Przyjaciele z Breslau

Wydawnictwo: Verdana
2 wojna światowa, Wrocław
Marta

Powieść Adama Seredyńskiego, opatrzona głębokim mottem Alberta Camus, ukazuje grono rówieśników na tle Wrocławia, w październiku 1944 roku. Wciągająca od pierwszych stron fabuła przenosi nas w tamte czasy. Wyobraźnia młodego, bo tylko dwunastoletniego autora, stworzyła bohaterów, pochodzących z różnych nacji: Niemców, Polaka, Żyda. Przedstawiono rozmaite ich zajęcia: począwszy od prozaicznych...

Wciągająca od pierwszych stron fabuła przenosi nas w tamte czasy. Wyobraźnia młodego, bo tylko dwunastoletniego autora, stworzyła bohaterów, pochodzących z różnych nacji: Niemców, Polaka, Żyda. Przedstawiono rozmaite ich zajęcia: począwszy od prozaicznych (łowienie ryb, handel, prace gospodarce) aż po wydarzenia przygodowe, ściśle powiązane jednak z sytuacją polityczną.

Każda z postaci została wyraziście sportretowana. Autorowi udało się uniknąć zaszufladkowania osób: jeden z Niemców to serdeczny przyjaciel Polaka-Andrzeja, gotowy do poświęceń w imię ich przyjaźni i vice versa.

Nie można nie wspomnieć o intrydze, trzymającej w napięciu zagadce, która pojawia się w dramatycznym momencie aresztowania rodziny Natana Goldberga. Do jej rozwikłania konieczna okazuje się znajomość Starego Testamentu oraz Fausta Goethego. Z innych odniesień do dziedzictwa kulturowego warto wymienić, stronice, obrazujące kultywowanie tradycji żydowskiej (szabas).

Narrator wprowadza czytelnika w ówczesny Wrocław-Breslau, podając liczne, zgodne z epoką detale. Dzięki nim i plastycznym opisom odbiorca może przemieszczać się po ulicach miasta, odwiedzić na przykład magiel, antykwariat, zrobić zakupy na Hali Targowej. Jednocześnie Adam Seredyński zapanował nad wieloma, przeplatającymi się wątkami, uzyskując spójną, przemyślaną kompozycję utworu.

Chociaż książka opowiada o czasach wojny, to jednak nie czuje się jej grozy. Niewątpliwie przyczynił się do tego optymizm bohaterów, ich poczucie humoru, w jakie „wyposażył” ich młody autor.

Komunikatywny język, dyskretnie podane środki stylistyczne, a przede wszystkim bogactwo dialogów to walory językowe książki, dające autentyczną radość z czytania.

Podsumowując stwierdzić należy, że Przyjaciele to powieść niezwykle dojrzała, dowodząca fascynacji autora historią, ale i również wystawiająca mu wysoką notę w aspekcie umiejętności wykreowania własnego, oryginalnego świata.

źródło opisu: www.biblioteka-gromadka.pl/

źródło okładki: http://booklikes.com

beata | 2012-04-28
Na półkach: Przeczytane, Pozostałe
Przeczytana: 2010 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jak na debiut tak młodego pisarza jest ok. Jednak nie jest to mój typ książek który lubie czytać.

sarta1 | 2016-01-06
Victoria2509 | 2015-12-11