Skrawki życia. Czarowne opowieści o życiu zszyte w bajeczną mozaikę

Tłumaczenie: Joanna Gołyś
Wydawnictwo: Rebis
How to make an American Quilt
8371203225
Karolina

To mieniąca się wszystkimi barwami tęczy opowieść o miłości, zdradzie, marzeniach i stratach. W amerykańskim miasteczku Grasse kilka kobiet spotyka się raz w tygodniu, żeby wspólnie szyć kołdry ze skrawków starych koszul mężów, zniszczonych kocyków dzieci, sfatygowanych zasłon... Kolorowe, przemyślnie skomponowane kawałki materiału przeobrażają się w prawdziwe dzieło sztuki, w którym znajdują...

Kolorowe, przemyślnie skomponowane kawałki materiału przeobrażają się w prawdziwe dzieło sztuki, w którym znajdują odzwierciedlenie losy głównych bohaterek, ich uczucia, namiętności, rozczarowania i najpiękniejsze przeżycia.

źródło opisu: Rebis

źródło okładki: Rebis

Mako | 2014-03-14
Przeczytana: 2004 rok

Historia kilku kobiet, które zbierają się, by wspólnie uszyć prezent dla przyszłej mężatki, tradycyjną amerykańską narzutę, na której ze skrawków materiałów tworzy się spójne obrazy bądź motywy. każda z nich ma za sobą niezwykłą historię, która wszywa się z wraz z przeżywanymi na nowo emocjami.
Niestety najpierw obejrzałam film, który tak mnie zauroczył, że książka pozostała jedynie rozczarowaniem. potrafił poruszyć we mnie takie struny, do których książka nie dotarła. ale i tak jest jedną z lepszych powieści o meandrach kobiecych relacji w różnych pokoleniach, rodem z amerykańskiego południa.

Karolina | 2011-02-18
Na półkach: Przeczytane, Ekranizacje
Przeczytana: 18 lutego 2011

Sięgnęłam po książkę, ponieważ dawno, dawno temu obejrzałam film na jej postawie, który mnie zachwycił. A czy książka zachwyca? Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie z kilku powodów.

Po pierwsze narracja książki jest dość niejasna. Zaczyna się od wstępu Finn, młodej dziewczyny, która właśnie wychodzi za mąż, więc jej babcia wraz ze swym kółkiem szwaczek postanawia jej uszyć na tę okazję tradycyjną kołdrę ozdobną. Każda szwaczka wyszywa swoją część mającą symbolizować dla niej miłość lub małżeństwo. Można się domyślić, że późniejsze opowieści to te posłyszane przez Finn, jednak nie jest to wyjaśnione, ani lepiej podsumowane.

Każda opowieść przeplata się z rozdziałami na temat wskazówek szycia takich tradycyjnych kołder, ale nie mają one nic wspólnego z podręcznikiem. Są raczej próbą przekazania symboliki i znaczenia. Każdy taki rozdział-wskazówka przygotowuje do lepszego zrozumienia historii kolejnej szwaczki: pomaga zwrócić na coś większą uwagę. Przyznam, że rozumiem ten zabieg...

sarna | 2013-03-10

Przeczytałam ją dość dawno. Pamiętam, że urzekła mnie opowieściami o problemach i życiu zwyczajnych niezwyczajnych ludziach, często wiodących zupełnie rutynowe życie, a takie lubię, gdyż są najprawdziwsze.

Megi_86 | 2016-02-27
senkrada | 2014-07-22