listy, emigracja

Po Marcu. Wiedeń, Rzym, Nowy Jork to zbiór listów pisanych przez Annę Frajlich, jej męża Władysława Zająca i siostrę Felicję Bromberg do rodziny, która została w Polsce. Peron Dworca Gdańskiego przedzielił ich życie na dwie części: przed i pomarcową. Rozpoczęli mozolne budowanie życia od nowa, krok po kroku próbując przezwyciężyć szok, lęk, obawy, niepewność, samotność, starając się odnaleźć drobiny szczęścia w najmniejszych sprawach życia codziennego. Czytając zebrane tu listy, poznajemy, dzień po dniu, trudną emigrancką rzeczywistość. To relacje niezwykle cenne, bo pisane na bieżąco, a więc pełne szczegółów, które byłyby nie do odtworzenia we wspomnieniach spisywanych po latach, żywych emocji i szczerych obserwacji. A dla miłośników poezji Anny Frajlich korespondencja ta to także nieoceniona możliwość odnalezienia nieznanych być może dotąd sensów wielu jej wierszy.

źródło opisu: Stowarzyszenie Midrasz, 2008

źródło okładki: http://www.midrasz.pl/ksiazka/id/875