Wołanie do Yeti

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
poezja
Edyta101281

Pierwszy tomik poezji Szymborskiej po roku 1956 kończącym erę stalinizmu. Jest to tomik trzeci z kolei, ale przez niektórych uważany za właściwy debiut poetki. Z etycznych rozliczeń z epoką totalitaryzmu wyprowadza Szymborska przede wszystkim wnioski o charakterze ogólniejszym. Zamiast rozważać konsekwencje systemu totalitarnego i zagadnień odpowiedzialności za nie, woli refleksję globalną na temat natury świata i kondycji egzystencjalnej zamieszkującego ten świat człowieka.
[fragment z http://panoramaliteratury.pl/index.php?action=entry&what=231]

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: http://muzeumliteratury.pl/kanon-noblistki/

tivrusky | 2018-01-08
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 06 stycznia 2018

Czym jest poezja, która nie ocala
Narodów ani ludzi?

Zapytał Czesław Miłosz w swojej Przedmowie. Niechże to pytanie odbija się echem w tym tekście. Wszak jesteśmy w wysokich górach.

Nie umiem myśleć o Wołaniu do Yeti bez porównań. Chciałem i próbowałem od tego odejść, ale się nie da. A więc Herbert i Szymborska w latach pięćdziesiątych. Jedno żyje w biedzie, dorabia na boku i publikować nie może, drugie ma się dobrze, pisze, dostaje nagrody, wznawia tomik, wydaje drugi, trzyma się socrealizmu. Można by teraz przejść do ocen tych dwu postaw i zrobić kolejny tekst z Herbertem w środku, ale dajmy temu spokój. Niech krótkie porównanie nie będzie niczym więcej, jak punktem wyjścia. Przychodzi Odwilż. Herbert oddaje dwa strzały – 1956 i 1957, dwa spore tomiki z poezjami chomikowanymi w ciężkich latach. W 1957 Szymborska wydaje Wołanie do Yeti, które właśnie trzymam w rękach.

Właśnie z kontrastu między pierwszymi tomikami H., a trzecią książką Sz. rodzi się pierwsza myśl dotycząca...

Radek01 | 2018-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2018

Kimże ja jestes, zebym recenzował W. Szymborksą ! ;)

banjaluka | 2018-05-09
Przeczytana: 26 października 2017
Monika | 2017-10-25
Na półkach: 2017, Przeczytane

Ekstremalne wyzwanie czytelnicze

Najbardziej frapującą, inspirującą, ambitną, kontrowersyjną i interesującą publikacją tego rodzaju stało się dla mnie opasłe tomisko „1001 książek, które musisz przeczytać” pod red. P. Boxalla, która stała się podstawą najważniejszej listy czytelniczej i zainspirowała mnie do wymyślenia Projektu „1001 książek, które w życiu przeczytam” , który stanowi realizację czytelniczego planu najbliższą mojemu założeniu przeczytania najważniejszych książek na świecie.