji i zdecydowanie potrzebuję tego więcej w swoim czytelniczym życiu. Jeśli tak jak ja lubicie tego typu powieści i klimat, to koniecznie sięgnijcie po Kruka. Ja z kolei już za moment zabieram się za czytanie kontynuacji.

Dzisiaj skupię się na dwóch pierwszych tomach wznowionego cyklu „Nevermore”, mianowicie na „Kruku” i „Cieniach” (bo „Otchłani” nie ma na Legimi. Halo! Nie zostawiajcie mnie z nieskończonym cyklem).
Historia cheerleaderki Isobel i tajemniczego emo-gościa Varena. Trzeba mieć na uwadze, że cykl został po raz pierwszy wydany w 2010 roku i czuć „tamte czasy” w fabule. Isobel jest typową przedstawicielką amerykańskiej popularnej dziewczyny (jej brak logicznego myślenia, brak umiejętności łączenia faktów i poszlak czasami doprowadza mnie do szału),a Varen jest typowym, stereotypowym odludkiem. I do tego Gwen - typowa przyjaciółka wariatka w kolorowych ubraniach. Czy więc warto do tego wracać? W moim odczuciu tak, głównie ze względu na niesamowicie mroczny, ciężki klimat, wynikający z zainteresowań Varena Edgarem Allanem Poe. Autorka tworzy niezwykle szczegółowe i barwne opisy oparte na twórczości tego poety, przez co całość zyskuje głębię. Jest chaotycznie, czasem nie wiemy co jest jawą, a co snem. Nie mamy pojęcia kto jest po naszej stronie, a kto nie. Wątek romansu ma swój powód i cel, ale raczej jest słabszym elementem. Natomiast byłam (i jestem nadal) realnie ciekawa, czy Isobel uda się rozwiązać zagadkę Lilith.
Pozycja kierowana do młodzieży, ale sądzę, że fani Edgara Allana Poe też znajdą tutaj coś dla siebie. Zdecydowanie nie jest to dla młodzieży, która szuka jedynie płomiennego romansu.
(Instagram @eaw.books)