Na krawędzi. Moja opowieść

On the Edge. My Story
978-83-240-1364-7
top gear, richard hammond
Gantu_mn

Richard Hammond, jedna z gwiazd Top Gear, opowiada o uzależnieniu od adrenaliny, biciu rekordu prędkości i wypadku, w którym omal nie stracił życia. 20 września 2006 roku podczas kręcenia jednego z odcinków Top Gear Hammond próbował pobić rekord prędkości lądowej Wielkiej Brytanii. Kiedy pędził ponad 450 kilometrów na godzinę bolidem Vampire z silnikiem odrzutowym, w pewnym momencie samochód...

20 września 2006 roku podczas kręcenia jednego z odcinków Top Gear Hammond próbował pobić rekord prędkości lądowej Wielkiej Brytanii. Kiedy pędził ponad 450 kilometrów na godzinę bolidem Vampire z silnikiem odrzutowym, w pewnym momencie samochód oderwał się od ziemi, wypadł z toru i kilkakrotnie przekoziołkował. Życie Hammonda zawisło na włosku...

Książka opowiada nie tylko o kulisach wypadku, ale także o wcześniejszych kaskaderskich wyczynach autora, poczynając od sińców i zadrapań zdobywanych podczas dziecięcych akrobacji rowerowych, a kończąc na zatapianiu samochodu na planie Top Gear. To również niezwykle dramatyczna historia dochodzenia do zdrowia po wypadku. O przebudzeniu Hammonda ze śpiączki, próbach odzyskania utraconej w wyniku wstrząsu mózgu pamięci i żmudnej rekonwalescencji niezwykle ciepło i wzruszająco opowiada jego żona Mindy. Jak trudne to było dla niej doświadczenie, niech świadczą słowa, które usłyszała od Richarda po przebudzeniu: „Jesteś zbyt urocza, by być czyjąś żoną. Moja żona jest Francuzką”.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: www.ksiegarniakonskie.pl

Miyako | 2014-02-06
Na półkach: Przeczytane, Marcin, 2014
Przeczytana: 06 lutego 2014

Generalnie nie lubię niczego co przypomina mi biografię. Pewnie spowodowane jest to tym, że nie interesuje mnie prywatne życie sław. Uważam, że zasługują na to, aby mieć chwilę wytchnienia, więc omijam szerokim łukiem wszelkiego rodzaju plotkarskie portale, żeby nie dokładać swojej cegiełki do popytu na plotki. Po celebryckie biografie też rzadko sięgam, a w wiekszości uważam je za próbę zarobienia na własnej prywatności i po prostu mnie to drażni.
Ale...
Czasem są od tego wyjątki.Na przykład połykam wszelkie biografie Depeche Mode, mimo że niczym mnie zaskakują. Raz na jakiś czas też wpada mi książka o kimś lub napisana przez kogoś, kogo w jakiś sposób sobie cenię, a jeśli do tego słyszę dobrą jej rekomendację, to przełamuję się i zaczynam czytać. Rzadko kiedy czuję się nią pochłonięta - nie każdy kto pisze książkę, ma do tego dryg. Ale czytam, zaspokajam potrzebę wiedzy i ciekawości.
Podobnie było 'Na krawędzi. Moja opowieść'. Zaczęłam ją czytać, bo bardzo lubię Top Gear, a sam...

Wujek_Grzyb | 2013-06-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Biografie

Richarda Hammonda wszystkim tym którzy lubią samochody nie muszę przedstawiać. Ale zrobię to dla tych co ryk silników, dym palonej gumy i naprawa samochodu jest czymś okropnym. Richard urodził się 19 grudnia 1969 w Solihull, jest brytyjskim dziennikarzem oraz jednym z prezenterów popularnego programu telewizyjnego Top Gear (prowadzi razem z: James May i Jeremy Clarkson).

Prowadził również program "Brainiac" który w Polsce był emitowany na kanale Discovery Channel. Gdzie w konwencji popularnonaukowej prowadził rożne eksperymenty, robił to w niekonwencjonalny sposób a czasem aż kontrowersyjny.

"Na Krawędzi, moja opowieść" zaczyna się normalnie jak każda biograficzna książka. Poznajemy jak wygląda dzieciństwo kogoś uzależnionego już wtedy od adrenaliny. Razem z naszym bohaterem wspominamy jak chciał zaimponować znajomym bawiąc się w kaskadera skaczącego rowerem nad rampą, albo jak w szkole można szybko przemieścić się z jednego balkonu na drugi oczywiście jak żaden nauczyciel nie...

| 2013-05-21
Przeczytana: 17 lutego 2013

Książka skupia się przede wszystkim na dramatycznie wyglądającym wypadku, który wydarzył się w 2006 roku, kiedy to Hammond bił rekord prędkości. Współautorką książki jest Mindy - jego żona - która opisuje powrót do zdrowia swojego męża.
Z racji tego, że jest to biografia to nie mogło zabraknąć opisu dzieciństwa oraz tego, jak Richard Hammond trafił do programu Top Gear.

Jakub Czaboćko | 2012-12-29
Przeczytana: 09 stycznia 2013

Wydana nakładem Znaku Na krawędzi: Moja opowieść Richarda Hammonda, a właściwie Richarda i Mindy Hammond to opowieść która mocno mnie zaskoczyła i poruszyła. Znając życiowe poczynania Hammonda (zwanego też Chomikiem ze względu na swój wzrost i często bujną czuprynę) spodziewałem się historii o kolejnych jego podbojach i przygodach. Pełnych adrenaliny wariactwach których finałem była przejażdżka jednym z najszybszych pojazdów lądowych na świecie. Pojazdem w którym przy prędkości ponad 400 km/h pękła opona doprowadzając do tragicznego wypadku z którego jakimś cudem uszedł żywy.
Hammonda większość ludzi zna z bardzo specyficznych programów, motoryzacyjnego Top Gear oraz naukowego Brainiac. Książka którą dostałem do rąk dzięki Archer związana jest mocno z tym pierwszym, motoryzacyjnym. Na początku poznajemy szybką historię jego dzieciństwa, rodzącej się pasji do motoryzacji i adrenaliny. Dowiadujemy się jak wyglądała droga do sławy (czyli jak to się stało, że znalazł się w...

Rafal Bujnowski | 2012-11-02
Przeczytana: 01 grudnia 2012

Książka świetna... ale muszę ją na jakiś czas odłożyć nieskończoną. Jej czytanie kosztuje mnie ogromnie dużo wysiłku... Sam niecałe pół roku temu przeżyłem wypadek i doznałem także urazu mózgu. I w wielu przeżyciach Richarda widzę swoje własne. Przechodziliśmy wiele podobnych rzeczy, mieliśmy bardzo podobne objawy. Bardzo ciężko mi to wspominać. Może później. A Richarda bardzo lubię. I jestem pełen podziwu, że rozpoczął w miarę normalne życie. Bo ono takie same jak przed wypadkiem nigdy już nie będzie. Nie po takich urazach.

Aktualizacja - 2012-12-01, 22:05.
Poruszająca książka. Zwłaszcza, że musiałem od niej odetchnąć przez około 3 tygodnie. Nie dawałem rady tego czytać, zbyt mocne mną targały emocje na wspomnienia o wypadku jaki przeszedłem w maju 2012 r. (a raczej po wspomnieniach ze szpitala, bo samego wypadku nadal nie pamiętam...).

Ciekawe jakbym tą książkę odebrał gdybym czegoś podobnego nie przeżył. Czasu cofnąć niestety się nie da.

Kapitalna książka. Naprawdę polecam.

cuddle_me | 2011-10-09
Przeczytana: 15 października 2010

Sięgnęłam po tę książkę, dlatego że bardzo pozytywnie wspominałam Hammonda z czasów, kiedy w polskiej telewizji mogłam oglądać Top Gear, poza tym bardzo byłam ciekawa jak przebiegł jego wypadek. Nie spodziewałam się, że czeka mnie taka rewelacyjna lektura. Kiedy tylko ją otworzyłam, nie odłożyłam aż nie skończyłam czytać. To nie jest zwykły opis wypadku, ale opis walki o powrót do życia. Po prostu brak słów, wiem, że nigdy nie zapomnę przeżyć towarzyszących mi przy jej czytaniu. BARDZO polecam:)

Damian Jankowiak | 2012-02-08

Biografia Richarda Hammonda, w której główny nacisk położony został na opisanie jego traumatycznego wypadku i tego jak dochodził do zdrowia.

Tymonmoto | 2012-07-03

Nie zdawałem sobie sprawy, że autor przeszedł coś takiego. Super książka. Czyta się jedym tchem, rewelacyjnie.

Agnieszka | 2013-11-11

Łza się w oku kręci gdy czyta się o tak dramatycznych przeżyciach . To cud że Hammond pozostał przy życiu .

Pocahontas | 2013-04-10

czasem łza się zakręciła.