Wybór komedii i fragmentów

Wybór komedii i zachowanych fragmentów Menandra, greckiego twórcy żyjącego w Atenach w III wieku przed naszą erą.

Konrad Akowacz | 2014-11-11
Przeczytana: 08 listopada 2014

Wybór Komedii Menandra to oczywiście lektura specyficzna. Po pierwsze teksty liczą ponad 2 tysiące lat, po drugie z oryginałów najlepiej zachowanych utworów zostało 60-70% tekstu.

Z powyższych powodów na pewno nie jest to lektura popularna i służąca za rozrywkę. Jednak posiada ona niezwykłą wartość historyczno-literacką. Raz, że daje świadectwo ówczesnych obyczajów, dwa, że Menander jako autor jest twórcą komedii nowej- naśladowanej potem w Rzymie przez Plauta, czy nieco już bliżej naszych czasów przez Moliera.

Z tego też powodu warto: dokładnie przeczytać wstęp, a nieco pobieżniej tekst właściwy komedii. Dla wszystkich fanów antyku na pewno lektura obowiązkowa.

Anna | 2016-10-29
Przeczytana: 1983 rok