Kamienne oko

Tłumaczenie: Zuzanna Maczyńska
Cykl: Kroniki Spiderwick (tom 2)
Wydawnictwo: Egmont Polska
The Seeing Stone

To II część przygód rodzeństwa Grace'ów: miłośniczki floretu, Mallory, Simona, sympatyka zwierząt, i Jarema, wpadającego w szkolne tarapaty. Dzieci z matką przeprowadzają się do zabytkowego, mocno zniszczonego domu. Odkrywają, że coś wydaje odgłosy w ścianie, pod tapetą znajdują gniazdo jakiegoś żyjątka, w kuchni windę do tajemniczego pokoju, a potem na strychu skrzynię, a w niej tajemniczą...

Dzieci z matką przeprowadzają się do zabytkowego, mocno zniszczonego domu. Odkrywają, że coś wydaje odgłosy w ścianie, pod tapetą znajdują gniazdo jakiegoś żyjątka, w kuchni windę do tajemniczego pokoju, a potem na strychu skrzynię, a w niej tajemniczą książkę "Przewodnik terenowy Artura Spiderwicka". Dowiadują się o istnieniu i zwyczajach wielu fantastycznych istot.

W domu zaczynają się dziać niewytłumaczalne zjawiska i dochodzi do konfliktu z mamą. Dzieci spotykają boggarta, niegdyś przyjaznego domowi skrzata, następnie groźne gobliny i tajemnicze chochliki możliwe do dostrzeżenia jedynie przez specjalny okular. Przeżywają mrożące krew w żyłach przygody. Na szczęście podczas niebezpiecznych przygód trzymają się razem i mogą na siebie liczyć.

źródło opisu: Egmont, 2004

źródło okładki: Egmont Polska

actagaudi | 2014-12-28
Przeczytana: 25 grudnia 2014

„Kamienne oko” to drugi tom z serii „Kroniki Spiderwick” autorstwa Holly Black i Tony'ego DiTerlizzi. Chciałam jedynie wspomnieć, że dalszy ciąg przygód rodzeństwa Grace'ów jest znacznie bardziej porywający i wciągający niż w pierwszym. Jednak drobna uwaga, nie jest to książka dla dzieci, które po lekturze mają koszmary senne, bo w tym tomie można naprawdę się bać. Postaci fantastyczne występujące w „Kamiennym oku” są niebezpieczne i straszne, akcja wartka i z dreszczykiem, a bohaterowie wpadają w wielkie tarapaty.

Polecam zdecydowanie, świetna opowieść fantasy, z krwi i kości, a nawet okrutna. Wyjątkowa pozycja, choć nie dla każdego dziecka.... i rodzica.

Więcej na: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1022423664451039.1073741849.761980370495371&type=1

Klaudia K | 2016-08-30
Na półkach: Biblioteka, Przeczytane

Gdy czytałam tę książkę i wstawiłam jej zdjęcie na blogowego intagrama dostałam komentarz :
"Twoje serce będzie wiecznie młode"
Oczywiście sens wiadomości jest ogólnie zrozumiały. Więc fakt. Moje serce takie będzie, bo książki, które są uważane za książki "dla dzieci" sprawiają mi radość i przyciągają mnie. A dlaczego? Bo mają w sobie wiele wyobraźni, której książkom dla "dorosłych" brakuje.
Kroniki... nie są wyjątkiem. Drugi tom pochłonęłam równie szybko co pierwszy. A jutro wypożyczę trzeci, który mam nadzieję mnie nie zawiedzie.

W końcu... nie ważne ile się ma lat, tylko na ile się czujesz.

DaiHelsing | 2010-06-07
Przeczytana: 20 marca 2008

Książka ma swój magiczny urok, sympatyczna. Dla dzieci i nie tylko.

Avenix | 2011-06-25
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 25 czerwca 2011

Kolejna rewelacyjna część Kronik Spiderwick. Bardzo mi się podobały. Akcja toczyła się bardzo szybko. Ciekawe zdarzenia i pomysłowe postacie dodają magii tej książce. Z niecierpliwością czekam na poniedziałek - aby wypożyczyć trzecią część.

tikichomiktaki | 2013-09-08

W drugiej części Kronik akcja rozkręca się na dobre i wciąga nas w wir baśniowych stworzeń, zarówno tych dobrych, jak i złych. Szukając zagubionej kotki, Simon wpada w tarapaty i zostaje uprowadzony do lasu przez niecne gobliny. Na ratunek bratu rusza jego rodzeństwo - buntowniczy Jared oraz Mellory i jej floret. Ponieważ dzieci nie są w stanie zobaczyć swoich przeciwników, z pomocą przychodzi im Naparstek (domowy skrzat), który ofiarowuje rodzeństwu tytułowe kamienne oko. Jest to kamień, przez który osoby nie posiadające Daru Widzenia są w stanie dostrzec wszelkie magiczne stworzenia wokół nich. Tak uzbrojone dzieciaki zagłębiają się w pobliski las w poszukiwaniu Simona i jego kotki.

Normalnie znowu poczułam się dzieckiem! Książka dostarcza świetnej rozrywki, ani na moment nie nudzi i podobnie jak poprzednio zbyt szybko się kończy. Myślę, że żadne dziecko nie przeszłoby obok niej obojętnie, zwłaszcza że jest naprawdę starannie wydana. Podobnie jak w pierwszej części, tutaj...

JulkaBu | 2016-08-08

Fantastyczna historia. Nie jest może opisana tak obszernie jak powieści J.K.Rowling czy Tolkiena ale dla młodszych czytelników jest idealna. Żałuję, że sięgnęłam po nią mając lat 16 a nie 7 lub 8. Przyżyłabym ją inaczej, na pewno mocniej. Co nie zmienia faktu że jest to lektura przyjemna, lekka, z pomysłem. Szkoda, ze autorzy celowali w tych młodszych czytelników, bo chętnie poznalabym rozszerzoną wersję.

MaiTakeru | 2011-07-19
Na półkach: Przeczytane, Z dzieciństwa

W tej części fabuła jest bardziej wartka niż w poprzedniej; można nawet powiedzieć, że robi się poważnie(j) i jeszcze bardziej baśniowo. Poza tym znowu mamy dużo rewelacyjnych ilustracji. Dla mnie, miłośniczki książek dla młodszej młodzieży - bomba! :)
Muszę koniecznie przeczytać dalsze tomy.

Maja | 2014-08-28

kolejna rewelacyjna część cyklu

janec | 2010-03-01

Odpowiednia dla młodszych lecz niemniej wymagających czytelników. Z pewnością będzie to odpowiedni początek z fantasy.