Dziedzictwo strachu

Wydawnictwo: Prima
The Windchime Legacy
83-85855-09-2
Katerina

SENTINEL, najbardziej technologicznie zaawansowany komputer na świecie, wyposażony w sztuczną inteligencję, sprawuje niepodzielną kontrolę nad amerykańskimi agencjami wywiadowczymi. Fakt jego istnienia należy do najbardziej strzeżonych tajemnic. KGB wysyła do USA czołowego agenta, Centaura, aby zdobył plany komputera, gdyż zamierza zbudować jego wierną kopię. Dwaj najlepsi agenci SENTINEL-a...

KGB wysyła do USA czołowego agenta, Centaura, aby zdobył plany komputera, gdyż zamierza zbudować jego wierną kopię. Dwaj najlepsi agenci SENTINEL-a otrzymują polecenie powstrzymania Centaura. Wkrótce jeden z nich, Justin Chaple, odkrywa, że to nie KGB jest ich głównym przeciwnikiem...Tajne sprzysiężenie, które postawiło sobie za cel realizację szaleńczego planu Hitlera - stworzenia Czwartej Rzeszy - jest już o krok od sfinalizowania swoich zamiarów...

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

betulek | 2016-08-28

Interesująca koncepcja, szpiegowskie political fiction. Przynajmniej oczko wyżej od Ludluma, bo dużo się dzieje, mało zapychaczy w sensie szczegółowych opisów technicznych, a wiele zgrabnych zwrotów akcji nadaje opowieści pożądane tempo. Bardzo duży plus - zakończenie. Z grubsza faktycznie wiadomo wcześniej, do czego cała ta historia zmierza, ale zakończenie zaskakuje szczegółami i jest świetnie rozegrane technicznie, daje do myślenia.

wishjet | 2014-02-19

Ogólnie mówiąc - może być. Trzyma w napięciu, choć w zasadzie tak już mniej więcej od połowy można przewidywać zakończenie.

Książkę należałoby zaliczyć do kategorii "szpiegowskie", ale nie w tym stylu, który lubię najbardziej. Bo najbardziej lubię styl Johna le Carre czy Lena Deinghtona - trochę "siermiężny" opis pracy agentów, bez zbędnych udziwnień i technologicznych cudów.

Tymczasem u Mykela niby KGB i CIA obecne jak należy, ale przy okazji inne supertajne organizacje, komputery (które mówią ludzkim głosem :) - a w tle (a może i nie w tle) Czwarta Rzesza. Tak więc bliżej Ludluma niż wymienionych wcześniej autorów.

Zastanawiałem się: 6 czy 7 gwiazdek? Dałem 7, bo samo zakończenie książki jest bardzo pomysłowe - coś na kształt muzycznego da capo al fine...

Absolutny Nr 1 na mojej liście książek sensacyjno-szpiegowskich. Kwintesencja gatunku. Gorąco polecam.

Tomasz P | 2016-10-31
tibn | 2015-05-13