Cours de Philosophie
83-7162-566-9
filozofia
filozofia i etyka

Oddajemy w ręce Czytelnika książkę, która - choć przeznaczona jako podręcznik dla klas maturalnych liceum i humanistycznych kierunków studiów - otwiera przed każdym nowe drogi do poznania filozofii. Wędrówki po filozofii są przekładem nowoczesnego francuskiego podręcznika, który przekazuje wiedzę, a równocześnie uczy filozoficznego myślenia. Każdy, kto go weźmie do ręki, odkryje, że...

Wędrówki po filozofii są przekładem nowoczesnego francuskiego podręcznika, który przekazuje wiedzę, a równocześnie uczy filozoficznego myślenia. Każdy, kto go weźmie do ręki, odkryje, że filozofia nie jest martwą, hermetyczną księgą, lecz żywą, pasjonującą wiedzą; o nas samych i o zjawiskach życia, kultury i natury, jakie nas otaczają, a których rozumienie jest najskrytszym pragnieniem człowieka.

Wędrówki po filozofii proponują zupełnie nową formę wykładu. Każda lekcja rozpatruje określone pojęcie filozoficzne, jak idea, podświadomość, egzystencja, szczęście. Pojęcia są zdefiniowane, analizowana jest ich ewolucja w historii filozofii. Wykładowi towarzyszy dialog, w którym ścierają się wyimaginowani reprezentanci opozycyjnych w danej kwestii stanowisk. Ponadto poszczególne problemy zilustrowane są pięknymi reprodukcjami dzieł sztuki, powstałych na przestrzeni całej historii kultury europejskiej, opatrzonymi filozoficzno-literackim komentarzem w formie eseju. Każdy temat wyposażony jest również w słowniczek terminologiczny, bibliografię analityczną i ćwiczenia.

Książka została przełożona przez tłumaczy z warszawskiego ośrodka filozoficznego pod kierunkiem Jacka Migasińskiego, wicedyrektora Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

źródło opisu: http://siedmiorog.pl/k211_wedrowki_po_filozofii_

źródło okładki: http://siedmiorog.pl/k211_wedrowki_po_filozofii_

| 2011-02-15
Na półkach: Filozofia, Przeczytane

Książka jest rewelacyjna! Autor tematycznie opowiada o filozofach i ich doktrynach, dodaje ciekawe dialogi filozoficzne, opisuje sztukę związaną z aktualnie omawianym działem filozoficznym, a na koniec zamieszcza ćwiczenia dotyczące przeczytanych tekstów.
Szczególnie polecam książkę maturzystom filozoficznym - myślę, że to świetny dodatek do Tatarkiewicza. Niemniej myślę, że zadowoleni z tej pozycji będą i inni Czytelnicy zainteresowani filozofią.

ScottishLion | 2015-08-03
emski88 | 2015-03-04