Wynurzenie

Surfacing
83-7183-009-2
literatura piękna
Madlena

Lato. Wakacje. Jest ich czworo. Dwie pary. Są u siebie. W swoim kraju, w swoim czasie, w swoim towarzystwie. Uważają, że są dość młodzi, dość dojrzali, dość wykształceni, dość swobodni, dość tolerancyjni, dość nowocześni i na tyle zaprzyjaźnieni, aby ta wspólna wycieczka była przyjemna i zabawna. Krótka ucieczka od cywilizacji na łono przyrody. Przy okazji powstanie eksperymentalny film i rozwiąże się lub przynajmniej jakoś załatwi sprawę zniknięcia ojca jednej z kobiet. Ta zagadka jednak nie daje się rozwikłać, a każda nowa informacja, zamiast rozjaśnić mroki tajemnicy, wskazuje nowe kierunki poszukiwań, plącze tropy i mnoży pytania. Cała mozolnie i starannie budowana konstrukcja porządkującego opisu świata rozsypuje się. Nic już nie jest takie jak było. Wszystko tutaj może być znakiem.

"Wynurzenie" zaistniało publicznie w 1972 roku i od tej chwili książce towarzyszą wyjątkowo zgodne zachwyty krytyki i czytelników. Twórca tej niezwykłej opowieści - urodzona w 1939 roku w Ottawie Margaret (Eleanor) Atwood jest poetką, podróżniczką i pisarką ("Kobieta do zjedzenia", "Pani Wyrocznia", "Opowieść podręcznej", "Kocie oko", "Zbójecka narzeczona"). O "Wynurzeniu" mówi się, że to największe osiągnięcie w dotychczasowym dorobku autorki. O autorce - że wciąż się rozwija i zmienia.

źródło opisu: nota wydawcy

lobcia | 2019-05-19
Przeczytana: 25 kwietnia 2019

Ta książka jest... dziwna. Zostawiła mnie z mieszanymi uczuciami. Niby próbuje dotknąć głębokich tematów (duchowość, komercjalizacja świata, wpływ wyzwolenia seksualnego na człowieka, aborcja), ale z drugiej strony kończy się w sposób niekonsekwentny w stosunku do przedstawionej wcześniej treści.
Głowna bohaterka, której imienia nie znamy, wybiera się w rodzinne strony razem ze swoim partnerem i dwójką przyjaciół, by odszukać zaginionego ojca. Ta wyprawa wyzwala w niej mnóstwo wspomnień z przeszłości, zarówno z dzieciństwa, jak i z dorosłego życia.
Przez całą książkę czuć wielką egzystencjalną pustkę bohaterki. Prowadzi bardzo nowoczesne życie, w całkowitej kontrze do konserwatywnych wzorców zachowań. Jednak to kontrkulturowe wyzwolenie chyba nie przyniosło jej szczęścia, którego nie znalazła ani w małżeństwie, ani w późniejszych związkach, ani w swojej pracy jako ilustratorka książek. Wydaje się, że nie potrafi ona zbudować głębszych relacji z ludźmi. Swojego partnera traktuje...

Jolanta | 2017-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2017

Nie polecam, zwłaszcza tym, którzy nie czytali innych powieści Margaret Atwood.
To druga powieść tej autorki, napisana w 1972 r. Niestety mnie nie zafascynowała, choć zawiera piękne opisy przyrody i kanadyjskiego krajobrazu. Dużo dziwacznej symboliki, metafor, duszków i duchów, zwłaszcza w końcówce, nie wywarło na mnie wrażenia, a wręcz przeciwnie, znużyło i znudziło.
Historię przedstawioną w tej książce opowiada anonimowa narratorka, główna bohaterka. Dowiedziawszy się o zniknięciu swojego ojca, kobieta wraca po latach w rodzinne strony, na odległą wyspę w prowincji Qubec w Kanadzie. Towarzyszy jej trójka przyjaciół tj. jej partner i małżeństwo. Pozostają na wyspie przez kilka dni. Na pozór wyzwoleni, zadowoleni z życia, w tej "izolacji" stwarzają sobie problemy, przez co zakłócają wzajemne relacje. Ujawnia się w nich próżność, słabość, uprzedzenia.
A główna bohaterka? Ta wyspa i dom rodzinny napędza ją. Obserwuje, powoli izoluje się od przyjaciół. Dla niej to podróż w głąb...

allison | 2017-08-27
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

"Wynurzenie" jest powieścią intrygującą, ma w sobie jakiś dziwny magnetyzm, który sprawia, że chce się poznać dalsze losy głównej bohaterki i grupy jej znajomych, jednak przyznam z ręką na sercu, że książka nie rzuciła mnie na kolana.
Czegoś mi tu zabrakło i nawet trudno powiedzieć, czego konkretnie. Po lekturze zostało mi dziwne poczucie niedosytu, stąd tylko ocena dobra.

Na fabułę składają się bieżące wydarzenia oraz liczne retrospekcje, jakie snuje młoda bohaterka, która przybywa w rodzinne strony po tajemniczym zaginięciu jej ojca.
Towarzyszą jej kochanek oraz zaprzyjaźniona para, szybko jednak okazuje się, że ludzie ci są sobie obcy i z prawdziwymi przyjaciółmi nie mają wiele wspólnego.

Intrygujące są nakładające się na siebie historie, skrawki wspomnień oraz porównywanie kiedyś i dziś. Z tych fragmentów układa się opowieść, jednak czas nie płynie w niej linearnie, przez co czytelnik poznaje rzeczywistość wyrywkowo i musi pobawić się w układanie fabularnych puzzli....

xschills | 2016-06-09
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 09 czerwca 2016

O introwertyzmie, niezrozumieniu i ucieczce od samego siebie.

Z początku zapowiada się bardzo przeciętnie - czwórka przyjaciół jedzie w miejsce odcięte od cywilizacji by w przyjemnej chatce odpocząć i nakręcić ciekawy film. Z czasem jednak zauważamy, że mamy do czynienia z całkiem oryginalną, niezwykłą główną bohaterką. Jest zagubiona, czuje się obco, podobnie jak Meursault Camusa mimo swych starań nie czuje żadnych emocji: miłość, złość jest jej całkiem obca. Z czasem dokonuje się w niej przemiana, decyduje rzucić wszystko i oddać się naturze, wierząc, że w ten sposób nawiąże kontakt ze zmarłymi rodzicami.

"Wynurzenie" intryguje i pokazuje granice, do jakich uciec się może człowiek samotny i niezrozumiany przez świat, w poszukiwaniu sensu istnienia i samego siebie.

nulla | 2016-05-30
Przeczytana: 30 maja 2016

Mniej więcej piętnaście razy zaczynałam tę recenzję i kasowałam napisane początki, bo do niczego nie prowadziły i nic nie mówiły. Niezwykle trudno mi napisać, co czuję i obiektywnie spojrzeć na tę książkę, ponieważ czuję się przez Atwood zaczarowana.
Wczoraj wieczorem skończyłam książkę, którą czytałam, ale jeszcze nie chciało mi się spać, więc już w łóżku sięgnęłam po "Wynurzenie", by poczytać jeszcze z pół godziny. I od pierwszych stron książka wciągnęła mnie i trzymała, dopóki jej nie skończyłam. To krótka powieść, ale mimo wszystko, rzadko już przeżywam takie chwile, kiedy wszystko przestaje się liczyć, a ja nie mogę się pożegnać z książkowym światem, póki się nie skończy.
Kontekst polityczno-historyczny "Wynurzenia" zupełnie mnie nie zajmuje, raczej rozbawiły mnie antyamerykańskie tyrady Davida. Na marginesie zainteresowała mnie definicja "Amerykanina" stosowana przez główną bohaterkę, odnosząca się nie do narodowości, ale do charakteru, dążenia do dominacji, demonstracji...

macierzanka | 2015-09-08
Przeczytana: 05 września 2015

Tak to jest, kiedy poetki piszą powieści - jedna wielka metafora i klimat, który powstaje w głowie czytelnika, choć w książce właściwie go nie ma.
Trudna, chwilami nieprzyjemna i męcząca w lekturze opowieść o potrzebie poszukiwania rzeczywistości i prawdy pomiędzy schematami, stereotypami i złudzeniami. Została mi pod skórą.

Wojciech Gołębiewski | 2015-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Nie mogę się zdobyć na ulgową taryfę wobec swoich współobywateli Kanady i przez to, o ile dobrze pamiętam, tylko cykl "Ani z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery, czytany w dzieciństwie, nagradzam licznymi gwiazdkami. Również nie widzę powodu, aby powiedzieć cokolwiek pozytywnego o Atwood (ur,1939), po przeczytaniu jej drugiej książki pt "Wynurzenie" (1972), a dla mnie pierwszej i ostatniej. Mogę pozwolić sobie na wydanie opinii na podstawie jednej, jedynej lektury, bo akurat ta jest wszędzie wymieniana, jako ważna dla jej twórczości, a sam wydawca pisze:
"Powieść "Wynurzenie" uważana jest za jedną z jej najbardziej udanych książek. To na pozór owoc kontrkultury, która w Kanadzie rozkwitła pod koniec lat sześćdziesiątych. Palenie trawy, wyzywanie Amerykanów od faszystowskich świń, zamienianie się partnerami, przeciwstawianie natury cywilizacji... Ale ta niezwykła przygoda ma wymiar, który...

kurzan | 2013-09-24

oryginał

Madlena | 2011-02-24
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 23 lutego 2011

Bardzo trudno jest wystawić tu jakąkolwiek ocenę. Ta książka jest dobra, bez wątpienia. A mimo to, nie zachwyciła mnie.

Zaczynając - M. Atwood bardzo chłodno nakreśliła relacje między bohaterami i to jest wielka zaleta powieści. Zobowiązania czy ich brak, nowoczesność i swoboda zderzają się z pragnieniem "posiadania" kogoś, chęcią wyłączności i, przynajmniej w pewnym stopniu, stałości. Dwie pary, które chcą być ludźmi swoich czasów (Kanada lat 60.), gubią się w uczuciach jak dzieci. Noszą maski tak długo, że właściwie nie wiedzą chyba już po co. Autorka opisuje miłość jak ktoś przyglądający się ze zdziwieniem, ale i obojętnością. Nie gloryfikuje związków, ale też nie potępia. Zauważa, że istnieją i przygląda się z dystansem, nic więcej. Co za ciekawa, miła odmiana, gdy plakaty wokół krzyczą o najnowszej wspaniałej polskiej komedii romantycznej albo świeżej powieści miłosnej, obowiązkowo z happy endem.

W "Wynurzeniach" na pierwszy plan wysuwa się wątek powrotu do natury,...