Godzina pąsowej róży

Wydawnictwo: Siedmioróg
6,9 (2066 ocen i 119 opinii)
83-7162-504-9

Inne wydania

Powieść potwierdzająca słuszność powiedzenia, że podróże kształcą. Także te odbywane w czasie... Szesnastoletnia dziewczyna ze współczesnej powojennej Warszawy, za sprawą swojej babki zostaje przeniesiona o sto lat w przeszłość. Ubrana w ciasny gorset, umieszczona na pensji dla panien, na własnej skórze przekonuje się, jak wygląda życie według narzuconych przez kogoś zasad, zdyscyplinowane i oparte na nienaruszalnych wartościach. Kiedy Ania wraca do swojej rzeczywistości, jest już inną osobą - o wiele bardziej refleksyjną i lepiej rozumiejącą świat.

Sklep

• W krainie kolibrów
  • Wbrew sobie
  • Oko Boga
  • Biblioteka pana Lemoncella
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Wakacje

7,22 (18 ocen i opinii)
Biblioteka pana Lemoncella
Chris Grabenstein

8,1 (10 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

Czarny świt
Rolf Börjlind , Cilla Börjlind

7 (1 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Wiktoria | 2014-02-09
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 07 lutego 2014

Lekka, przyjemnie się czyta. Dobry sposób aby oderwać się od szarej codzienności.

Zawsze marzyłam by urodzić się jakieś 100 lat wcześniej. Ta książka pozwoliła mi przenieść się (oczywiście w wyobraźni) w tamten czas. Bardzo mi się to podobało. Zdecydowanie jestem zdania ciotki Eleonory, to były bardzo piękne lata.

sav | 2010-06-14

Fascynująca powieść, do której mam ochotę wrócić. Najbardziej poruszyło mnie, jak łatwo utożsamić się z główną bohaterką i razem z nią przełykać paskudnie gorzką pigułkę, jaką na początku serwuje jej "podróż". Morał, chociaż oczywisty, wkrada się subtelnie między wierszami, nie strasząc na dzień dobry i do widzenia. Styl miejscami jest przyciężkawy i może nie jest to książka do strawienia na raz, ale zdecydowanie warta przeczytania i refleksji.

lilka | 2013-11-29
Na półkach: Przeczytane, Mlodziezowe, Humor
Przeczytana: 28 listopada 1993

Czytalam te ksiazke wieki temu,ale to ze ja pamietam samo mowi za siebie. W dziecinstwie "zaliczylam" wiele ksiazek lecz ta zapadla mi gleboko w pamieci i nawet po parunastu lub dziesieciu latach przypominam sobie z niej szczegoly oraz fabule.Jest to swietna ksiazka dla nastolatkow. Moze kiedys do niej wroce a juz napewno polece swoim dzieciom

Tania | 2014-05-21

Zapadła mi w pamięci cudowna atmosfera książki

Isadora | 2010-10-22

Nietypowa opowieść z morałem dla młodzieży - nietypowa,bo morał podany jest w przystępny,nienachalny,łagodny sposób,jest raczej czymś w rodzaju delikatnego napomknienia,przyjacielskiego klepnięcia w ramię.
Poza tym sama opowieść jest interesująca i wciągająca.
Anda,energiczna,trzpiotowata i samowolna dziewczyna,aby uniknąć kary za spóźniony powrót do domu,nieopatrznie cofa wskazówki starego babcinego zegara.W godzinie pąsowej róży przenosi się w czasie do roku 1880.
Czuje się skrępowana nie tylko długą suknią,gorsetem i kapeluszem,ale także tym,że najwyraźniej żyjąca w tych czasach cała jej rodzina,wciąż zwraca jej uwagę na nieodpowiednie słownictwo i zachowanie,rodem z XX wieku.Z drugiej strony Anda nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości,nie w smak są jej sztywne zasady i starodawne obyczaje,zupełnie nie przystające do żywiołowego temperamentu dziewczyny.Za wszelką cenę pragnie ona odszukać stary zegar,by móc powrócić do czasów,w których wszystko było jej wolno,a ...

JoannaC62 | 2014-09-26

moja ulubiona ksiażka z dzieciństwa(jedna z wielu) idealna dla młodzieży_choć nie wiem czy tej dzisiejszej komputerowej nie mniej cudowna i magiczna zachęcam

monotema | 2010-12-19
Przeczytana: 17 grudnia 2010

Książkę czytałam dawno, ale pamiętam, jakie zrobiła na mnie wrażenie. To była nagroda za coś, bo nie pamiętam także za co. Dostałam ją w szkole podstawowej, pochłonęłam natychmiast. Potem był film z Elżbietą Czyżewska w roli głównej, też ulubiny. A o książce znów przypomniałam sobie, kiedy zaczęłam czytać książkę Jane Austin "Rozważna i romantyczna". Jakże niedorzeczne wydają się nam współczesnym problemy panien żyjących w XIX wieku. Oczywiście, każda z książek inna, jedna zwariowana, druga całkiem serio (no może prawie), ale i pisarki z różnych epok, więc spojrzenie na epokę też musiało być inne.

wolanka | 2013-10-05

Książkę czytałam jako mała dziewczynka (a właściwie mały mól książkowy) i byłam zachwycona. Gdy dziś do niej wracam mam wrażenie, że jest o lata świetlne lepsza niż te wszystkie współczesne powieści dla nastolatek... Bawi i uczy, chciałoby się rzec.

Anna | 2014-09-04

Jedna z moich ulubionych książek z czasów dorastania :)

Ewa | 2010-10-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: październik 2010

Egzemplarz "Godziny pąsowej róży" wpadł mi ręce przypadkiem, przy sprzątaniu. Zniszczony, zaczytany z pomiętą okładką, jeśli wierzyć dacie umieszczonej wewnątrz musiał jeszcze należeć do mojej Mamy. Ja rzecz jasna, jak chyba większość nastolatek książkę tę czytałam już dawno, dawno temu. Dziś chciałam tylko przejrzeć, trochę sobie przypomnieć i odłożyć na półkę. Jednak kiedy tylko przeczytałam pierwszą stronę nie umiałam się od pozycji oderwać - przeczytałam całą.

Czternastoletnia Anda mieszka ze swoją rodziną w kamienicy na ulicy Rakowieckiej. Jest typowym dzieckiem swojej epoki - nosi spodnie, tańczy rock and rolla i marzy o karierze pływaczki. Ma jednak rodziców, dla których bardziej interesującym aspektem jej przyszłości są postępy w nauce - na tym jednak polu, przynajmniej jeśli chodzi o matematykę, nasza bohaterka nie odnosi specjalnych sukcesów. Aby więc spędzić dodatkowy czas na basenie, postanawia oszukać rodziców i przestawić godzinę na zabytkowym zegarze - aby wszystkim...