Szalona

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła Józefa Ignacego Kraszewskiego. Powieści obyczajowe". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Gosiak

Szalona jest jedną z najwybitniejszych dzieł stworzonych przez Kraszewskiego. Tytułowa bohaterka jest młodą, wyemancypowaną kobietą XIX stulecia. Szokuje krótko obciętymi włosami, studiami na uniwersytecie, inteligencją i ciętym językiem. Ponadto przyciąga mężczyzn swoją nietypową urodą. Odważnie łamie typowe reguły zachowań i do końca pozostaje wierna swoim ideałom. Fabuła powieści oparta została na dość schematycznym zderzeniu dwóch obcych sobie światów. Zaściankowego, wychowanego w tradycji mieszkańca dworu szlacheckiego i właśnie szalonej dziewczyny, Zoni. Młody mężczyzna, Ewaryst Dorohub, traci głowę dla niezwykłej Zoni Raszkówny, choć na początku znajomości próbował ją nawracać na przyjęty społecznie sposób zachowania młodej damy. Ewaryst tak bardzo długo ukrywał swój romans z Zonią przed swoimi rodzicami. Wiedział, że nie zaakceptują oni nieślubnego związku z kobietą. Natomiast Zonia dla zasady odmawiała małżeństwa - wierzyła tylko w związki uczuć. Tłumaczyła Ewarystowi, że poświadczenie na piśmie niczego nie zmieni - jeśli przestanie go kochać, po prostu odejdzie. Zonia była świadomą siebie kobietą, która wie czego pragnie. Zanim jeszcze zakochała się w Ewaryście, umarło jej nieślubne dziecko. Zonia na każdym kroku była doświadczana przez życie, jednak każdemu nieszczęściu dzielnie stawiała czoło. Ostatecznie, z miłości do Ewarysta, widząc jak się on męczy w nieślubnym związku, że nie może wyzwolić się z wyrzutów sumienia w stosunku do swoich rodziców, postanowiła go opuścić. Wyjechała do Francji, gdzie wzięła udział w rewolucji. Uniknęła śmierci przez szczęśliwy zbieg okoliczności. Pozostała w Paryżu już na stałe i redagowała tam republikański dziennik. Wybrała życie już bez mężczyzny u swego boku. Zonia, kobieta samotna z wyboru, czuła się spełniona w życiu, ponieważ do końca pozostała sobą, choć świat uznał ją za szaloną.

źródło opisu: http://alejka.pl/szalona-jozef-ignacy-kraszewski.html

źródło okładki: zdjęcie autorskie

MarcusProbus | 2012-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2012

Cóż by o książce powiedzieć, jak na prace XIX w. Jest naprawdę barwnie pomyślana. "Rewolucyjna myśl" Głownem bohaterki może zdawać się na dzień dzisiejsza, śmiesznym, ale w dobie wielkich zmian Społecznych kulturowych, europy jest bardzo ciekawy, poleca gorąco.
Praca pisana w języku archaicznym daje jej wyjątkowo notę tradycji choć treść jak wspomniałem pewną ewolucyjność społeczną.

KarolKa | 2015-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2015

Niesamowity, zaskakujący Kraszewski - niewyczerpalna kopalnia motywów i tematów! Bzdurne są opinie, głoszące że "jak na XIX wiek to powieść ciekawa". Bzdura! Na tym właśnie polega talent Kraszewskiego, że książka ta porwałaby i współczesnego czytelnika!

Uwielbiam takie charakterne bohaterki powieści Bolesławity. Zonia przy całej swojej skandaliczności, jest przede wszystkim urzekająca. Triumfuje nad mężczyznami, których przewyższa intelektualnie i jednocześnie potrafi ich zniszczyć, zaprowadzić w przepaść. To niezwykle atrakcyjna kobieta - gorszycielka. Femme fatale? Czemu nie! Zauważmy jednak, że przy Zofii Raszkównej, Emma Bovary czy Franciszka Chomcówna, są przeciętne. Zonia przewyższa je intelektualnie. Ówcześnie powieść uznana była za niezwykle odważną: jedno z czasopism nie zdecydowało się na druk, a postać Zonii oburzyła nawet samą Zapolską! Zdecydowania jedna z lepszych powieści Kraszewskiego!

marianna | 2013-04-05

Kobiecość demoniczna, rewolucja, przemoc, ateizm, emancypacja, porzucenie klasycznej moralności... Czy to Kraszewski? Ten pisarz jest naprawdę zaskakujący: czasem wychodzą spod jego pióra niesamowite. Ta książka jest szczególnie ciekawa być może dlatego, że nie wyszła taka, jaka miała wyjść. Była pisana na zamówienie i miała być utworem z jasną tezą: potępieniem cywilizacyjnych przemian, rewolucji i Rosji. Miała utwierdzać w dobrym, tradycyjnym, katolickim, polskim wychowaniu.
Józefowi nie wyszło.
Naprawdę, świetnie mu nie wyszło.
"Szalona" jest fascynującym portretem kobiety, która musi porzucić stare normy społeczne, by móc wyrazić siebie. Kobiecość - rewolucja - Rosja - groza ukazane są tu w jednym ciągu skojarzeniowym. Co jednak się stanie, gdy weźmiemy uczciwego, polskiego chłopca i postawimy go obok demonicznie emancypowanej Zoni?
[Polecam dlatego uznawane za nieudane książki Kraszewskiego, bo dziś są dużo bardziej strawne i ciekawe niż te kanoniczne stare baśni, boże...

Frederik | 2016-04-13
Przeczytana: marzec 2016

Pozostaje zadać pytanie. Czy to Ona była szalona, cz świat był i jest szalony.
Bardzo dobre studium społeczeństwa.

Magda | 2011-05-18
Przeczytana: 2008 rok

Powieść Kraszewskiego przedstawia historię dwóch sióstr, które nie wychowywały się razem. Bardzo się od siebie różnią i nie potrafią się porozumieć. Łączy je miłość do tego samego mężczyzny. Warto przeczytać.

Izabell | 2017-05-23
ewa | 2017-05-03