Dzień, w którym odkryliśmy Wszechświat

Tłumaczenie: Marek Krośniak
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wiedza i Życie - Orbity Nauki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Day We Found the Universe
978-83-7648-631-4
Wszechświat
Dorota_1988

Naukowy dreszczowiec ożywiający postaci naukowców, którzy położyli podwaliny pod przełomowe dokonania Hubble’a. W czwartek, 1 stycznia 1925 roku Edwin Hubble ogłosił, że Wszechświat jest o wiele większy, niż wcześniej sądzono, większy, niż można było sobie nawet wyobrazić. Było to odkrycie na miarę stulecia i jednocześnie wielki wstrząs dla naukowej społeczności. Obecnie, gdy z zapierającymi...

W czwartek, 1 stycznia 1925 roku Edwin Hubble ogłosił, że Wszechświat jest o wiele większy, niż wcześniej sądzono, większy, niż można było sobie nawet wyobrazić. Było to odkrycie na miarę stulecia i jednocześnie wielki wstrząs dla naukowej społeczności. Obecnie, gdy z zapierającymi dech w piersiach obrazami wspaniałości kosmosu mamy do czynienia na co dzień, trudno wręcz sobie wyobrazić, że jeszcze mniej niż przed stu laty dla astronomów Wszechświat oznaczał zupełnie coś innego niż dzisiaj. Wszechświatem nazywano zbiorowisko gwiazd w kształcie dysku, które widać w postaci wspaniałego świecącego pasa przecinającego nocne niebo, naszą Galaktykę, Drogę Mleczną. W 1931 roku podczas kilku spotkań w Mount Wilson Observatory Hubble’owi wraz z innymi astronomami udało się przekonać Einsteina, że Wszechświat nie jest statyczny, lecz się rozszerza.

Paweł | 2011-11-12
Przeczytana: listopad 2011

Jeżeli odnieść się do tej książki z zachowaniem terminologii i szeroko pojmowanym zamiłowaniem do astronomii to najchętniej opatrywałbym ją mianem galaktyki, która podąża w kierunku czytelnika. Taka ponadczasowa konwencja "blueshift" jest niezwykle ujmującym zapisem dziejów i rozwoju myśli astronomicznej, astrofizycznej i kosmologicznej.
Wydanie polskie zbiegło się poniekąd z ogłoszeniem nazwisk zdobywców tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Współczesne osiągnięcia naukowców w dużej mierze zweryfikowały poglądy i teorie ludzi, którzy odkrywali Wszechświat na przełomie XIX i XX stulecia. Jednakże ich wkład, dorobek intelektualny i tytaniczna praca okazały się być dla potomnych bezcenne i wyznaczyły kierunki na przyszłość.
Książkę czyta się niczym najlepszy thriller. Takie osobistości jak Keeler, Slipher czy Shapley zarysowane zostały z dbałością dzięki której zachowano czytelność sylwetek kolejnych postaci. Wspomnienia poparte faktami, cytatami z rozmów i dokumentacji...

Zepsuty | 2016-01-20
lemontree | 2015-06-28