Godzina pąsowej róży

Wydawnictwo: Siedmioróg

Powieść potwierdzająca słuszność powiedzenia, że podróże kształcą. Także te odbywane w czasie... Szesnastoletnia dziewczyna ze współczesnej powojennej Warszawy, za sprawą swojej babki zostaje przeniesiona o sto lat w przeszłość. Ubrana w ciasny gorset, umieszczona na pensji dla panien, na własnej skórze przekonuje się, jak wygląda życie według narzuconych przez kogoś zasad, zdyscyplinowane i oparte na nienaruszalnych wartościach. Kiedy Ania wraca do swojej rzeczywistości, jest już inną osobą - o wiele bardziej refleksyjną i lepiej rozumiejącą świat.

źródło opisu: https://siedmiorog.pl/godzina-pasowej-rozy.html

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Eudaimonia | 2014-04-24

Anda to niejako „starsza siostra” Małgosi („Małgosia contra Małgosia” Ewy Nowackiej). Jest to starszeństwo kreacji, nie wieku. Nieco młodsza metryklanie, tak samo naiwna, w zbliżonym stopniu infantylna i zadziorna.

Andzie nie zafundowano takich obyczajowych i historycznych perturbacji, jakie były udziałem Małgosi. Trafiła do minionego stulecia, spotkała znajome – choć epokowo zmienione – osoby, miała szansę i dostosowania się, i czerpania wiedzy, i znakomitej zabawy. Żadnej z tych szans nie wykorzystała. Czupurna, mało elastyczna, niezależna i bezkompromisowa buntuje się bez końca i zamiast obserwować i z obserwacji pozyskiwać wiedzę, traci czas i wpada w coraz silniejsze turbulencje.

Anda nie posiada nawet szczątkowej wiedzy o epoce, do której została przeniesiona. W wiedzę tę czternastolatka powinna być przecież wyposażona. W orientację historyczną wykraczającą poza przypomnienie, że o Polsce ówczesnej powiedzieć można było wiele, nie to wszakże, że była państwem...

Petit Elle | 2013-12-11

Babciu, kocham cię za polecenie tej książki!
W wieku lat 11 sięgnęłam po nią z niechęcią, a odłożyłam z uśmiechem na ustach.
Wiele książek czytam ponownie, bo zapomniałam już historii, ale tej... chyba nigdy!

Mostilia | 2014-05-05

Przez wiele lat próbowałam przekonać babcię, że nie wszystkie książki, które mi poleci mnie odstraszają. Chociaż, faktycznie, nie mogłyśmy nigdy trafić na powieść zachwycającą nas obie.
Wszystko zmieniło się od momentu w którym, naprawdę wiele lat temu, pokazała mi "Godzinę Pąsowej róży" autorstwa Marii Kruger.
Nastoletnia bohaterka cofa się w czasie i... W zasadzie to samo mnie zachwyciło i wywołało uśmiech na mojej twarzy! Nieraz zastanawiałam się jakby to było jakbym urodziła się wcześniej albo gdzie indziej i zaczynałam mieć na to odpowiedź!
Książkę odłożyłam z uśmiechem na twarzy i przekonaniem, że do niej wrócę. I do dzisiaj czyniłam to wielokrotnie za każdym razem będąc tak samo zachwyconą.
Mimo, że książka ma już naprawdę wiele lat mogę ją z lekkim sercem polecić każdemu kogo ciekawi jak współczesna nastolatka odnajdzie się w starszych czasach. Chociaż nie wiem czy współczesna to dobre określenie ;> W końcu nasza bohaterka naprawdę "nie urodziła się wczoraj"!...

Yoruichi | 2010-07-07

Czasami zastanawiałam się, jakby to było, gdybym urodziła się w innych czasach. Wyobrażałam to sobie z łatwością. Piękne suknie, mężczyźni w garniturach, więcej czasu na samo życie, a nie ciągła pogoń za zyskiem i karierą. Jednak lektura "Godziny pąsowej róży" diametralnie zmieniła mój pogląd na podróże w czasie.
Gdybym z obecną świadomością obudziła się pewnego ranka w przedwojennej Warszawie, zginęłabym zaraz po wyjściu na ulicę - albo zginęłoby samo miasto patrząc na moje dokonania.
Anda, czyli Ania to zbuntowana nastolatka, która ma za nic obowiązujące reguły. Pewnego dnia, gdy chce uniknąć kary, cofa wskazówki starego holenderskiego zegara, który należał do jej babki. Następnego dnia, zamiast w popielatych spodniach, budzi się w białych, sięgających łydki, perkalowych majtkach z falbankami. Później popełnia już jedną gafę za drugą.
Książka z dziedziny "za moich czasów, to...", jednak bez moralistycznych wywodów karcących młodzież.
Gorąco polecam.

lilka | 2013-11-29
Na półkach: Przeczytane, Mlodziezowe, Humor
Przeczytana: 28 listopada 1993

Czytalam te ksiazke wieki temu,ale to ze ja pamietam samo mowi za siebie. W dziecinstwie "zaliczylam" wiele ksiazek lecz ta zapadla mi gleboko w pamieci i nawet po parunastu lub dziesieciu latach przypominam sobie z niej szczegoly oraz fabule.Jest to swietna ksiazka dla nastolatkow. Moze kiedys do niej wroce a juz napewno polece swoim dzieciom

Garona | 2017-01-25
Na półkach: Przeczytane, Dzieciństwo

Cofanie się w czasie o wiek. Ulubiony motyw przewodni wielu pisarzy.
Książka z moich lat nastoletnich. Mam do niej sentyment, dostałam ją od mamy. Rozbudziła we mnie wtedy wyobraźnię i zabawę, którą uwielbiam nadal - co by było gdyby...?

Jest rok 1917. Co by było gdyby...?

Beata | 2015-01-21

Wspomnienie dzieciństwa

Devilek | 2014-02-17

Tym, co najbardziej uderza w książce jest świadomość, jak szybko i drastycznie zmienił się świat na przełomie XIX i XX wieku.

Gdybyśmy teraz cofnęli się o 80 lat, to nie byłoby tak źle - całkiem nieźle znamy czasy 1934 roku, nie są aż tak odmienne od naszych. Ale dla bohaterki książki jest to szok. Różnica między 1960 a 1880 jest tak rażąca, że nawet osobie zaznajomionej z historią i kulturą byłoby trudno się pozbierać. A co dopiero, skądinąd nieco głupiej, 14-latce?

Całość czyta się łatwo, przyjemnie, z lekkim rozbawieniem - aż szkoda, że nie znajduje się ona w kanonie lektur szkolnych. Samo porównywanie epok jest nawet zabawne (gdyby nie ta w/w świadomość), można się wiele nauczyć bądź zachęcić do uczenia. Bo książka mimochodem, ale jednak, pokazuje, jak ważna jest choćby najmniejsza wiedza o dawnych czasach.

monotema | 2010-12-19
Przeczytana: 17 grudnia 2010

Książkę czytałam dawno, ale pamiętam, jakie zrobiła na mnie wrażenie. To była nagroda za coś, bo nie pamiętam także za co. Dostałam ją w szkole podstawowej, pochłonęłam natychmiast. Potem był film z Elżbietą Czyżewska w roli głównej, też ulubiny. A o książce znów przypomniałam sobie, kiedy zaczęłam czytać książkę Jane Austin "Rozważna i romantyczna". Jakże niedorzeczne wydają się nam współczesnym problemy panien żyjących w XIX wieku. Oczywiście, każda z książek inna, jedna zwariowana, druga całkiem serio (no może prawie), ale i pisarki z różnych epok, więc spojrzenie na epokę też musiało być inne.

Wiktoria | 2014-02-09
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 07 lutego 2014

Lekka, przyjemnie się czyta. Dobry sposób aby oderwać się od szarej codzienności.

Zawsze marzyłam by urodzić się jakieś 100 lat wcześniej. Ta książka pozwoliła mi przenieść się (oczywiście w wyobraźni) w tamten czas. Bardzo mi się to podobało. Zdecydowanie jestem zdania ciotki Eleonory, to były bardzo piękne lata.

Co czytać dzieciom w wakacje?

​Wakacje to taki okres, kiedy rodzice mają czas na nadrobienie swoich zaległości lekturowych, ale także kiedy mogą wreszcie w spokoju usiąść ze swoimi dziećmi i z nimi poczytać. Wszak jest to jeden z najlepszych sposobów na wspólne spędzanie czasu.