Okładka książki Godzina pąsowej róży

Siedmioróg
83-7162-504-9
typ
papier
6.88 (1847 ocen i 101 opinii)

Opis książki

Powieść potwierdzająca słuszność powiedzenia, że podróże kształcą. Także te odbywane w czasie... Szesnastoletnia dziewczyna ze współczesnej powojennej Warszawy, za sprawą swojej babki zostaje przeniesiona o sto lat w przeszłość. Ubrana w ciasny gorset, umieszczona na pensji dla panien, na własnej skórze przekonuje się, jak wygląda życie według narzuconych przez kogoś zasad, zdyscyplinowane i oparte na nienaruszalnych wartościach. Kiedy Ania wraca do swojej rzeczywistości, jest już inną osobą - o wiele bardziej refleksyjną i lepiej rozumiejącą świat.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
monotema | 2010-12-19
Przeczytana: 17 grudnia 2010

Książkę czytałam dawno, ale pamiętam, jakie zrobiła na mnie wrażenie. To była nagroda za coś, bo nie pamiętam także za co. Dostałam ją w szkole podstawowej, pochłonęłam natychmiast. Potem był film z Elżbietą Czyżewska w roli głównej, też ulubiny. A o książce znów przypomniałam sobie, kiedy zaczęłam czytać książkę Jane Austin "Rozważna i romantyczna". Jakże niedorzeczne wydają się nam współczesnym problemy panien żyjących w XIX wieku. Oczywiście, każda z książek inna, jedna zwariowana, druga całkiem serio (no może prawie), ale i pisarki z różnych epok, więc spojrzenie na epokę też musiało być inne.

lilka | 2013-11-29
Na półkach: Humor, Mlodziezowe, Przeczytane
Przeczytana: 28 listopada 1993

Czytalam te ksiazke wieki temu,ale to ze ja pamietam samo mowi za siebie. W dziecinstwie "zaliczylam" wiele ksiazek lecz ta zapadla mi gleboko w pamieci i nawet po parunastu lub dziesieciu latach przypominam sobie z niej szczegoly oraz fabule.Jest to swietna ksiazka dla nastolatkow. Moze kiedys do niej wroce a juz napewno polece swoim dzieciom

wolanka | 2013-10-05

Książkę czytałam jako mała dziewczynka (a właściwie mały mól książkowy) i byłam zachwycona. Gdy dziś do niej wracam mam wrażenie, że jest o lata świetlne lepsza niż te wszystkie współczesne powieści dla nastolatek... Bawi i uczy, chciałoby się rzec.

Ewa | 2010-10-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: październik 2010

Egzemplarz "Godziny pąsowej róży" wpadł mi ręce przypadkiem, przy sprzątaniu. Zniszczony, zaczytany z pomiętą okładką, jeśli wierzyć dacie umieszczonej wewnątrz musiał jeszcze należeć do mojej Mamy. Ja rzecz jasna, jak chyba większość nastolatek książkę tę czytałam już dawno, dawno temu. Dziś chciałam tylko przejrzeć, trochę sobie przypomnieć i odłożyć na półkę. Jednak kiedy tylko przeczytałam pierwszą stronę nie umiałam się od pozycji oderwać - przeczytałam całą.

Czternastoletnia Anda mieszka ze swoją rodziną w kamienicy na ulicy Rakowieckiej. Jest typowym dzieckiem swojej epoki - nosi spodnie, tańczy rock and rolla i marzy o karierze pływaczki. Ma jednak rodziców, dla których bardziej interesującym aspektem jej przyszłości są postępy w nauce - na tym jednak polu, przynajmniej jeśli chodzi o matematykę, nasza bohaterka nie odnosi specjalnych sukcesów. Aby więc spędzić dodatkowy czas na basenie, postanawia oszukać rodziców i przestawić godzinę na zabytkowym zegarze - aby wszystkim wyd...

Basia | 2013-02-24
Przeczytana: 16 lutego 2013

Podróże to zajęcie bardzo interesujące, a przy okazji rozwijające. Co zatem można powiedzieć o... podróżach w czasie? Po pierwsze - jak na razie nie mamy możliwości ich "wypróbowania" (no chyba że w snach czy wyobraźni). Po drugie - gdyby jednak istniały na pewno byłyby fascynujące oraz o wiele bardziej ciekawsze niż te normalne. Ale... Zastanówmy się, czy to naprawdę byłoby takie świetne? I bezpieczne? Poznajcie główną bohaterkę powieści "Godzina pąsowej róży", która trafia do czasów XIX wieku...

Anda Szemiot - zwyczajna czternastolatka, uczęszczająca do liceum. No właśnie - czy aby na pewno zwyczajna? Pewnego dnia podczas przekręcania godziny w zegarze (aby dowiedzieć się dlaczego bohaterka to zrobiła, zajrzyjcie po prostu do książki :)) Anda cofa się w czasie, prosto w XIX wiek, a dokładnie do 1880 roku. Choć życie w tych latach na pozór wydaje się takie proste, wcale takie nie jest. Nie ma elektryczności, telewizji czy radia również. Trzeba zachowywać się tak, aby inni ludzie i są...

Kate | 2013-05-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 25 maja 2013

Bardzo łatwo było mi przenieść się razem z Andą w wir przeszłości. Ta książką była rajem dla mojej wyobraźni. Niezwykle ciekawa.. Nawet gdy już nie miałam siły dalej czytać to przez moją ogromną ciekawość chwilka przerwy przed kolejnym otwarciem książki musiała mi wystarczyć aby nabrać sił. Przyznam szczerze, że do wyboru tej książki zachęciła mnie okładka (czytałam wydanie ze zdjęciami z ekranizacji). Na początku cała ta scena z ciocią Eleonorą wychodzącą z obrazu itd. wydawała mi się zbyt wymyślna i zaczęłam mieć obawy co do tej książki. Jednak to co działo się w utworze później szybko mi ten początek zrekompensowało a co więcej zaczął mi się on wydawać ciekawy i nietypowy. Myślę, że autorka naprawdę przemyślała to co napisała. Było to widać w niektórych drobnych szczegółach. Zamiaruję, obejrzeć film na podstawie książki i bardzo chętnie przeczytałabym drugi tom.

Aguszku | 2014-05-15
Przeczytana: 14 maja 2014

Przede wszystkim na książkę należy patrzeć z perspektywy pewnego wieku i z pewnym dystansem, bo nuż któraś z dziewczynek zacznie bawić się porcelanowymi zegarami! Trochę fantastyki, trochę literatury młodzieżowej i... "Godzina pąsowej róży"!
Dawno chciałam ją przeczytać aż w końcu mi się udało - mając kres swoich "nastu lat" książka nie jest dla mnie tak ciekawa jak kiedyś przypuszczałam jednak nadal warta przeczytania. Zachowanie czternastoletniej Andy nieco odbiega od moich wyobrażeń "gdybym ja była w takiej sytuacji...", ale czy dojrzałości zachowania oczekuje się od nastolatki? Główna bohaterka mimo wszystko wzbudza sympatię.
Zdecydowanie polecam mniej i bardziej romantycznym nastolatkom. Chociaż ta książka nie jest dla dziewcząt z wiekiem, sama w sobie ma ducha wielu minionych lat.

Melba | 2014-03-04

Tej i jej podobnym książkom zawdzięczam swoją wyobraźnię, zamiłowanie do książek, do nauki, do historii. Niebanalna bohaterka, ciekawe czasy i szalona przygoda, zrealizowana w sposób zachwycający mnie i dziś, -dzieści lat po tym, jak pierwszy raz czytałam o Anuli, niepokornej nastolatce z własnym pomysłem na życie, siostrę i "starych". Wg mnie kolejna obowiązkowa lektura :)

Kotkad | 2014-02-10

Jedna z tych książek która wpadła w ręce chyba każdej dziewczynie w klasie i która wymieniałyśmy się gdy tylko kolejna z nas doszła do ostatniej kropki.

Cassin89 | 2011-04-02

Podróże w czasie to jest to ;) Zachęcam też do obejrzenia ekranizacji. Sporo pozmieniane ale historia nadal szalenie ciekawa !

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto