Władcy pieniądza

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Zarządzanie i marketing". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wolters Kluwer
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Lords of finance: the bankers who broke the world
pieniądze, finanse
biznes, finanse
iLuki

Książka Władcy pieniądza jest barwną opowieścią o historii światowego kryzysu z przełomu lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. Liaguat Ahamed, dyrektor i doradca w firmach zajmujących się inwestycjami, nie skupia się jedynie na mechanizmach ekonomicznych, ale kreśli sugestywne sylwetki czterech ludzi, szefów banków centralnych ówczesnych wielkich mocarstw, podkreślając wpływ ich działań na przebieg Wielkiego Kryzysu.
Poznajemy zatem zagadkowego Montagu Normana z Bank of England, podejrzliwego Emile'a Moreau z Bangue de France, aroganckiego i błyskotliwego Hjalmara Schachta z Reichsbanku oraz Benjamina Stronga z Federal Reserve Bank of New York, skrywającego smutne doświadczenia pod maską energii i determinacji. Starali się oni odbudować światowe finanse po l wojnie światowej, podejmując, zdaniem autora, nie zawsze słuszne decyzje.
Wydarzenia roku 1929 mogą posłużyć za uniwersalny model katastrofy finansowej, a dzięki temu lepiej zrozumieć załamania gospodarcze, o których czytamy na pierwszych stronach gazet, Liaguat Ahamed, pokazując związki konkretnych ludzi ze zdarzeniami, zachęca bowiem do świeżego spojrzenia na przyczyny zjawisk ekonomicznych, również tych współczesnych.

źródło opisu: http://www.profinfo.pl/

marcel_ss | 2015-11-11

Niezwykle interesująca książka, napisana w sposób bardzo przystępny i lekki jak na pozycję tego typu. Jedynym poważniejszym mankamentem tej książki jest dość "zaporowa" cena.
Ps. książka otrzymała Nagrodę Pulitzera w kategorii historia w 2010 r.

africansun | 2017-04-29
krzycho945 | 2016-03-12