Czułość i podniecenie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Współczesna [Agawa]". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Agawa
Dorota_1988

Rekonstrukcja losów zmarłego sięga głęboko w przeszłość, co stanowi doskonały pretekst do opowieści o życiu artystycznym" a poniekąd i politycznym" powojennego Krakowa, do ocen postaw ludzkich, wreszcie uwikłań w sieć donosów i zależności zarówno środowiskowych, jak policyjnych… W gruncie rzeczy dominacja wątków osobisto-intymnych narzuca narracji podnoszącej kwestie społeczne i poli­tyczne dystans, dzięki któremu ważne stają się mechanizmy rządzące realiami peerelowskiej rzeczywistości, a nie kwestie „rozliczeń i porachunków”. Nie znaczy to, iż nie znajdziemy zdecydowanych ocen i wyrazistych analiz owych realiów i postaw ludzkich. Rzecz w tym, iż mają one przede wszystkim charakter etyczny, a nie polityczny. I właśnie wymiar etyczny owej powieści" co dotyczy wszystkich sfer życia zarówno głównego bohatera, jak pozostałych postaci pojawiających się na kartach powieści" stanowi podstawowy walor tego utworu.
LESZEK SZARUGA

Ta niecodzienna proza prowadzi przez lochy cierpienia, przemocy, rozpaczy, niespełnienia, przeszywa czytelnika szyderstwem, a potem zasnuwa to wszystko gorzkim dymem autoironii. Ta książka nie robi wrażenia napisanej, raczej wydartej sobie w jakimś akcie, który jest wybuchem osobowości. Chwilami czuje się, jakby udręczone pożądaniem, zranione bólem ciało przymusiło twórcę do pisania, chwilami ma się pewność, że książkę pisze nie Marek Sołtysik, a sam Kraków nocnych ulic, artystycznych kawiarni, wypełnionych widmami twórców i dzieł malarskich, pracowni na poddaszach. Niełatwo jest podsumować chłodną recenzją ten wielki tekst, który ma rozmiary solidnej powieści, a rozedrganiem, napięciem przypomina młodzieńczy poemat… Opowieść o dzieciństwie Adama, o jego rodzinie, karierze i upadku ojca, to najbardziej dojrzała, opisana z gorzkim humorem, bogata w obrazy epoki i elementy psychologii dziecka część tej triady. (…) Kreśli obrazy jasne, mroczne, bolesne i radosne, zawsze niosące wiedzę o miejscu i czasie, ocieplone wspomnieniem. Zadziwia sugestywność tych obrazów, pamięć barw, zapachów, faktur, zawikłanych topografii, obyczajowych szczegółów, skrótowo a celnie nakreślonych typów ludzkich" sąsiadów, nauczycieli, kuzynów. Przeważa jednak w obrazie dzieciństwa nuta goryczy, smak dziecięcej samotności.
PIOTR WOJCIECHOWSKI

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza "Agawa"

źródło okładki: http://www.agawa-wydawnictwo.pl

Mamba | 2015-04-15