Lubię być fantastą. Rozmowy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
radosiewka

Zbiór 21 wywiadów przeprowadzonych z polskimi pisarzami zajmującymi się fantastyką w najróżniejszych odmianach - od fikcji filozoficzno-religijnej przez fantasy po science fiction i horror. Jakub Ćwiek, Eugeniusz Dębski, Rafał Dębski, Jarosław Grzędowicz, Jacek Lech Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Konrad T. Lewandowski, Łukasz Orbitowski, Romuald Pawlak, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Michał Protasiuk, Marcin Przybyłek, Piotr Rogoża, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Sebastian Uznański, Marcin Wroński, Milena Wójtowicz, Mieszko Zagańczyk i Andrzej Ziemiański opowiadają o swych literackich oraz życiowych fascynacjach i doświadczeniach, zdradzają też źródła swego pisarskiego natchnienia. Kreślą obraz fantastyki jako gatunku uniwersalnego, inspirującego i stymulującego nieskrępowaną wyobraźnię, a jednocześnie niespodziewanie bardzo realnego, traktującego o ludziach i ich problemach.

źródło opisu: http://www.empik.com/lubie-byc-fantasta-kawula-kub...(?)

źródło okładki: http://www.empik.com/lubie-byc-fantasta-kawula-kub...»

Hersus | 2016-01-11
Przeczytana: grudzień 2015

Wielu z nas, moli książkowych, pragnie spotkać swojego ulubionego pisarza. Mamy ku temu naprawdę wiele okazji, spotkania autorskie organizowane przez biblioteki i księgarnie, konwenty oraz kilka innych rodzajów imprez. Co by jednak było gdyby zebrać największych polskich pisarzy specjalizujących się w najbardziej niedocenianym gatunku literackim, jakim jest fantastyka? Dla mnie raj na ziemi. Przedsmakiem takiego literackiego edenu jest książka Agnieszki Kawuli-Kubiak zatytułowana „Lubię być Fantastą: Rozmowy”.

Pozycja ta daje nam możliwość spotkania aż 21 przedstawicieli polskiej sceny fantastycznej. Właśnie tyle wywiadów w niej znajdziemy. Wśród największych nie mogło zabraknąć Andrzeja Pilipiuka, Jakuba Ćwieka, Maji Lidii Kossakowskiej oraz wielu, wielu innych.

Kiedy pierwszy raz usłyszałem o tej książce byłem naprawdę podekscytowany. Spodziewałem się ciekawych dyskusji oraz masy informacji o życiu ludzi, których podziwiam. Dostałem coś o wiele lepszego, istne kompendium...

electric_cat | 2012-10-08
Przeczytana: 10 października 2012

Zgrabny zbiór wywiadów przeprowadzonych przez panią Kawulę-Kubiak w [z mojej perspektywy] szerokim rozstrzale czasowym. Przyznam szczerze, brakowało mi rozmowy z Dukajem, wobec którego przeróżni pisarze zajmują przeróżne stanowiska. I właśnie tę rozmowę widziałabym jako klamrę zamykającą tę książkę.
"Lubię być fantastą" to nie tylko mnóstwo rozmów z rozpoznawalnymi autorami polskiej fantastyki, ale również garść pomysłów i rad jak pisać. I odpowiedź [choć niejednoznaczna] na pytanie: jak pisać fantastykę? I czy to rzemiosło czy sztuka?

Iga | 2012-10-10
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 10 października 2012

Całkiem interesujące wywiady z polskimi twórcami fantastyki. Można się dowiedzieć nie tylko kilku ciekawych rzeczy o autorach, również o tym, jak pracują, co ich inspiruje, jak zaczęła się ich przygoda z pisaniem. Lektura przeznaczona raczej dla fanów gatunku.

Osobiście najbardziej podobał mi się wywiad z Grzędowiczem :)

TheTrack | 2013-11-08
Przeczytana: 10 października 2013

Zazwyczaj wywiady z pisarzami ukazują się w gazetach, ewentualnie na jakichś portalach dotyczących literatury. W formie książkowej widuje się raczej wywiady-rzeki a nie zbiór wywiadów z różnymi autorami.
Właśnie taką publikacją jest „Lubię być fantastą” Agnieszki Kawuli-Kubiak, która przeprowadziła dwadzieścia jeden rozmów z autorami fantastyki/fantasy/horroru. Dwudziestu jeden autorów ułożonych alfabetycznie, czyli: Jakub Ćwiek, Eugeniusz Dębski, Rafał Dębski, Jarosław Grzędowicz, Jacek Lech Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Konrad T. Lewandowski, Łukasz Orbitowski, Romuald Pawlak, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Michał Protasiuk, Marcin Przybyłek, Piotr Rogoża, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Sebastian Uznański, Marcin Wroński, Milena Wójtowicz, Mieszko Zagańczyk i Andrzej Ziemiański.
Prawda, że całkiem sporo? To świetny przykład dla tych, co czytają tylko zagraniczne pozycje (głównie amerykańskie), że w Polsce też mamy świetnych autorów fantastyki! A nie tylko Sapkowski czy...

Trojka | 2012-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2012

Wywiady z autorami często się pojawiają w czasopismach, jednak ich zbiory rzadziej, jeśli w ogóle. Szereg wywiadów Kawuli-Kubiak w polskimi twórcami fantastyki pozwoliło mi zapoznać się z kilkoma autorami o których nawet nie słyszałem. Równie ciekawe jest dowiedzieć się trochę więcej co siedzi w głowie danego pisarza. Dzięki tej pozycji, wiem już po jakie publikacje na pewno nie sięgnę. Książki Pilipiuka, Komudy, Piekary czy Dębskiego z racji nieinteresującej mnie tematyki czy podejrzeń grafomaństwa po prostu pominę. Co innego w przypadku Przybyłka, Protasiuka czy Orbitowskiego, którzy zabsorbowali mnie swoją osobą i samą tematyką pisanej literatury.

Misza | 2016-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Mimo iż spodziewałem się znacznie nudniejszego dzieła, książka pozytywnie mnie zaskoczyła: wiele z wywiadów okazało się nadzwyczaj ciekawych, a wręcz pouczających. Można by wręcz powiedzieć że jest to krótki poradnik pod tytułem: "Jak czytać książki?" Co prawda na dłuższą metę książka staje się nieco męcząca, lecz przeczytanie od czasu do czasu któregoś z wywiadów na pewno jest miłą odmianą.

Książka co prawda nie jest warta swojej zawyżonej ceny (którą pewnie podbiła jakość papieru) lecz znaleziona w bibliotece, lub na wyprzedaży będzie na pewno dobrym wyborem.

Darya | 2013-12-31
Przeczytana: grudzień 2013

Bardzo przyjemny zbiorek wywiadów - oczywiście jak ktoś, tak jak ja, wywiady lubi, nawet jak udzielali je pisarze, których książek jeszcze nie czytałam. Brakowało mi do pełni szczęścia kilku "szych" (wiadomo, Sapkowski, Dukaj), jednak i tak cieszę się, że mam tę książkę na półce.

Stanisław Gęsiorski | 2015-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2015

Wywiady są odpowiedzią na pytania, które każdy czytelnik od czasu do czasu sobie zadaje. Ot choćby skąd autorowi przyszedł jakiś pomysł do głowy? Ile trzeba wypić lub wciągnąć, by opisać tak realistyczną masakrę? Czyta się bardzo przyjemy, choć czytając jeden po drugim może poczuć pewien przesyt. Prostym sposobem jest wykorzystać tę książkę jako przerwę w pracy, czytając przykładowo trzy wywiady dziennie w drodze do i z pracy oraz przewie na drugie śniadanie. ;)
Dla mnie była to przygoda również praktyczna, bo jako młody dziennikarz rozwijam swój sposób zadawania pytań potencjalnemu rozmówcy.
Warto zerknąć choćby tylko dla jednego, wybranego przez siebie, autora.

podwójne-życie-w | 2013-07-07

Można się coś niecoś dowiedzieć o naszych ulubionych fanstastach. Luźne rozmowy, przyjemnie się czyta.

sinsalabim | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016