Godzina pąsowej róży

Wydawnictwo: Siedmioróg
83-7162-504-9

Inne wydania

Powieść potwierdzająca słuszność powiedzenia, że podróże kształcą. Także te odbywane w czasie... Szesnastoletnia dziewczyna ze współczesnej powojennej Warszawy, za sprawą swojej babki zostaje przeniesiona o sto lat w przeszłość. Ubrana w ciasny gorset, umieszczona na pensji dla panien, na własnej skórze przekonuje się, jak wygląda życie według narzuconych przez kogoś zasad, zdyscyplinowane i oparte na nienaruszalnych wartościach. Kiedy Ania wraca do swojej rzeczywistości, jest już inną osobą - o wiele bardziej refleksyjną i lepiej rozumiejącą świat.

• Magisterium II: Miedziana rękawica
  • Niebezpieczne kłamstwa
  • Twoim śladem
  • Felix Austria
  • Mity i zgrzyty
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Piękny sekret

7 (3 ocen i opinii)
Mity i zgrzyty
Tadeusz Boy-Żeleński , Jan Gondowicz

0 (0 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

Wstyd
Helen FitzGerald

5,08 (13 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
lilka | 2013-11-29
Na półkach: Przeczytane, Mlodziezowe, Humor
Przeczytana: 28 listopada 1993

Czytalam te ksiazke wieki temu,ale to ze ja pamietam samo mowi za siebie. W dziecinstwie "zaliczylam" wiele ksiazek lecz ta zapadla mi gleboko w pamieci i nawet po parunastu lub dziesieciu latach przypominam sobie z niej szczegoly oraz fabule.Jest to swietna ksiazka dla nastolatkow. Moze kiedys do niej wroce a juz napewno polece swoim dzieciom

Devilek | 2014-02-17

Tym, co najbardziej uderza w książce jest świadomość, jak szybko i drastycznie zmienił się świat na przełomie XIX i XX wieku.

Gdybyśmy teraz cofnęli się o 80 lat, to nie byłoby tak źle - całkiem nieźle znamy czasy 1934 roku, nie są aż tak odmienne od naszych. Ale dla bohaterki książki jest to szok. Różnica między 1960 a 1880 jest tak rażąca, że nawet osobie zaznajomionej z historią i kulturą byłoby trudno się pozbierać. A co dopiero, skądinąd nieco głupiej, 14-latce?

Całość czyta się łatwo, przyjemnie, z lekkim rozbawieniem - aż szkoda, że nie znajduje się ona w kanonie lektur szkolnych. Samo porównywanie epok jest nawet zabawne (gdyby nie ta w/w świadomość), można się wiele nauczyć bądź zachęcić do uczenia. Bo książka mimochodem, ale jednak, pokazuje, jak ważna jest choćby najmniejsza wiedza o dawnych czasach.

Wiktoria | 2014-02-09
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 07 lutego 2014

Lekka, przyjemnie się czyta. Dobry sposób aby oderwać się od szarej codzienności.

Zawsze marzyłam by urodzić się jakieś 100 lat wcześniej. Ta książka pozwoliła mi przenieść się (oczywiście w wyobraźni) w tamten czas. Bardzo mi się to podobało. Zdecydowanie jestem zdania ciotki Eleonory, to były bardzo piękne lata.

sav | 2010-06-14

Fascynująca powieść, do której mam ochotę wrócić. Najbardziej poruszyło mnie, jak łatwo utożsamić się z główną bohaterką i razem z nią przełykać paskudnie gorzką pigułkę, jaką na początku serwuje jej "podróż". Morał, chociaż oczywisty, wkrada się subtelnie między wierszami, nie strasząc na dzień dobry i do widzenia. Styl miejscami jest przyciężkawy i może nie jest to książka do strawienia na raz, ale zdecydowanie warta przeczytania i refleksji.

Isadora | 2010-10-22

Nietypowa opowieść z morałem dla młodzieży - nietypowa,bo morał podany jest w przystępny,nienachalny,łagodny sposób,jest raczej czymś w rodzaju delikatnego napomknienia,przyjacielskiego klepnięcia w ramię.
Poza tym sama opowieść jest interesująca i wciągająca.
Anda,energiczna,trzpiotowata i samowolna dziewczyna,aby uniknąć kary za spóźniony powrót do domu,nieopatrznie cofa wskazówki starego babcinego zegara.W godzinie pąsowej róży przenosi się w czasie do roku 1880.
Czuje się skrępowana nie tylko długą suknią,gorsetem i kapeluszem,ale także tym,że najwyraźniej żyjąca w tych czasach cała jej rodzina,wciąż zwraca jej uwagę na nieodpowiednie słownictwo i zachowanie,rodem z XX wieku.Z drugiej strony Anda nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości,nie w smak są jej sztywne zasady i starodawne obyczaje,zupełnie nie przystające do żywiołowego temperamentu dziewczyny.Za wszelką cenę pragnie ona odszukać stary zegar,by móc powrócić do czasów,w których wszystko było jej wolno,a ...

monotema | 2010-12-19
Przeczytana: 17 grudnia 2010

Książkę czytałam dawno, ale pamiętam, jakie zrobiła na mnie wrażenie. To była nagroda za coś, bo nie pamiętam także za co. Dostałam ją w szkole podstawowej, pochłonęłam natychmiast. Potem był film z Elżbietą Czyżewska w roli głównej, też ulubiny. A o książce znów przypomniałam sobie, kiedy zaczęłam czytać książkę Jane Austin "Rozważna i romantyczna". Jakże niedorzeczne wydają się nam współczesnym problemy panien żyjących w XIX wieku. Oczywiście, każda z książek inna, jedna zwariowana, druga całkiem serio (no może prawie), ale i pisarki z różnych epok, więc spojrzenie na epokę też musiało być inne.

Monika | 2015-09-06
Przeczytana: 06 września 2015

Była to książka, do której w czasach młodzieńczych wracałam wielokrotnie. Od jakiegoś czasu planowałam znowu wyruszyć z Andą w podróż w czasie, do epoki babki Eleonory. Obawiałam się trochę tego, w jaki sposób będę teraz odbierała "Godzinę pąsowej róży", bo przecież mam już te dwadzieścia lat więcej. Po ponownej lekturze stwierdziłam, że główna bohaterka, troszkę głupiutka i naiwna Anda jest tak samo zabawna i sympatyczna, jak wtedy, gdy wyruszałam na moje pierwsze spotkanie z nią. Byłam wtedy jej rówieśnicą.

Książkę jest lekka i zabawna. Czyta się ją bardzo szybko, mi na podróż do XIX wieku wystarczył jeden wieczór. Nie wiem, jak "Godzinę pąsowej róży" odbiorą młodzi czytelnicy, ale dla mnie — jak pewnie dla wielu moich rówieśników — powieść ta, to sentymentalna podróż do beztroskich lat młodzieńczych.

JoannaC62 | 2014-09-26

moja ulubiona ksiażka z dzieciństwa(jedna z wielu) idealna dla młodzieży_choć nie wiem czy tej dzisiejszej komputerowej nie mniej cudowna i magiczna zachęcam

wolanka | 2013-10-05

Książkę czytałam jako mała dziewczynka (a właściwie mały mól książkowy) i byłam zachwycona. Gdy dziś do niej wracam mam wrażenie, że jest o lata świetlne lepsza niż te wszystkie współczesne powieści dla nastolatek... Bawi i uczy, chciałoby się rzec.

Anna | 2014-09-04

Jedna z moich ulubionych książek z czasów dorastania :)

Co czytać dzieciom w wakacje?

​Wakacje to taki okres, kiedy rodzice mają czas na nadrobienie swoich zaległości lekturowych, ale także kiedy mogą wreszcie w spokoju usiąść ze swoimi dziećmi i z nimi poczytać. Wszak jest to jeden z najlepszych sposobów na wspólne spędzanie czasu.