Okładka książki Godzina pąsowej róży

Siedmioróg
83-7162-504-9
typ
papier
6,89 (1909 ocen i 108 opinii)

Opis książki

Powieść potwierdzająca słuszność powiedzenia, że podróże kształcą. Także te odbywane w czasie... Szesnastoletnia dziewczyna ze współczesnej powojennej Warszawy, za sprawą swojej babki zostaje przeniesiona o sto lat w przeszłość. Ubrana w ciasny gorset, umieszczona na pensji dla panien, na własnej skórze przekonuje się, jak wygląda życie według narzuconych przez kogoś zasad, zdyscyplinowane i oparte na nienaruszalnych wartościach. Kiedy Ania wraca do swojej rzeczywistości, jest już inną osobą - o wiele bardziej refleksyjną i lepiej rozumiejącą świat.

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
lilka | 2013-11-29
Na półkach: Humor, Mlodziezowe, Przeczytane
Przeczytana: 28 listopada 1993

Czytalam te ksiazke wieki temu,ale to ze ja pamietam samo mowi za siebie. W dziecinstwie "zaliczylam" wiele ksiazek lecz ta zapadla mi gleboko w pamieci i nawet po parunastu lub dziesieciu latach przypominam sobie z niej szczegoly oraz fabule.Jest to swietna ksiazka dla nastolatkow. Moze kiedys do niej wroce a juz napewno polece swoim dzieciom

monotema | 2010-12-19
Przeczytana: 17 grudnia 2010

Książkę czytałam dawno, ale pamiętam, jakie zrobiła na mnie wrażenie. To była nagroda za coś, bo nie pamiętam także za co. Dostałam ją w szkole podstawowej, pochłonęłam natychmiast. Potem był film z Elżbietą Czyżewska w roli głównej, też ulubiny. A o książce znów przypomniałam sobie, kiedy zaczęłam czytać książkę Jane Austin "Rozważna i romantyczna". Jakże niedorzeczne wydają się nam współczesnym problemy panien żyjących w XIX wieku. Oczywiście, każda z książek inna, jedna zwariowana, druga całkiem serio (no może prawie), ale i pisarki z różnych epok, więc spojrzenie na epokę też musiało być inne.

wolanka | 2013-10-05

Książkę czytałam jako mała dziewczynka (a właściwie mały mól książkowy) i byłam zachwycona. Gdy dziś do niej wracam mam wrażenie, że jest o lata świetlne lepsza niż te wszystkie współczesne powieści dla nastolatek... Bawi i uczy, chciałoby się rzec.

Ewa | 2010-10-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: październik 2010

Egzemplarz "Godziny pąsowej róży" wpadł mi ręce przypadkiem, przy sprzątaniu. Zniszczony, zaczytany z pomiętą okładką, jeśli wierzyć dacie umieszczonej wewnątrz musiał jeszcze należeć do mojej Mamy. Ja rzecz jasna, jak chyba większość nastolatek książkę tę czytałam już dawno, dawno temu. Dziś chciałam tylko przejrzeć, trochę sobie przypomnieć i odłożyć na półkę. Jednak kiedy tylko przeczytałam pierwszą stronę nie umiałam się od pozycji oderwać - przeczytałam całą.

Czternastoletnia Anda mieszka ze swoją rodziną w kamienicy na ulicy Rakowieckiej. Jest typowym dzieckiem swojej epoki - nosi spodnie, tańczy rock and rolla i marzy o karierze pływaczki. Ma jednak rodziców, dla których bardziej interesującym aspektem jej przyszłości są postępy w nauce - na tym jednak polu, przynajmniej jeśli chodzi o matematykę, nasza bohaterka nie odnosi specjalnych sukcesów. Aby więc spędzić dodatkowy czas na basenie, postanawia oszukać rodziców i przestawić godzinę na zabytkowym zegarze - aby wszystkim wyd...

JoannaC62 | 2014-09-26

moja ulubiona ksiażka z dzieciństwa(jedna z wielu) idealna dla młodzieży_choć nie wiem czy tej dzisiejszej komputerowej nie mniej cudowna i magiczna zachęcam

Anna | 2014-09-04

Jedna z moich ulubionych książek z czasów dorastania :)

Basia | 2013-02-24
Przeczytana: 16 lutego 2013

Podróże to zajęcie bardzo interesujące, a przy okazji rozwijające. Co zatem można powiedzieć o... podróżach w czasie? Po pierwsze - jak na razie nie mamy możliwości ich "wypróbowania" (no chyba że w snach czy wyobraźni). Po drugie - gdyby jednak istniały na pewno byłyby fascynujące oraz o wiele bardziej ciekawsze niż te normalne. Ale... Zastanówmy się, czy to naprawdę byłoby takie świetne? I bezpieczne? Poznajcie główną bohaterkę powieści "Godzina pąsowej róży", która trafia do czasów XIX wieku...

Anda Szemiot - zwyczajna czternastolatka, uczęszczająca do liceum. No właśnie - czy aby na pewno zwyczajna? Pewnego dnia podczas przekręcania godziny w zegarze (aby dowiedzieć się dlaczego bohaterka to zrobiła, zajrzyjcie po prostu do książki :)) Anda cofa się w czasie, prosto w XIX wiek, a dokładnie do 1880 roku. Choć życie w tych latach na pozór wydaje się takie proste, wcale takie nie jest. Nie ma elektryczności, telewizji czy radia również. Trzeba zachowywać się tak, aby inni ludzie i są...

wiśnia912 | 2012-11-11
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane

"Godzinę pąsowej róży" czytałam dawno, ale lektura ta na długo pozostanie w mojej pamięci. Czasami myślę jakby to było gdybym urodziła się w innej epoce. Są takie momenty, w których bardzo chciałabym żeby tak było. Jakby to było nosić gorset, długą suknię, chodzić na randki z przyzwoitką? Na pewno byłoby mi gorąco w tym stroju... Zawsze lubiłam fantazjować, że żyję w XVIII/XIX wieku. "Godzina pąsowej róży" nieco zmieniła moje wyobrażenia.

Anda jest typową nastolatką. Uwielbia pływać. Pewnego dnia, aby mieć usprawiedliwienie, że siedziała tak długo na basenie przesuwa wskazówki zabytkowego zegara po jakiejś praciotce. Robi to jednak o niewłaściwej porze, bo w tytułową "godzinę pąsowej róży". Pamiątka rodzinna okazuje się nie być zwykłym zegarkiem i przenosi dziewczynę o sto lat wstecz. Teraz Anda musi chodzić w gorsetach, majtkach do łydek, kapeluszach, długich sukniach. Do tego musi zachowywać się jak na młodą damę tamtych czasów przystało. Dziewczyna usilnie próbuje wrócić do swoich...

Kate | 2013-05-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 25 maja 2013

Bardzo łatwo było mi przenieść się razem z Andą w wir przeszłości. Ta książką była rajem dla mojej wyobraźni. Niezwykle ciekawa.. Nawet gdy już nie miałam siły dalej czytać to przez moją ogromną ciekawość chwilka przerwy przed kolejnym otwarciem książki musiała mi wystarczyć aby nabrać sił. Przyznam szczerze, że do wyboru tej książki zachęciła mnie okładka (czytałam wydanie ze zdjęciami z ekranizacji). Na początku cała ta scena z ciocią Eleonorą wychodzącą z obrazu itd. wydawała mi się zbyt wymyślna i zaczęłam mieć obawy co do tej książki. Jednak to co działo się w utworze później szybko mi ten początek zrekompensowało a co więcej zaczął mi się on wydawać ciekawy i nietypowy. Myślę, że autorka naprawdę przemyślała to co napisała. Było to widać w niektórych drobnych szczegółach. Zamiaruję, obejrzeć film na podstawie książki i bardzo chętnie przeczytałabym drugi tom.

Aguszku | 2014-05-15
Przeczytana: 14 maja 2014

Przede wszystkim na książkę należy patrzeć z perspektywy pewnego wieku i z pewnym dystansem, bo nuż któraś z dziewczynek zacznie bawić się porcelanowymi zegarami! Trochę fantastyki, trochę literatury młodzieżowej i... "Godzina pąsowej róży"!
Dawno chciałam ją przeczytać aż w końcu mi się udało - mając kres swoich "nastu lat" książka nie jest dla mnie tak ciekawa jak kiedyś przypuszczałam jednak nadal warta przeczytania. Zachowanie czternastoletniej Andy nieco odbiega od moich wyobrażeń "gdybym ja była w takiej sytuacji...", ale czy dojrzałości zachowania oczekuje się od nastolatki? Główna bohaterka mimo wszystko wzbudza sympatię.
Zdecydowanie polecam mniej i bardziej romantycznym nastolatkom. Chociaż ta książka nie jest dla dziewcząt z wiekiem, sama w sobie ma ducha wielu minionych lat.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • David Weber
    62. rocznica
    urodzin
    Życie byłoby znacznie przyjemniejsze, gdyby tak powywieszać wszystkich polityków
  • Stephen R. Covey
    82. rocznica
    urodzin
    Przyjacielu, kochać to czasownik. Miłość, uczucie, to owoc tego czasownika. Zatem kochaj ją. Służ jej. Poświęcaj się. Współczuj. Doceniaj. Utwierdzaj ją. Czy jesteś gotów to robić?
  • Wieniedikt Jerofiejew
    76. rocznica
    urodzin
    - O-o-o-o! Niezrównoważenie psychiczne to moje marzenie! - i ośmielę się na szczerość - w marzeniach jestem wariatem! O, nie wiecie, panowie, co to takiego bezsenność marzeń... i stan zapalny marzeń przy bezsenności...
  • Ted Dekker
    52. rocznica
    urodzin
    Trzeba samemu mieć obsesję, żeby rozpoznać ją u drugiego człowieka.
  • Fernando Vallejo
    72. rocznica
    urodzin
    Przestałem być jednym i jesteśmy dwoma: jednym nierozłącznym w dwóch różnych osobach. To jest moja nowa teologia Dwójcy, przeciwstawiona teologii Trójcy: dwie osoby, które potrzebują siebie nawzajem do miłości; przy trzech już zaczyna się orgia
  • Jun'ichi Watanabe
    81. rocznica
    -Chcę być lekarzem.
    Ginko za bardzo się wstydziła,żeby to powiedzieć głośno,gdy się uczyła u Yorikuniego,lecz teraz przyszło jej to bez trudu.
    Po części dlatego,że nabrała odwagi,po części-bo czasy się zmieniły na tyle,że kobieta mogła mieć ambicje,nie narażając się na pogardę.
  • Szymon Szymonowic
    456. rocznica
  • Emma Donoghue
    45. rocznica
    urodzin
    Jak o czymś myślimy, nadajemy temu moc
  • Natalka Babina
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzie rodzą się nie po to, żeby im było dobrze. W najlepszym wypadku przychodzą na ten świat po to, żeby dobrze było komu innemu.
  • Anatol Stern
    115. rocznica
  • Jerzy Kukuczka
    25. rocznica
    śmierci
    Widziałem w górach ludzi, którzy nigdy nie chodzą do kościoła. A tam się modlili.

Znajdź nas na Facebooku