Palące szkło

Wydawnictwo: Universitas
Das Brennglas
978-83-242-1284-2
Auchwitz, Sinti, wspomnienia

Na temat Auschwitz napisano już wiele. Z różnych punktów widzenia, z rozmaitych pobudek. Tu jednak nie przemawia Żyd czy Polak. Tu relację zdaje Sinto. Z jego perspektywy nie zobaczymy Holokaustu nowego czy mniej przerażającego. Zobaczymy go w innym świetle. Dopiero teraz autor znalazł siły, by przypomnieć sobie to wszystko i napisać tę książkę. Nie oskarża, nie rozlicza i nie wystawia rachunku. Sinto opowiada swoje życie.

źródło opisu: http://www.legit.pl/ksiazka/Rosenberg-Otto/Palace-szklo,52166500175KS

źródło okładki: http://www.legit.pl/ksiazka/Rosenberg-Otto/Palace-szklo,52166500175KS

zacofany-w-lekturze | 2011-03-18
Przeczytana: luty 2011

Gdyby nie to, że Otto Rosenberg był Sinto, pewnie prowadziłby w Berlinie spokojne, choć ubogie życie pod opieką swej babki. Jak ono wyglądało, dowiadujemy się z pierwszych partii jego wspomnień, powstałych pół wieku po wojnie. Klan Rosenbergów nie wędrował po całych Niemczech, jego przedstawiciele mieszkali co prawda w wozach, ale ustawiali je na wynajmowanych berlińskich parcelach. Zmiana nastąpiła w 1936 roku, kiedy przed igrzyskami olimpijskimi oczyszczano stolicę m.in. z Cyganów. Utworzono dla nich obóz w podberlińskiej wsi Marzahn, przy rowach melioracyjnych, do których spuszczano gnojówkę. Sinti podporządkowali się zarządzeniom władz, próbowali przystosować do życia w nowym miejscu. Dorośli pracowali, dzieci chodziły do szkoły i kościoła, gdzie dostawały zupę. Trzynastoletni Otto musiał jednak wkrótce iść do pracy w fabryce zbrojeniowej. Oskarżony o rzekomą kradzież soczewki, trafił do aresztu. Gdy z niego wyszedł, dowiedział się, że jego rodzina trafiła do Auschwitz. Podążył...

KSP | 2013-09-16
Przeczytana: 15 września 2013

Nie będę powtarzała opisu książki Otto Rosenberga. Każdy może bowiem przeczytać ten, który został zamieszczony przez wydawnictwo.

Zastanawiałam się nad tytułem podobnie jak >>Duch-Puszczy„Palące szkło” – czy to jakaś metafora? W tekście nie ma o tym mowy. Jakiś trop dał mi słownik, według którego niemiecki tytuł Das Brennglas oznacza „soczewkę wypukłą”.

pasjonatka | 2016-11-16
Gabriela | 2015-12-30