Ulotny świat ukiyo. Obraz kultury mieszczańskiej w twórczości Ihary Saikaku

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwerstytetu Warszawskiego
978-83-235-0746-8
kashka

Przedmiotem rozważań w niniejszej książce jest twórczość prozatorska Ihary Saikaku pojmowana jako autonomiczna konstrukcja, będąca ekspresją podmiotu literackiego, czyli autora i zarazem odbiciem określonej społecznej rzeczywistości. Główną, zastosowaną w niej, metodą badawczą, jest analiza dzieł pisarza z punktu widzenia obecności kategorii ukiyo "ulotny świat" funkcjonującej w kulturze mieszczańskiej epoki Edo (1603-1868) jako literackie odzwierciedlenie wzorców zachowań, systemu wartości i specyficznego światopoglądu. Słowo ukiyo, mające buddyjski rodowód, pierwotnie oznaczało "świat pełen cierpień", zaś w czasach Saikaku zaczęło wskazywać na świat doczesny, wprawdzie niestały, ale pełen ulotnych radości i przyjemności. Kategoria ukiyo, wszechobecna w jego utworach, zasługuje ponadto na całkowicie odrębne podejście, przede wszystkim jako odbicie bogatej i wielostronnej sfery zjawisk pozaliterackich, a więc społeczno-kulturowych oraz estetyczno-światopoglądowych, w tym takich elementów jak: ideały osobowościowe, pozytywnie wartościowany styl życia, obyczajowość, rytuały życia codziennego oraz naśladowanie wzorców kultury wyższej, jaką dla mieszczan była przede wszystkim kultura dworska i samurajska.

źródło opisu: www.wuw.pl

źródło okładki: www.wuw.pl

Dociekliwy_Kotek | 2014-04-14
Na półkach: Japonia, Przeczytane
Przeczytana: kwiecień 2014

Kiedy ja ostatni raz pisałam, że jeśli pani Kordzińska zabiera się do jakiejś książki, czy to jako autorka, czy redaktorka, można mieć niemal zupełną pewność, że będzie to publikacja wartościowa, merytorycznie rozkładająca na łopatki i budząca podziw rzetelnością - a przy tym naprawdę sprawnie napisana?
Nie inaczej jest w przypadku monografii opisującej realia życia w mieszczańskim Edo z czasów Ihary Saikaku. Można się zastanawiać co też jest tak niezwykłego w książce, która opisuje jak się ubierano, jak się bawiono, gdzie i co jadano, gdzie spotykano się z kurtyzanami i w jaki sposób spędzano z nimi czas (owszem, seks, ale cała otoczka jak zawsze jest znacznie ważniejsza niż sam akt) i, przede wszystkim, jak na to zarabiano i w jaki sposób należało spożytkować majątek, aby pozostać w zgodzie z pewnym - no właśnie - etosem.
To właśnie ten etos jest przedmiotem wnikliwych badań. Autorkę interesują nie tylko uczesania i potrawy, rozrywki i obowiązki mieszczanina epoki Edo, ale...

zielona_wróżka | 2013-01-30
kimk | 2012-10-26