Amerykanin

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Klasyki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The American
Natalie

„Amerykanin” to powieść Henry'ego Jamesa, pierwotnie opublikowana w odcinkach w miesięczniku „The Atlantic Monthly”, a następnie w formie książkowej w 1877 roku. Powieść jest połączeniem komedii i dramatu społecznego, opowiada o przygodach i niepowodzeniach amerykańskiego biznesmena - Christophera Newmana podczas jego podróży po Europie. Newman szuka świata innego od trudnych realiów XIX-wiecznego amerykańskiego biznesu, spotyka zarówno piękno i brzydotę Europy. Rdzeniem powieści są zaloty Newmana do młodej wdowy z arystokratycznej paryskiej rodziny.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Książniczka | 2016-03-29

Henry James jeszcze nigdy mnie nie zawiódł - to jeden z moich ukochanych autorów. Jego twórczość to nie jest jednak lektura dla każdego - to opasłe tomiska, wypełnione powolną akcją, przemyśleniami, długimi dialogami. Nie ma tu nawet odrobiny pośpiechu - czytając mam zawsze wrażenie, że wszystko wokół wyciszyło się i spowolniło bieg... Nie brak tu emocji, ale są one na ogół głęboko ukryte - bohaterowie rzadko pozwalają sobie na ich otwarte okazywanie.

James przedstawia nam świat dawno miniony, tak niepodobny do dzisiejszego. Wyważony, uładzony, pełen konwenansów i uprzedzeń, które okazują się ważniejsze od prawdziwych uczuć. W tym świecie szczery i uczciwy Amerykanin raczej nie znajdzie szczęścia... Spotkać się może z pogardą, odrzuceniem, bo przecież nie można zaakceptować kogoś trudniącego się handlem!...

Powieść Jamesa powoli wchłaniała mnie w swój świat, ale coraz głębiej i głębiej... Emocje stawały się coraz silniejsze... Czułam wszystko, co przeżywał Newman - stratę,...

Basia | 2016-03-15
Na półkach: Przeczytane, ● ~ Klasyka

Literatura przez duże L. Obszerna, wspaniała powieść. Doskonały styl, język i treść. Słowem wartościowa literatura, z którą warto się zapoznać.
Polecam !!!

Wioletta | 2016-10-23
Przeczytana: 23 października 2016

Dla mnie to całkiem zwyczajna powieść, bez wzlotów żadnych, napisana poprawnie, tylko poprawnie i do tego nudno, nudno i NUDNO.
Amerykanin w Paryżu. Ma swoje wyobrażenie idealnej żony i spełnia je pewna wdowa, która postanowiła za mąż nie wychodzić. Jest i jej rodzinka.
Brzmi zachęcająco, ale ja nie miałam żadnej przyjemności z tej lektury. Drgnęło lekko dopiero po 400 stronach, a z poznaniem zapowiadanej tajemnicy musimy czekać jeszcze dłużej.
Gratuluję wszystkim, którzy dotrwali do końca, w tym sobie. Zmęczyłam te setki kartek tracąc czas na rozwleczoną książkę o niczym.
Z dobrych rzeczy, pochwalam zakończenie.

20-06-2018 Zacytuję przeczytanego właśnie Faulknera, "Żołnierką zapłatę" - "Jones wychował się w katolickim sierocińcu, podobnie jednak jak Henry James w swych powieściach osiągał prawdopodobieństwo na drodze nudy."

Monika KanapaLiteracka | 2016-02-02
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 02 lutego 2016

kanapaliteracka.pl
Nie do końca wiedziałam czego się spodziewać po tej lekturze. Blurb podpowiedział mi historię miłosną, ale sama geneza książki, która początkowo wydawana była w odcinkach w bostońskim miesięczniku i renoma pisarza określanego jako Szekspira prozy, szeptały, że nie jest to jakieś tam romansidło. I nie jest. Jest to jedna z najciekawszych książek, jakie czytałam. James opisywał czasy w jakich żył, ale dla nas jest to odległa podróż do zupełnie innej epoki. I jakby przewidując ponadczasowość swojego dzieła autor skonstruował głównego bohatera w taki sposób, że oprowadza nas on, przedstawia nam wszystkie obyczaje i standardy ówczesnego świata. Sam zasiadając w pozycji obserwatora zapoznaje się z przepaścią, jaką tworzy amerykańska klasa wyższa i francuska warstwa ludzi szlachetnego pochodzenia.

Historia miłosna nie od razu wypływa na główny plan. Właściwie przez pierwszą połowę książki ledwie ją muskamy. Newman jest z siebie zadowolony, że nie dał się zaślepić...

zakopane | 2017-10-10
Przeczytana: 10 października 2017

Na gorąco: Odradzam. Miałkie czytadło, napisane nieciekawym stylem, na dodatek z groteskowym tłumaczeniem.

Na chłodno: Odradzam, chyba, że ktoś czyta wszystko "jak leci".
Graham Greene na okładce pisze, że James przerasta innych powieściopisarzy tak jak Szekspir poetów. Cóż, teraz po lekturze tej książki, mogę tylko zaśmiać się sam z siebie, że to porównanie nie obudziło mojej czujności na tę szmirę. Nie odniosę się do samego porówanania, bo szkoda czasu.

W notce o autorze czytamy "reprezentant realizmu psychologicznego". Po przeczytaniu tych sześciuset stron, nie znalazłem tam ani jednej chwili, gdzie mielibyśmy cokolwiek o psychologii ludzkich zachowań i co nie byłoby banalne. Psychologicznie jest to poziom "Mody na sukces". Zaślepienie, powierzchowność i głupota głównego bohatera, taka psychologia.

Książka napisana w 1877r. oczekujemy więc dopracowanego języka, który może wynagrodzi nam, słabą fabułę i tekturowe postaci. Cóż, ja po 20 pierwszych stronach czułem, jak...

Grzybek | 2017-07-31
Przeczytana: 30 lipca 2017

Uwielbiam XIX-wieczne powieści. Spokojna, prowadzona bez pośpiechu narracja. "Amerykanin" jest doskonałym przykładem takiej powieści. Historię, którą dziś opowiedziano by maksymalnie na dwustu stronach, tu mamy rozciągniętą do ponad 600 stron. Ale to się nie nudzi. Tym bardziej, że opisana historia nie straciła na swojej aktualności. Nadal mamy przecież toczone debaty, który styl życia jest lepszy: konserwatywny, oparty na tradycji i historii europejski, czy też nowoczesny, oparty na wolności styl amerykański. I nadal nie potrafimy na to pytanie odpowiedzieć.

eR_ | 2016-02-26
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 26 lutego 2016

Henry James, to jeden z najbardziej znanych pisarzy amerykańskich końca XIX i początków XX wieku.Jego najbardziej znana powieść, to"Portret damy".
"Amerykanin", została pierwotnie wydana w 1877 roku.

Jest historia pewnego biznesmena, który zakochawszy się po uszy w pewnej arystokratce postanawia się z nią ożenić.Co za tym idzie następuje mnóstwo tragiczno-komicznych zdarzeń, które mocno nadszarpną cierpliwością naszego bohatera.Oto bowiem rodzina młodej wdowy, zszokowana wyluzowaniem i nieszablonowymi manierami Christophera Newmana, postanawia za wszelką cenę nie dopuścić do ślubu.Bohater dowiaduje się jednocześnie o pewnych mrocznych tajemnicach rodzinki i stoi przed dylematem.Ujawnić wszystko, zyskując niejaką satysfakcję i poczucie zemszczenia się, czy ze względu na ukochaną zachować wszystko dla siebie. przekonajcie się sami.

Twórca w tej książce, ukazuje nam dwa światy, całkowicie różniące się od siebie, które po zetknięciu, nabierają wybuchowej mieszanki.Czy zemsta zawsze...

Anetka | 2016-02-11

" Już dość wcześnie postanowiłem, że piękna żona jest najcenniejszą rzeczą, jaką można mieć, tu na ziemi. To w każdych okolicznościach największe zwycięstwo."

Wiecie jak to jest z klasyką. Wypada znać, ale nie zawsze są to książki, do których się wraca. Tak samo jest z „Amerykaninem”. Niby całkiem miła, w miarę lekka i z poczuciem humoru, ale drugi raz szybko jej nie przeczytam.

Tak do końca do nie wiadomo czego się spodziewać po tej książce. Wydawałoby się, że to będzie cudowna historia miłosna, a tu psikus, bo jest coś więcej. Ogólnie rzecz ujmując to relacja z podroży Christophera Newmana po Europie. Amerykanin, który zostawił całą swoją działalność innym i pojechał odpocząć zwiedzając Stary Kontynent. Gdzieś tam głęboko ukryty ma zamiar znalezienia sobie tutaj żony i poznaje piękną wdowę, Claire de Bellegarde, która podbija jego serce i której się oświadcza. Piękna francuska nie dość że odrzuca jego propozycje to jeszcze wyjeżdża do zakonu, aby tam w zamknięciu spędzić...

Kasia | 2016-04-16
Przeczytana: marzec 2016

Amerykanin, będąc wnikliwym, na poły ironicznym studium różnic w mentalności Amerykanów i europejskiej klasy wyższej, to niemal kwintesencja pierwszego okresu twórczości Jamesa. To powieść obyczajowa z wątkiem romansowym, który jest jedynie pretekstem do uwypuklenia owych różnic, dlatego nie pozwala książce zostać zaszufladkowaną w kategorii romansu. Warta uwagi zwłaszcza dla wielbicieli prozy niejednoznacznej i wymagającej nieśpiesznego zagłębiania się w jej kolejne odsłony.

Cała opinia:

Agnieszka | 2016-09-05
Przeczytana: 02 września 2016

Ocenę zaniżam z powodu kiepskiego tłumaczenia.